Jakie kieliszki do wina wybrać?Do posiłku, podczas celebracji, uroczystości czy po prostu dla relaksu – wino towarzyszy nam w wielu sytuacjach. W zależności od otoczenia, okoliczności i własnych preferencji smakowych, wybieramy inny rodzaj wina. Dobrze wiedzieć, jakie kieliszki do wina wybrać, aby jak najlepiej cieszyć się jego smakiem.

Kieliszek do wina – od czego zależy wybór?

Historia wina jest bardzo długa, pierwsze wzmianki o tym trunku można znaleźć już w greckiej mitologii i Biblii. Przez wieki zmieniały się sposoby jego wytwarzania i serwowania. Obecnie winem nazywamy napój alkoholowy zawierający od 9 do 18% objętości etanolu. Otrzymuje się je w wyniku fermentacji winogron, moszczu winogronowego (wino gronowe) lub owoców, ewentualnie moszczu owocowego (wino owocowe). W skład tego trunku, oprócz etanolu, wchodzi także woda, cukier, aromaty i kwasy organiczne. Szczególnie ważne są te dwa ostatnie, ponieważ mają duży wpływ na smak i zapach wina.

Wina dzielimy przede wszystkim ze względu na szczep, barwę, zawartość alkoholu, zawartość dwutlenku węgla, cukru oraz ze względu na czas konsumpcji. Dla doboru idealnego rodzaju kieliszków do wina kluczowe są podziały ze względu na barwę i zawartość dwutlenku węgla, ponieważ to one warunkują, w jakich kieliszkach poczujemy pełnię smaku i aromatu. Ze względu na barwę dzielimy na:

 • białe – barwa od jasnożółtej do zielonkawej lub brązowej,
 • różowe – barwa od jasnopomarańczowej do fioletowej,
 • czerwone – barwa od jasnoczerwonej do ciemnowiśniowej.

W zależności od barwy powinniśmy wybrać inny kieliszek do wina, aby wydobyć cały smak, jaki ma do zaoferowania.

Jakie kieliszki do białego wina?

Jakie kieliszki do białego wina?Białe wino wytwarza się w wyniku fermentacji alkoholowej bezbarwnego miąższu winogron o jasnej lub ciemnej skórce tak, aby otrzymać żółtą barwę i klarowność końcowego produktu. Białe wina są bardzo różnorodne, co zależy m.in. od szczepów winogron, z których są produkowane. Najpopularniejsze to: chardonnay, sauvignon, riesling, znane są także mieszanki różnych szczepów jak np. tokaj.

Białe wino powinno być serwowane w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza. Kieliszki do wina białego są mniejsze od tych do czerwonego, mają długą nóżkę i są dość smukłe. Wynika to z tego, że białe wino nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem, aby wydobyć pełnię swego smaku. Aromat białego wina jest delikatniejszy niż wina czerwonego, więc w dużym kieliszku mógłby się zagubić. Przez to, że wino białe jest serwowane schłodzone, mniejsze kieliszki do wina pomagają także utrzymać temperaturę.

Jakie kieliszki do wina różowego?

Różowe wino produkuje się najczęściej z ciemnych winogron w procesie zbliżonym do tworzenia wina czerwonego. Idealna temperatura serwowania tego rodzaju wina to 11-13 stopni Celsjusza. Dużym plusem różowego wina jest jego uniwersalność w zestawieniu z jedzeniem – pasuje niemal do wszystkich potraw od sałatek, poprzez pizzę, sushi, owoce morza po białe mięso. Wino różowe uznawane jest za bardzo przystępne w smaku. W ostatnich latach zyskało dużą popularność. Kieliszek schłodzonego, różowego wina doskonale smakuje w upalny letni dzień. Różowe wino powinno serwować się w kieliszkach o krótkiej, wąskiej czaszy, najczęściej w kształcie tulipana. Dzięki szerszemu dołowi i węższej górze powierzchnia wina ma mniejszy kontakt z powietrzem. Najlepiej, aby kieliszek do różowego wina miał mniejszą pojemność, niż kieliszek do  białego. Wszystko po to, aby zachować niską temperaturę trunku, co jest bardzo pożądane przy tym rodzaju wina.

Jakich kieliszków używać do czerwonego wina?

Jakie kieliszki do wina czerwonegoWino czerwone ma najdłuższy i najbardziej skomplikowany proces produkcji ze wszystkich win. Finalny produkt oferuje nam zazwyczaj bogaty bukiet aromatów i smaków. Czerwone wino powinno być serwowane w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Przez to idealne kieliszki do wina czerwonego są większe niż do pozostałych win, ma szeroką górę. Powierzchnia trunku ma większy kontakt z powietrzem, co pozwala wydobyć smak i zapach, nie musimy też tak bardzo dbać o utrzymanie schłodzonej temperatury, jak to jest w przypadku wina białego czy różowego. Im starsze wino, tym kieliszki powinny być większe, a czasza kieliszka bardziej pękata.

Jakie kieliszki do szampana i wina musującego?

Wina można podzielić również ze względu na zawartość dwutlenku węgla:

 • spokojne,
 • półmusujące,
 • półmusujące gazowane,
 • musujące gazowe.

Szczególnym rodzajem wina musującego jest szampan, który swoją nazwę zawdzięcza regionowi we Francji – Szampanii. Prawdziwy szampan jest produkowany tylko z konkretnych szczepów, bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Wina musujące poddawane są naturalnemu procesowi dojrzewania w butelkach, przez co wytwarza się w nim dwutlenek węgla (odpowiedzialny za musowanie). Aby to nastąpiło, do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki. Prawdziwy szampan jest dość drogi i uchodzi za towar luksusowy.

Na rynku dostępne są także inne rodzaje wina musującego. Wino musujące powinno być serwowane w najniższej temperaturze – między 6 a 8 stopni Celsjusza. Wymagają one zupełnie innego rodzaju kieliszka niż wina białe, różowe i czerwone. Kieliszek do wina musującego powinien być wysoki i wąski. Pozwala to na zachowanie niskiej temperatury trunku, a także powolne uwalnianie się „bąbelków”, odpowiedzialnych za to, że wino jest musujące. Najpopularniejszy rodzaj kieliszka do szampana to tzw. flet, czyli kieliszek wąski, wysoki, na długiej nóżce, o prostych ściankach. Idealne będzie np. różowy kieliszek do szampana marki Lisbeth Dahl.

Jakie kieliszki do wina deserowego?

Wina deserowe wbrew swojej nazwie najlepiej smakują same, bez towarzyszącego im deseru, ponieważ już samodzielnie okazują się ucztą dla zmysłów. I choć można je łączyć ze słodkimi specjałami czy owocami, to warto mimo wszystko delektować się nimi bez dodatków. Przyjęło się jednak, aby wina deserowe podawać po głównym posiłku do „czegoś” słodkiego i tak zazwyczaj są serwowane. Kieliszek do wina deserowego powinien być niski, aby zapobiec szybkiemu ulatnianiu się aromatu oraz etanolu, którego stężenie w tego rodzaju trunkach jest wyższe i wynosi od 14 do 22%. Naczelna zasada brzmi, że łącząc wino z jedzeniem – jedzenie nie powinno być słodsze od samego trunku. Dlatego, jeśli do deseru zostanie podane wytrawne wino, zyska ono kwaśny posmak.

Wybór wina i kieliszka - wskazówki

Podczas szukania idealnego wina dla siebie, warto zwrócić uwagę na podział win ze względu na zawartość cukru:

 • wytrawne - o zawartości cukru do 1,5%, 
 • półwytrawne - o zawartości cukru od 2 do 4% ,półsłodkie - o zawartości cukru od 4,5 do 7,5%,
 • słodkie - o zawartości cukru od 8 do 16%,
 • bardzo słodkie - o zawartości cukru powyżej 16%.

Podział ten dotyczy wszystkich rodzajów win: białych, różowych, czerwonych i musujących. Chociaż kultura picia wina jest bardzo rozbudowana i wciąż ewoluuje, to pewne zasady są w niej niezmienne. Wśród nich jest dobór odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina, co nie będzie już problemem. Co ważne, kieliszek do wina nie powinien być wypełniony w całości. W przypadku wina białego i różowego idealne będzie półkieliszka, musującego – około 4/5 kieliszka typu flet, a dla czerwonego wina zaledwie 1/3. Pozwoli to wydobyć pełnię smaku z trunku. Nóżka kieliszka powinna być na tyle długa, aby móc za nią swobodnie trzymać kieliszek, nie dogrzewając dodatkowo w ten sposób wina (szczególnie ważne w przypadku wina białego i różowego).

Kieliszki do wina – kryształowe czy szklane?

Kieliszek do wina może być wykonany z kryształu lub ze szkła, a podstawowa różnica między nimi dotyczy grubości tworzywa i przejrzystości. Jeżeli zależy nam na masywności, lepiej wybrać wariant szklany. Dla wielbicieli subtelności zarezerwowany będzie natomiast kryształ. Jest on też bardziej przejrzysty za sprawą dodatku ołowiu. Poza tym wspaniale się błyszczy, ale jest, niestety, bardziej narażony na zbicie. Dlatego do częstego użytku bezpieczniej będzie sięgać po kieliszki szklane. W ofercie sklepu internetowego Home and Passion znaleźć można kieliszki do wina wykonane z grubego szkła, dzięki czemu pozostają odporne i wytrzymałe.

Odpowiednie szkło kieliszków do wina

Pojemność kieliszka do wina musi być na tyle duża, by z łatwością zamieszać winem i chłonąć jego zapach. Warto zainwestować w odpowiednie kieliszki do wina, na przykład szklane. Tylko dobór właściwego szkła pozwoli cieszyć się w pełni smakiem i aromatem zakupionej butelki. Nawet najlepszy rocznik nie będzie wywoływał piorunującego wrażenia, jeśli nie damy mu szansy poprzez zaserwowanie w odpowiednim kieliszku.

Polecane produkty