Zapisz się do newslettera i otrzymaj wcześniejszy dostęp do promocji na BLACK WEEK!
  • DNI
  • GODZ
  • MIN
  • SEC
INFOLINIA: 695 080 386

Designerskie lampy wiszące

Bestsellery

Designerskie lampy wiszące - rodzaje

Rodzajów lamp wiszących jest wiele. Dostępne są lampy kryształowe, druciane, szyszkowe, w kształcie kuli, z abażurem, metalowe, jak z kolekcji Ib Laursen czy z materiałów naturalnych, jakie proponuje Madam Stoltz, a także tradycyjne żyrandole. Obecnie popularne jest również designerskie oświetlenie w formie żarówki na kablu, sprawdzające się najlepiej w industrialnych aranżacjach.

Najstarszym modelem i pierwowzorem nowoczesnej lampy wiszącej był żyrandol, czyli urządzenie oświetleniowe montowane do sufitu pomieszczenia, które zawiera od jednego do bardzo wielu punktów świetlnych. Może mieć on dosyć skomplikowaną konstrukcję i składać się z dużej ilości elementów ozdobnych, najczęściej szklanych lub kryształowych.

rattanowa lampa
kolekcja lamp

Nowoczesne lampy wiszące - historia

Pierwowzorem antycznej lampy sufitowej był polikandylion znany ze sztuki bizantyjskiej, którego pojawienie datuje się na V-VI wiek. Był to metalowy, płaski, ażurowy dysk z przymocowanymi na zawiasach ramionami, mieszczący często nawet szesnaście świeczek.

Najwcześniejsze średniowieczne żyrandole stanowiły zazwyczaj dwie krzyżujące się belki z kolcem na świecę. Początkowo zawieszano je w kościołach i zamkach. Później zaczęły się pojawiać w pałacach i rezydencjach możnych, nie tylko w postaci prostych „krzyżaków”, ale również okrągłej formie bizantyjskiego polikandylionu, który w renesansie zaczęto rozwijać i wzbogacać o kolejne piętra i wyszukane dekoracje. Od XV wieku żyrandole można było spotkać już w zamożnych domach kupieckich, a drewniane nawet w gospodarstwach.

Najbardziej zdobione żyrandole pochodzą z okresu baroku. Wyszukane ich formy zaczęto uzupełniać o lusterka, błyszczące mosiężne płytki i załamujące światło kryształki, aby uzyskać większy blask poprzez odbijanie i załamywanie światła na ozdobnych elementach. W końcu od 1700 r. na weneckiej wyspie Murano zaczęto wykonywać żyrandole w całości ze szkła.

Żyrandole stały się powszechne na początku XX wieku. Jednak zarówno secesja, art déco wymagały innych form oświetlenia, jak kinkiety czy lampy biurkowe. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił rozwój nowoczesnego oświetlenia wiszącego dzięki projektantom takim jak: Gino Sarfatti, Achille Castiglione, Gio Ponti czy Ingo Maurer. Po latach barokowych form nastąpił powrót do prostych i funkcjonalnych rozwiązań. Wówczas narodziły się nowoczesne, stylowe i designerskie lampy wiszące.

Designerskie lampy wiszące - zastosowanie

Klasyczne żyrandole zazwyczaj zajmują dużo miejsca i nie są wskazane w niskich wnętrzach. Natomiast zwykłe oświetlenie sufitowe w postaci modnych lamp wiszących znajduje się w zdecydowanej większości wyżej, bliżej płaszczyzny sufitu. Nowoczesne lampy designerskie wiszące są więc znakomite do niewysokich pomieszczeń. Szczególnie przydatne często okazują się lampy sufitowe z kilkoma oprawami, które można niezależnie ustawiać w różnych kierunkach, a niekiedy włączać i wyłączać osobno.

Lampy wiszące to uniwersalny typ oświetlenia odpowiedni do każdego pomieszczenia. Stąd lampy designerskie wiszące sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie oświetlenie ma być praktyczne i efektowne. Pasują one do salonu, kuchni, przedpokoju, a także do pokojów dzieci i nastolatków. Takie lampy mogą składać się z kilku punktów i mieć postać płaskiego plafonu albo klasyczną.

lampy w różnych kolorach
lampa sufitowa w salonie

Lampy wiszące do salonu lub sypialni

Lampy wiszące designerskie do salonu są ciekawą formą ozdobną, polecaną do tego typu wnętrz. Odpowiedni dobór oświetlenia umożliwia wygodne użytkowanie pomieszczenia. Zarówno barwa, jak i design lampy wiszącej, musi być dobrany tak, aby wszystkie elementy aranżacji były spójne i stanowiły jedną całość stylistyczną. Oświetlenie sufitowe w postaci designerskich lamp do pokoju dziennego powinno stanowić podstawowe źródło światła.

Stylowe i designerskie lampy sufitowe sprawdzą się również w sypialni. W tym pomieszczeniu powinny być one smukłe i dawać odpowiednio rozproszone światło.