Zapisz się do newslettera i otrzymaj wcześniejszy dostęp do promocji na BLACK WEEK!
  • DNI
  • GODZ
  • MIN
  • SEC
INFOLINIA: 695 080 386

Designerskie lampy ścienne

Bestsellery

Nowoczesne lampy ścienne i ich historia

Dzięki istnieniu lamp ściennych możemy skutecznie poradzić sobie z mrokiem i ciemnością. Pozwalają one bezpiecznie się poruszać i wykonywać rozmaite zadania. Współczesne oświetlenie ścian pełni również rolę dekoracyjną, stąd lampy designerskie ścienne, zwane inaczej kinkietami, znajdują wiele zastosowań. Najchętniej montujemy je w korytarzach i łazienkach, ale również w sypialniach, gdzie jako lampy do czytania są wygodną alternatywą dla lampek stojących. W łazienkach sprawdzają się one jako oświetlenie lustra, w korytarzach zastępują centralne oświetlenie sufitowe i optycznie poszerzają przestrzeń.

Warto wiedzieć, że specjalne uchwyty na ścianach instalowano w celu oświetlenia pomieszczeń pochodniami i kagankami, a następnie świeczkami. Od XVII wieku lampy ścienne wzbogacano o tzw. reflektory - wklęsłe i wypolerowane tarcze zwierciadlane, wzmacniające światło. Nazwa „kinkiet”, jaką określa się lampy ścienne, pochodzi od nazwiska francuskiego aptekarza, Antoine’a Quinqueta, który w 1784 roku wieku udoskonalił lampę olejową służącą do powieszenia na ścianie. Opracowana przez niego lampa była wyposażona w lepszy palnik, co powodowało, że świeciła jaśniej i dłużej. Od tego można zaobserwować wyraźne upodobanie do modnych lamp ściennych. Stały się one pożądane w hotelach, restauracjach i kawiarniach. Współczesne designerskie lampy ścienne nie przypominają jednak wyglądem swoich poprzedniczek, chyba że są stylizowane na stare lampy.

Designerska lampa ścienna

Lampy designerskie ścienne — gdzie mogą być wykorzystywane?

Kinkiety to rodzaj nowoczesnego oświetlenia ściennego stanowiącego doskonały sposób na dobre oświetlenie wnętrza, przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni. Są one najczęściej niewielkimi lampami, zawieszanymi na różnych wysokościach na ścianach. Stylowe i designerskie lampy ścienne idealnie wkomponowują się w każdy rodzaj wnętrza i doskonale spełniają swoją funkcję, szczególnie tam, gdzie inny rodzaj oświetlenia utrudniałby funkcjonowanie.

W zależności od rodzaju i tego, na jakiej wysokości zawisną, lampy ścienne designerskie mogą pełnić różne role: oświetlenia głównego, dodatkowego, dekoracyjnego lub kierunkowego. Ich walory użytkowe zależą od rodzaju oprawy oraz źródła światła. Więcej światła dadzą oprawy zrobione z materiałów transparentnych, a mniej te w oprawach nieprzezroczystych.

Rodzaje designerskich lamp ściennych

Wśród lamp ściennych designerskich, w sklepach z oświetleniem znaleźć możemy następujące rodzaje:

  • lampy ścienne klasyczne – łączące w sobie podstawkę i klosz, minimalistyczne w formie i kolorze;
  • lampy ścienne stylizowane – nawiązujące swoją formą do lamp z dawnych epok;
  • kinkiety awangardowe – są rodzajem designerskiego oświetlenia nawiązującego formą, kolorami lub użytymi materiałami do konkretnych stylów;
  • kinkiety specjalistyczne – za ich pomocą doświetla lub podświetla się lustra i obrazy;
  • lampy ścienne do łazienek – wieszane nad lustrami lub po bokach lustra;
  • lampy ścienne korytarzowe – pozwalają również na bezpieczne i efektowne oświetlenie ciągów komunikacyjnych;
  • kinkiety do sypialni – montowane w okolicy łóżka.
Lampa przy łóżku
Funkcjonalna lampa

Jak dobrać kinkiety do wnętrza?

Dobierając kinkiety do wnętrza, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno walory użytkowe tych designerskich lamp, jak i stylistykę pomieszczenia. Często stosowanym rozwiązaniem jest wybieranie kinkietów, pasujących do lamp wiszących.

Ponadto lampy ścienne powinny mieć pasujący do wnętrza i ściany kształt. Obecnie spotykamy: okrągłe, półokrągłe, eliptyczne, prostokątne lub kwadratowe lampy sufitowe ścienne. Istotne jest również tworzywo, z którego wykonany jest kinkiet – szkło, drewno lub metal oraz sam design lampy ściennej.

Do wnętrz w stylu klasycznym pasują kinkiety nawiązujące do dawnych epok, eleganckie, stylizowane na świeczniki, wyposażone w kryształki. Natomiast wnętrza w stylu skandynawskim lubią lampy ścienne proste w formie, monolityczne w kolorze, białe, szare lub czarne, z drewnianymi podstawami. Z kolei we wnętrzach w stylu rustykalnym wieszamy kinkiety z drewna, dodatkowo postarzane i delikatnie przecierane.

Wnętrza w stylu glamour wymagają kinkietów w kolorach złotych i srebrnych, z lusterkami lub kryształkami, a w pomieszczeniach w stylu retro sprawdzają się kinkiety o prostych formach, w wyrazistych kolorach.

Do stylu industrialnego nadają się kinkiety oszczędne w formie, ze stalowymi ramionami, które można znaleźć w kolekcji Ib Laursen, a do nowoczesnego pasują kinkiety minimalistyczne w geometrycznych kształtach, wyposażone w energooszczędne źródła światła.