Do -30% na wybrane marki z kodem: CZERWIEC

INFOLINIA: 695 080 386

Dywany jutowe

Ustaw kierunek malejący

Bestsellery

Dywany z juty - gdzie się sprawdzają?

Juta to pospolita i szybko rosnąca roślina, występująca przede wszystkim w południowo-wschodniej i centralnej Azji. Łodygi tej rośliny są włókniste, dzięki czemu można uzyskać z nich materiał do tkania różnego rodzaju produktów, w tym dywanów. Produkty te zastąpiły w dużej mierze produkty z włókien konopnych.

Włókna z juty są w 100 proc. naturalne i biodegradowalne, a materiał z niej stworzony jest niezwykle odporny. W wyniku długiego użytkowania szlachetnieje on, podobnie jak len. Dlatego wszelkie dekoracje jutowe, a w tym dywany stały się bardzo pożądanymi produktami.

Choć dywan tego rodzaju kojarzy się przede wszystkim ze stylem boho, pasuje do wielu rodzajów wnętrz. Ze względu na swoją wrodzoną prostotę i skromny look, dobrze komponuje się ze stylami hamptons, klasycznym, vintage czy marynistycznym, ale znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniu również w stylu skandynawskim, retro czy nowoczesnym.

Dywan te dobrze komponuje się z bielą i szarością stylu skandynawskiego czy stylu japandii. Jego główną zaletą jest wyrazisty splot włókien i odcień zaczerpnięty wprost z przyrody, dzięki któremu w każdym pomieszczeniu prezentuje się on korzystnie.

naturalne dywany i kosze
2 dywany

Dywan jutowe – zalety i wady

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie pragną kupować te dywany, jest ich egzotyczny wygląd, którego nie może zaoferować prawie żaden inny materiał.Ponadto są one bardzo trwałe. Mogą wytrzymać długie lata, choć oczywiście podobnie jak na wszystkich naturalnych tworzywach można dojrzeć na nich upływ czasu, ale to na ogół dodaje im uroku. Mają one również niezwykła moc kreowania najróżniejszych aranżacji, ponieważ juta jest dość plastyczna i bardzo łatwo poddaje się barwieniu. Sprawia to, że dywany jutowe mogą być różnorodne. Najczęściej spotykany jest okrągły albo owalny, ale bywają też kwadratowe i prostokątne. Co ciekawe, jutę można zabarwic niemal na każdy kolor oprócz białego.

Wielką zaletą dywanów jutowych jest także ich cena. Są one po prostu niedrogie. Oczywiście nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mają one szorstką powierzchnię, co nie wszystkim się podoba. Produktów tych nie można czyścić chemicznie. Jedynym rozwiązaniem jest odkurzanie go oraz przecieranie mokrą szmatką. Jego chropowata struktura niestety dobrze przyjmuje zabrudzenia, a wszystkie okruchy łatwo wpadają między ich grube sploty.

Dywan tego rodzaju ma również własne włoski, które gubi. Przyczepiają się one do ubrań, a także wędrują po podłodze. Osoby posiadające małe dzieci, które postawiły na dywan z juty, muszą pogodzić się z tym, że jest on szorstki i nie nadaje się na zabawy dla maluchów, a przy dzieciach bardzo ulega zabrudzeniom.

pudełka prezentowe na dywanie