-10% na cały asortyment z kodem PREZENT, przy zakupie za minimum 150 zł 

INFOLINIA: 695 080 386

Lampy

Bestsellery

Prahistoria lampy

Potrzeba światła jest właściwa ludziom od samych początków dziejów. Było ono niezbędne do rozproszenia mroku czy odstraszania dzikich zwierząt. Aby móc samodzielnie wzniecać ogień, ludzie wypracowali metodę krzesania iskier przy pomocy dwóch krzemieni. Aby go zachować, początkowo drewniane pale owijano w materiały sączone w tłustych substancjach i konserwowano pszczelim woskiem. Z czasem tłuszcz, który potęguje spalanie, zaczął być magazynowany w muszlach lub innych naturalnych zagłębieniach, a w późniejszym okresie wkładano weń także suche liście i włosy, tworząc prototyp knota.

Starożytni Egipcjanie, Etruskowie, Grecy, Rzymianie używali lamp olejnych żelaznych i wykonanych z brązu zarówno stojących, jak i wiszących. Naturalne tłuszcze zwierzęce i roślinne umieszczane w ceramicznych i metalowych naczyniach z czasem przybrały formę świec wykonanych z łoju oraz mocowanych w świecznikach. Konieczność jak najdłuższego podtrzymania płomienia wymusiła też na ludziach używanie szklanych osłon, chroniących ogień przed wiatrem i zabezpieczających okoliczne przedmioty przed przypadkowym podpaleniem, które jednocześnie pełniły funkcję dekoracyjną. W epoce renesansu lampy olejne zaczęto wykonywać również z mosiądzu, brązu i zdobionej porcelany.

kolekcja nowoczesnych lamp dostępnych w sklepie
nowoczesne lampy w jadalni

Nowoczesne lampy – jak doszło do ich powstania?

Pierwszą lampę naftową skonstruował w roku 1853 I. Łukasiewicz. Była ona złożona z blaszanego zbiornika z naftą i nałożonej na niego metalowej rury z okienkami. Natomiast pierwszą lampę gazową zastosował do oświetlenia mieszkania w 1792 Szkot W. Murdoch i stanowiła ją rurka metalu, u której wylotu palił się gaz. Lampy gazowe były stosowane w XIX w. zarówno w Europie, jak i Ameryce do oświetlania miejsc publicznych, a rzadziej domów mieszkalnych. W Londynie pojawiły się one w 1809, w Paryżu w 1819, a w Warszawie w 1856 r.

Od drugiej połowy XIX w. weszły do użytku łatwe i bezpieczne w eksploatacji lampy elektryczne. Wyparły one inne rodzaje lamp. Pierwszą lampą elektryczną była lampa łukowa. Natomiast pierwszą lampą wyładowczą skonstruował w 1910 E. Claude i była nią lampa jarzeniowa. Z kolei pierwsza designerska lampa to witrażowa lampa Tiffany, nazwana tak od nazwiska Louisa Tiffany - artysty i przedsiębiorcy, za którego sprawą trafiła ona do sprzedaży.

Lampy designerskie - rodzaje

Obecnie nasze pomieszczenia zdobią najczęściej nowoczesne lampy designerskie, wśród których rozróżniamy:

  • lampy wiszące, sufitowe, żyrandole;
  • lampy ścienne, kinkiety;
  • lampy podłogowe, lampy stojące;
  • lampy stołowe i biurkowe.
zestaw designerskich lamp wiszących
kolekcja nowoczesnych lamp w przestronnym wnętrzu

Nowoczesne lampy - zalety

Współczesne trendy w aranżacji wpłynęły na mocne zróżnicowanie modeli oryginalnego oświetlenia. Żyrandole, kinkiety, reflektory czy halogeny, oferowane przez niejeden sklep z designerskimi lampami, kuszą mnogością form i kolorów. Ze względu na nowoczesne designerskie wzornictwo we współczesnych aranżacjach lampa pełni obecnie funkcję dekoracyjną, dlatego ważne jest, by dobrać ją odpowiednio do danej stylistyki i panujących w niej kolorów.

Designerskie lampy w stylu nowoczesnym to przede wszystkim geometryczne formy i łatwe w utrzymaniu czystości tworzywa takie jak metal i szkło, ale również wszelkiego rodzaju lampy z naturalnych materiałów, które można znaleźć w ofercie niejednego sklepu internetowego z lampami, a także w sklepach stacjonarnych. Lampy mogą służyć do oświetlenia centralnego - tutaj warto zastosować designerską lampę stołową z szerokimi, płaskimi kloszami, równomiernie rozpraszającą światło lub lampy z regulowanymi ramionami. Inny rodzaj stanowi designerska lampa dekoracyjna z niedużym, wąskim kloszem, który punktowo kieruje światło w daną przestrzeń.