Nie płać za dostawę zamówień powyżej 99 zł. Tylko do 15.09.24!
Styl industrialny powstał w Stanach Zjednoczonych w dzielnicach takich jak: Brooklyn czy Soho, w latach 50. ubiegłego wieku na skutek pojawienia się na rynku mieszkaniowym dostępnych pofabrycznych pomieszczeń. Początkowo wykorzystywali je artyści i miały one za zadanie łączyć funkcje mieszkania i pracowni.
W Polsce styl industrialny pojawił się dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Nawiązuje on do wyglądu starej fabryki, odznacza się surowym designem i minimalizmem. Bardzo ważny jest w nim właściwy dobór oświetlenia. Jakie lampy sprawdzą się w pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu?
W industrialnej aranżacji kluczową rolę odgrywa duża i otwarta przestrzeń, jak najmniej ścian działowych, puste okna, detale z betonu, cegły, widoczne rury, kable, a także lampy w metalowych oprawach. Istotna jest również zastosowana kolorystyka. Sprawdzi się brudna biel, szarość oraz czerń. Doskonale współgrają z industrialnym stylem meble ze śladami użytkowania. Natomiast nie ma w nim miejsca na zbędne dodatki, bibeloty czy wyszukane, eleganckie dekoracje, a liczy się surowy wygląd pomieszczeń i wyrafinowane oświetlenie. Wystrój ten z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią funkcjonalne i proste wyposażenie mieszkań.
Wnętrza industrialne charakteryzują się minimalizmem. Pojawiają się w nich betonowe ściany i wiele metalowych dodatków. W podobnym stylu należy dobrać do pomieszczenia rodzaj lamp, uwzględniając ich odpowiedni kolor i oprawy. Do industrialnego stylu pasować będą lampy czarne i miedziane. Przy tego typu oświetleniu warto zastanowić się nad doborem dekoracyjnych żarówek industrialnych. Najlepiej, aby były to żarówki led, które nie dają zbyt intensywnego światła, a sprawiają wrażenie lekko się żarzących.
Aby dobrać odpowiednią lampę industrialną, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie ile i jakich źródeł światła potrzebujemy? Czy wystarczą dwie lampy wiszące nad stołem, czy może potrzebna będzie lampa podłogowa industrialna lub lampka nocna? Kolejna sprawa to rodzaj pomieszczenia. Lampy industrialne mogą być bowiem stosowane zarówno jako ciekawa dekoracja w sypialni, czy oświetlenie industrialne nad stołem jadalnym, jak i jako dodatkowe światło w salonie.
Lampa industrialna wisząca będzie prawdopodobnie stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu. Trzeba więc przemyśleć jej zastosowanie i w zależności od tego, jaki efekt pragniemy w nim uzyskać, możemy wybrać model z jedną żarówką albo kilkoma.
Lampy industrialne metalowe najczęściej wykonane są na metalowej lub drucianej konstrukcji. Z powodzeniem możemy wykorzystać je w salonie, przedpokoju, w jadalni nad blatem oraz w sypialni. W łazience dobrym wyborem będzie lampa ścienna industrialna.
Lampa sufitowa industrialna na belce będzie efektownie wyglądać w salonie połączonym z jadalnią. Z kolei lampa industrialna nad stół będzie pełniła funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. W pomieszczeniu o dużym metrażu sprawdzi się lampa stojąca industrialna z przestronnym, otwartym kloszem, która rozjaśni całą przestrzeń. Do mniejszego pomieszczenia lepiej dobrać lampę z niewielkim kloszem. Jeśli daje on zbyt mało światła, można zamontować na suficie trzy mniejsze lampy wiszące industrialne, które oświetlą przestrzeń w wybranych miejscach.
Lampy industrialne doskonale nadają się do dużych pomieszczeń o wysokich sufitach, np. w starym budownictwie. Wzorowane są one na starym oświetleniu hal fabrycznych, magazynowych i pomieszczeń przemysłowych.
Wykonane z materiałów takich jak szkło, miedź, chrom i stal lampy industrialne nadają się nie tylko do mieszkań w stylu industrialnym, ale również tych zaprojektowanych w stylu minimalistycznym. Świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu - wspaniale będą wyglądać zarówno w kuchni, salonie, jak i sypialni oraz pokoju młodzieżowym. Dobrze funkcjonują również jako oświetlenie łazienkowe. Mogą występować w postaci czarnych, metalowych konstrukcji, żarówek otoczonych szklanymi kloszami, a także zwisającej na czarnym pręcie lub geometrycznej formie wielościanu. Modne są także lampy industrialne wiszące w kształcie tuby.
Lampy industrialne wiszące doskonale prezentują się na przestronnych powierzchniach, w których wysokość zdecydowanie przekracza przeciętną normę. Zawieszone na łańcuchach, sznurach lub drutach lampy sufitowe dodadzą także oryginalnego charakteru jadalni urządzonej w minimalistycznym stylu. Czarne, złote lub miedziane oprawy najlepiej współgrają z pomieszczeniami w kolorze szarym, białym i czarnym, ale sprawdzają się również we wnętrzach mających akcenty kolorystyczne, takie jak turkus, musztardowa żółć czy brąz.
Lampy ścienne industrialne to idealny pomysł na uzupełnienie głównego oświetlenia - wspaniale sprawdzą się w hallu, korytarzu, nad schodami czy w łazience. Lampa ścienna industrialna może być też wykorzystana do oświetlenia surowej ściany i zawieszonych na niej grafik, obrazów, półek i innych dekoracji.
Lampy podłogowe industrialne pięknie wyglądają na tle surowej ściany niezależnie od tego, czy jest to salon, gabinet, czy pomieszczenie komercyjne. Wbrew pozorom industrialna lampa stołowa albo lampa sufitowa może być też zastosowana do wysokich pomieszczeń w stylu retro, albowiem świetnie prezentuje się przy stylowych fotelach, kanapach lub stolikach kawowych.
W sklepie Home & Passion mamy wiele lamp industrialnych. Ich dobór uzależniony jest od wykończenia, wielkości mieszkania oraz kolorystyki. Dostępne w ofercie naszego sklepu produkty obejmują różne rodzaje oświetlenia zawierające wiele wiszących lamp z jedną żarówką, czyli prostych metalowych lamp z pojedynczymi żarówkami oraz stojących modeli, które z powodzeniem doświetlą większe pomieszczenia.
Lampy industrialne z naszej oferty najczęściej wykonane są ze stali i metalu. Mamy lampy w różnorodnej kolorystyce, począwszy od koloru czarnego, brązowego, zielonego, srebrnego złotego, przypominającego zaśniedziałą miedź aż do bieli. Wszystkie nasze modele, zarówno te pochodzące z kolekcji Madam Stoltz, jak i Ib Laursen odznaczają się wysoką jakością, precyzyjnym wykonaniem, szczególną trwałością i funkcjonalnością.