Czy porcelanę można myć w zmywarce ?

Piękna, wytrzymała i ponadczasowa – taka jest prawdziwa porcelana. Serwis obiadowy czy kawowy skompletowany z porcelany będzie nie tylko doskonale wyglądał na stole ale i cieszył przez wiele lat. Co jednak zrobić by ulubione naczynia były w dobrej kondycji przez długi czas? I co najważniejsze – czy porcelanę można myć w zmywarce? A jeśli tak to jaka porcelana nadaje się do zmywarki?

Pochodzenie porcelany

Porcelana to obecnie jeden z najpopularniejszy materiałów, z których wykonywane są różnego rodzaju naczynia. Została wynaleziona w Chinach już w VII wieku! W Europie znalazła się dzięki pracy niemieckiego technologa Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa. To właśnie on, niemal 1000 lat po Chińczykach – w 1709 roku, opracował własną technologię wytwarzania tego materiału i do dziś nazywany jest ojcem europejskiej porcelany. Porcelanę wyrabianą w niemieckiej Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek. To nie jedyne podobieństwo – w tamtych czasach porcelana osiągała ogromne ceny, porównywalne do szlachetnego kruszcu. Produkcja porcelany prowadzona była na bardzo małą skalę, pojedyncze egzemplarze traktowano jak prawdziwe dzieła sztuki.

Dopiero pod koniec lat 20. stała się bardziej dostępna. Swoje prace nad porcelaną prowadzili również Brytyjczycy, którzy w 1745 roku opracowali recepturę tzw. porcelany kostnej. To właśnie Wielka Brytania stała się drugim, obok Niemiec, ośrodkiem porcelany w Europie.

Nadal z tych krajów pochodzą ważne marki oferujące piękne wyroby z porcelany jak na przykład angielskie marki Nigella Lawson, Katie Alice czy Joules oraz niemiecka PiP Studio. Obecnie porcelana bardzo wysokiej jakości produkowana jest również w wielu innych krajach. Warto wspomnieć o duńskich markach Green Gate, Lisbeth Dahl i Krasilnikoff, szwedzkiej Sandra Isaksson, włoskiej Easy Life, francuskiej Mr&Mrs Clynk, czy niemieckiej PPD.

Dlaczego warto dbać o porcelanę?

Porcelana jest rodzajem ceramiki wysokiej jakości. Jej najważniejszy składnik to glinka kaolinowa, nazwana tak od miejsca pierwotnego wydobywania - zbocz gór Gaoling w Chinach. Do glinki dobiera się kilka innych składników, a proporcje doboru są decydujące. Od nich zależy, jak wysoką jakość ma finalny produkt z porcelany. Proces wyrobu porcelany powinien przebiegać z najwyższą starannością. Im bielsza jest porcelana tym lepiej. Warto pamiętać, że wysokiej jakości porcelana może być również przeświecalna w cieńszych miejscach. Porcelana jest ceniona w domach przez swoje właściwości oraz piękny design. Nie wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami, czyli wszystkimi produktami żywnościowymi. Ma niską przewodność cieplną, więc potrawy i napoje wolniej stygną. Spokojnie można stosować ją do wszystkich rodzajów potraw, ponieważ nie dość że z nimi nie reaguje, to jeszcze ma zerową nasiąkliwość oraz łatwo się czyści. Rdzę i oliwę można zmyć pod bieżącą gorącą wodą; łatwo zmyć z niej również wszelkiego rodzaju tłuszcze, sosy, zupy i soki z warzyw i owoców.

Mycie porcelany

No właśnie, zmyć – ale jak? Oczywiście porcelanę można bez problemu myć w zlewie przy pomocy powszechnie dostępnych środków takich jak płyny do mycia naczyń, gąbka czy nawet druciak (jest ona odporna na zarysowania). W dzisiejszych czasach jednak popularniejsze jest mycie naczyń w zmywarce. Po świątecznym obiedzie czy popołudniowej kawie każdy woli wstawić naczynia do zmywarki i odpocząć niż stać przy zlewie.

Czy i jak można myć porcelanę w zmywarce?

Ogólnie porcelanę można myć mechanicznie w zmywarce. Są jednak różne rodzaje porcelany. Klasyczna jest bardzo odporna na temperaturę i wytrzyma każdy program w zmywarce. Przykładem takiej porcelany są wyroby francuskiej marki Mr & Mrs Clynk, niemieckiej PPD, większość produktów Tokyo Design Studio oraz wszystkie duńskiej Krasilnikoff, mające kolory i wzory, które dobrze zniosą pobyt w zmywarce w każdej temperaturze i można je uznać za porcelanę do mycia w zmywarce.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku naczyń z delikatnymi wzorami, złotymi ornamentami czy innymi nietypowymi zdobieniami. Tego typu serwisy obiadowe czy kawowe będą pięknie wyglądać na stole oraz w witrynie, ale trzeba pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak że musimy zrezygnować z mycia w zmywarce. Aby bezpiecznie umyć je w zmywarce wystarczy użyć trybu z niską temperaturą. Przykładem takich porcelanowych serwisów są kolekcje z ręcznie malowanymi wzorami jak na przykład te od Green Gate oraz większość od PiP Studio. Oczywiście, istnieją porcelanowe naczynia, które ze względu na swoje unikalne wzornictwo powinny być zawsze myte ręcznie. Najważniejsze aby przed włożeniem naszej pięknej porcelany do zmywarki sprawdzić zalecenia producenta co do sposobu mycia. Zawsze powinny znajdować się na opakowaniu lub w opisie produktu na stronie.

Pielęgnacja porcelany

Porcelana jest nie tylko piękna, ale także bardzo wytrzymała i jak się okazuje – użyteczna. Mycie jej w zmywarce nie powinno być problemem o ile zwrócimy wcześniej uwagę, czy posiadane przez nas naczynia nie wymagają mycia w niskich temperaturach. Na wszelki wypadek zawsze można stosować w zmywarce program z niską temperaturą mycia, co również jest dobre dla środowiska.

Polecane produkty