-10% na cały asortyment z kodem PREZENT, przy zakupie za minimum 150 zł 

INFOLINIA: 695 080 386

Dywany

Ustaw kierunek malejący
 1. 1
 2. 2

Bestsellery

Nowoczesne dywany - jak powstały?

Dywany pojawiły się prawdopodobnie w środkowej Azji w połowie III tysiąclecia p.n.e. Sztuka wytwarzania dywanów rozwinęła się około tysiąca lat temu, kiedy ludy koczownicze potrzebowały ochrony przed zimnem. Dywany stanowiły dekorację namiotów, a materiały użyte do ich wytwarzania pochodziły ze stad kóz i owiec. Pierwsze krosna wykonywano z drewnianych belek przymocowanych do podłoża, pomiędzy którymi rozpinano nici osnowy. W XVI wieku sztuka wytwarzania dywanów była rozwijana w Persji i Indiach, między innymi w warsztatach dworskich. Wzory pierwszych dywanów składały się z motywów geometrycznych i krzywoliniowych.

kolekcja nowoczesnych dywanów
nowoczesna aranżacja wnętrza

Nowoczesne dywany - jakie spełniają funkcje?

Dywany we wnętrzach naszych domów i mieszkań pełnią funkcję głównie dekoracyjną. Mogą również optycznie regulować proporcje pomieszczeń, wydzielać poszczególne strefy domu czy mieszkania, a także odgrywać rolę izolacji termicznej oraz akustycznej. Zarówno jakość, jak i funkcje, jakie spełnia nowoczesny dywan, w głównej mierze zależy od materiału, z którego został wykonany. Przekształcają one w zdecydowany sposób przestrzeń oraz ujednolicają ją. Jak się okazuje, dywany wpływają również na temperaturę pomieszczenia, albowiem dywany z gęstym runem wnoszą ciepło i przytulność w mroźne zimowe dni. Z kolei dywany o niskiej lub średniej wysokości włosia poprawiają wentylację pomieszczenia, gdy jest gorąco.

Do najważniejszych cech dywanów należy:

 • wpływ na atmosferę wnętrz,
 • wyciszenie pomieszczeń,
 • ochrona podłogi przed zniszczeniem,
 • uzupełnienie aranżacji wnętrza poprzez bogactwo kolorów, wzorów, wielkości, kształtów,
 • różnorodność materiałów, z których są wytwarzane oraz typów runa.

Nowoczesne dywany - rodzaje

Dywany nowoczesne mogą być wykonywane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Ze względu na materiał użyty do produkcji dywanu rozróżniamy:

 • dywany wełniane,
 • dywany bawełniane,
 • dywany jedwabne,
 • dywany jutowe,
 • dywany sizalowe,
 • dywany skórzane,
 • dywany polipropylenowe,
 • dywany z poliamidu,
 • dywany akrylowe,
 • dywany z wiskozy.
aranżacja nowoczesnej sypialni

Nowoczesne dywany wełniane

Dywany te mogą być wykonywane z wełny owiec, lam, alpak lub wielbłądów. Są to najmodniejsze dywany każdej epoki. Mogą być tkane maszynowo albo ręcznie. Ekskluzywne i nowoczesne dywany z wełny doskonale wpisują się w aranżację salonów, sypialni czy nowoczesnych gabinetów.

Nowoczesne dywany bawełniane

Nowoczesne dywany bawełniane to dywany naturalne, tworzone z surowców roślinnych. Nie elektryzują się, nie uczulają i dość łatwo się je czyści. Cieńsze z nich można często prać w pralce. Odznaczają się niewygórowaną ceną.

Nowoczesne dywany z jedwabiu

Dywany jedwabne to dywany wykonane najczęściej z wełny, a sam jedwab używany jest jako osnowa, włos lub wątek. Takie eleganckie dywany z jedwabiu doskonale odnajdują się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym oraz nowoczesnym, do których wnoszą orientalną nutę. Ponadto są zalecane dla alergików.

Nowoczesne dywany sizalowe

Dywany z włókna sizalowego są antyalergiczne, antystatyczne i praktyczne. Nie ulegają odkształceniom, jednakże przez to, że nie mają runa, są szorstkie i niezbyt miłe w dotyku. Sprawdzają się w różnorodnych stylach aranżacyjnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Nowoczesne dywany z juty

Dywany z juty są zwykle ręcznie plecione, odporne na zabrudzenia; nie chłoną kurzu, są przyjazne dla alergików, trwałe i pasują do różnych typów wnętrz, tych klasycznych oraz tych bardziej nowoczesnych.

Nowoczesne dywany ze skóry

Dywany takie mogą być wykonane ze skóry cielęcej, bydlęcej, koziej, baraniej, a także ze zwierząt egzotycznych.

Nowoczesne dywany polipropylenowe

Nowoczesny dywan polipropylenowy jest odporny na ścieranie, chemikalia, plamienie i zabrudzenia. Nie straszna mu pleśń, wilgoć, bakterie i owady. Co ważne - dobrze przewodzi ciepło, dlatego nadaje się na ogrzewane podłogi. Wyglądem przypomina dywany z wełny. Nie jest palny. Nowoczesne dywany z polipropylenu mogą być stosowane na zewnątrz, czyli na tarasy, balkony i schody, ponieważ są odporne, wytrzymałe i do tego niezbyt drogie.

Nowoczesne dywany poliamidowe

Nowoczesne dywany poliamidowe, zwane też nylonowymi, są bardzo wytrzymałe, odporne na ścieranie, plamy, zabrudzenia oraz czynniki biologiczne. Nadają się dla alergików. Są niedrogie i dostępne właściwie w nieograniczonej palecie barw i wzorów. Nadają się zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Nowoczesne dywany akrylowe

piękne i nowoczesne dywany do salonu wykonane z akrylu stanowią dobrą izolację termiczną, są przyjemne w dotyku, mają trwałe kolory, Ponadto są są one na ogół gęste, mają często wysokie runo, przypominają wełniane. Są także łatwe w czyszczeniu, odporne na czynniki biologiczne, nie nadają się przy stosowaniu ogrzewania podłogowego.

Nowoczesne dywany z wiskozy

Dywany nowoczesne wiskozowe dostępne są w szerokiej ofercie kolorów i wzorów; najczęściej są gładkie i przyjemne w dotyku. Przepuszczają one powietrze i dość dobrze pochłaniają wilgoć. Mogą mieć różną trwałość i wytrzymałość.