Jak pakować przy przeprowadzce?

Przechowywanie szkła czy porcelany w domu jest łatwe. Nie narażasz swoich naczyń na wstrząsy i chronisz je przed upadkiem, dzięki czemu możesz cieszyć się nimi przez długie lata. Problem pojawia się, gdy trzeba je gdzieś przetransportować. Odpowiednie zabezpieczenie naczyń jest kluczowym elementem przy przeprowadzce. Dlatego dzisiaj odpowiemy na pytanie, jak zapakować szkło przy przeprowadzce, aby nie zostało uszkodzone w transporcie i bezpiecznie dotarło na miejsce.

Jak pakować szklane przedmioty, czyli lista zakupów

Każdy z nas prędzej czy później będzie się przeprowadzał. Organizacja takiego przedsięwzięcia nie jest łatwa, a właściwe przewiezienie szklanek, kieliszków, kubków oraz porcelanowej zastawy stołowej do nowego miejsca zamieszkania może spędzać sen z powiek. Pakowanie talerzy porcelanowych i szklanek jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych czynności, ponieważ to właśnie te przedmioty są najdelikatniejsze, przez co mogą ucierpieć podczas transportu. Często w swoim domowym dorobku posiadamy zastawę stołową, która jest bardzo cennym i wartościowym dla nas dziedzictwem kulturowym np. po naszych pradziadkach. Taka porcelana stanowi nie tylko bezcenną pamiątkę po bliskich, ale również przywołuje miłe wspomnienia i pokazuje, jak zmieniał się design porcelany na przestrzeni wieków. Warto zatem już wcześniej się przygotować i zebrać niezbędne materiały do pakowania paczek, które pozwolą Ci zadbać o odpowiednie zabezpieczenie szkła i porcelany, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się nimi w nowym mieszkaniu przez długie lata i być może nawet przekazać je przyszłemu pokoleniu. Przed pakowaniem talerzy i szklanek,zaopatrzyć się w kilka niezbędnych materiałów i przedmiotów. Są to z pewnością:

  • pudełka kartonowe w różnych rozmiarach,
  • folia bąbelkowa folia stretch (najlepiej przezroczysta),
  • taśma klejąca pakowa,
  • nożyczki,
  • wypełniacze np. stare gazety, wata, brązowy papiermarker,
  • etykiety „uwaga szkło”,
  • marker do oznaczania kartonów.

Zarówno folia bąbelkowa, jak i gazety czy jakikolwiek papier, to idealne wypełniacze. Możesz dzięki nim owinąć szkło oraz inne delikatne przedmioty. Mogą również służyć jako amortyzatory wstrząsów podczas transportu.

Naszą cenną radą jest, aby zarówno wszelkie wypełniacze, jak i kartony zbierać już na kilka tygodni przed przeprowadzką. Jeżeli nie zbierzesz wystarczającej ilości wypełniaczy, to pamiętaj, że szkło możesz owinąć również w ręczniki bawełniane czy papierowe i oddzielić od siebie styropianem lub gąbką. To także doskonałe rozwiązania do amortyzacji i zabezpieczania przedmiotów.

Z takim zestawem pakowanie szkła do transportu będzie szybkie, łatwe i przyjemne oraz bez wątpienia pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Jak pakować szklane przedmioty?

Rozmiar kartonu najlepiej dopasować do liczby talerzy i szklanek, które będziesz pakować. Na rynku dostępne są kartony dzielone (z osobnymi przestrzeniami na szklanki czy kubki), co jest przydatne przy pakowaniu szkła i porcelany. Jeżeli jednak masz kartony bez przedziałek, możesz oddzielić szklane przedmioty za pomocą przegródek kartonowych (wystarczy pociąć karton na mniejsze paski i odgradzać przedmioty od siebie tak, aby się nie stykały), styropianu czy też folii bąbelkowej.

Folię bąbelkową i folię stretch można bez problemu nabyć online, w sklepie budowlanym czy nawet na poczcie. Taśma klejąca to niezmiernie ważny i niezbędny element podczas przeprowadzki. Warto wybrać typową taśmę pakową (szeroką i z mocnym klejem). Do taśmy klejącej przydatny będzie dyspenser (uchwyt-rączka). Jest to niedrogi gadżet, a zdecydowanie przyspiesza zamykanie kartonów. Jako wypełniacza można użyć również przedmiotów, które najczęściej można znaleźć w domu, np. makulatury. Warto wybrać mocne i solidne kartony, jak również zabezpieczyć folią zgięcia, aby zapobiec rozdarciu przy transporcie. Pudełka wykonane z delikatnego i cienkiego kartonu mogą nie wytrzymać ciężaru szkła wraz z wypełniaczem i otworzyć przy przenoszeniu.

Owiń porcelanę folią

Pakowanie talerzy i szklanek

Pamiętaj o solidnym umyciu i osuszeniu szkła przed rozpoczęciem pakowania. Dzięki temu unikniesz pojawienia się pleśni i grzybów. Wilgoć mogłaby również spowodować rozdarcie kartonu.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, to można rozpocząć bezpiecznie pakowanie szkła. Od czego zacząć?

Podstawową zasadą bezpiecznego pakowania szkła jest układanie cięższych przedmiotów na dnie kartonu, a lżejszych na wierzchu. Można wybrać jedną z dwóch możliwości – albo talerze zapakować do osobnych kartonów, a szklanki do osobnych, albo talerze ułożyć na dnie kartonu, a szklane przedmioty pakować na górę. Aby pakowanie poszło sprawnie, warto wcześniej posegregować szkło w zależności od rodzaju, ciężaru i kształtu.

Do pakowania talerzy należy przygotować pojedyncze, przycięte kawałki folii bąbelkowej (wielkość zależna od wielkości talerzy). Kawałki folii powinny być większe niż pakowany przedmiot, aby można było go owinąć dookoła. Każdy talerz czy szklankę należy osobno owinąć folią. Po takim opakowaniu warto również okleić naczynie folią stretch – będziesz mieć pewność, że folia bąbelkowa nie odwinie się podczas transportu. Takie środki ostrożności mogą wydawać się zbyt duże, jednak w przypadku tak kruchych materiałów, jak szkło czy porcelana, nie warto oszczędzać na materiałach izolacyjnych. Podczas pakowania trzeba zwracać uwagę na kształty opakowanych naczyń. Do kartonu powinno wejść ich jak najwięcej, aby nie zostawiać pustych przestrzeni, dzięki czemu naczynia nie będą się przemieszczać. Każde zapakowane naczynie należy umieścić w kartonie, a wolne przestrzenie uzupełnić wypełniaczem.

Jak zapakować szkło do przeprowadzki? Ostatnie wskazówki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas pakowania warto pogrupować naczynia i pakować je np. według kolekcji czy rodzajów. Gdy samodzielnie przewozisz kartony, pamiętasz mniej więcej, co się w nich znajduje i na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Jednak jeśli korzystasz z usług firmy od przeprowadzek, konieczne jest oklejenie kartonów naklejkami „uwaga szkło”. Najlepiej kupić je online – takie etykiety dostępne są w rolkach. Ważnym punktem jest także opisanie kartonów zgodnie z ich zawartością. Do tego przyda się gruby marker. Opisanie pudełek nie tylko ułatwi transport, ale także znacznie przyspieszy proces rozpakowania w nowym mieszkaniu i pozwoli szybko odnaleźć potrzebne przedmioty. Na koniec spakowane kartony należy zamknąć i dokładnie zakleić taśmą klejącą pakową. Po takich zabezpieczeniach szkło i porcelana z pewnością bezpiecznie dotrą na miejsce.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przewożenie szkła, pamiętaj, aby kartony ułożyć tak, aby nie przesuwały się podczas transportu. Nie kładź również jednego kartonu na drugi. Możesz je oddzielić np. ręcznikami albo kocami, aby ścianki pudełek nie obijały się o siebie. Będzie to dodatkowym zabezpieczeniem i delikatne przedmioty na pewno bezpiecznie trafią do Twojego nowego mieszkania.

Dokładnie opisz pudełka

Jak bezpiecznie spakować szkło? Ważne rady w pigułce

W ramach podsumowania artykułu przygotowaliśmy krótką listę, aby pomóc Ci w zapamiętaniu najważniejszych aspektów transportowania szkła.

  1. Kilka dni przed planowaną przeprowadzką przygotuj niezbędne materiały, które pomogą Ci usprawnić pakowanie (kartony, folia bąbelkowa i inne wypełniacze, które uchronią szkło przy przewożeniu).
  2. Bardzo praktyczne będą kartony z przegródkami, które ułatwią oddzielenie od siebie szklanek czy kubków.
  3. Przed pakowaniem koniecznie umyj i wytrzyj do sucha porcelanę oraz delikatne przedmioty – unikniesz w ten sposób pojawienia się pleśni czy grzybów.
  4. Przemyśl sposób pakowania – jeżeli chcesz pakować razem szkło i porcelanę, to cięższe przedmioty zawsze układaj na dnie. Możesz też pakować wszystko w osobne kartony.
  5. Koniecznie podpisz każdy karton – ułatwi Ci to rozpakowywanie przedmiotów już w nowym miejscu zamieszkania.