Elegancka porcelana

Niezwykle wytrzymała, doskonała do wszystkich potraw, zarówno na ciepło jak i na zimno oraz przede wszystkim ponadczasowa – elegancka porcelana wysokiej jakości to inwestycja na lata. Zastawa z eleganckiej porcelany to obowiązkowy element wyposażenia w każdym domu.

Początki eleganckiej porcelany

Porcelana pochodzi z Chin, gdzie była znana już od VII wieku. W Europie pojawiła się później, bo na początku XVIII wieku. Niemiecki alchemik, badacz i filozof Ehrenfried Walther von Tschirnhaus opracował własny sposób jej uzyskiwania, nieco inny niż ten azjatycki. Dzięki temu Niemcy przez lata były najważniejszym europejskim ośrodkiem porcelany. Porcelanowe produkty były niezwykle eleganckie, wytwarzane w małej ilości, osiągały ogromne ceny i traktowano je jak małe dzieła sztuki. Kolejnym państwem które rozpoczęło wytwarzanie porcelany była Wielka Brytania. W 1745 roku Brytyjczycy wymyślili własną technikę na produkcję tzw. porcelany kostnej. Następnie eleganckie porcelanowe naczynia cieszyły się ogromnym uznaniem w całej Europie i nie tylko.Tak pozostało do dzisiaj, a elegancka porcelana jest ceniona na całym świecie dzięki swoim cechom i pięknemu designowi.

Twarda i miękka elegancka porcelana

Elegancka porcelana, którą możemy dostać na rynku dzieli się na twardą i miękką. Miękka porcelana to na przykład wspomniana bone china (porcelana kostna). Jest cieńsza i bardziej krucha, co nie oznacza oczywiście, że nie jest wytrzymała – wręcz przeciwnie, charakteryzuje ją wysoka odporność na urazy mechaniczne. Naczynia z takiego materiału mają bardzo cienkie ścianki, wręcz transparentne. Ma ona barwę od śnieżnobiałej, przez odcień kości słoniowej aż do ciepłego beżu. Obecnie w Europie wytwarza się głównie porcelanę twardą. Jest ona zwarta, odporna na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, a także na ściskanie. Warto zauważyć, że taki materiał jest gładki i odporny na temperaturę. Porcelana twarda jest biała, cienka i przeświecająca. Jeśli porcelana ma brudny odcień szarości to jest niskiej jakości. Należy pamiętać, że na rynku dostępne są różne mieszanki przypominające porcelanę (na przykład fajans czy porcelit), jednak to właśnie w prawdziwą elegancką porcelanę wysokiej jakości warto zainwestować, aby cieszyć się nią przez długie lata.

Tradycyjna elegancja

Porcelana elegancka doskonale wygląda zarówno na stole w formie użytkowej jak i w witrynie, pełniąc funkcję ozdobną. W homeandpassion można znaleźć zastawy w różnych stylach, które będą pasować do każdego wnętrza. Na wyjątkowe okazje idealnie sprawdzą się komplety eleganckiej porcelany, np. od włoskiej marki Easy Life. Ich wyroby utrzymane są w kolorach bieli, pudrowego różu i beżu. Zastawę charakteryzuje delikatne wzornictwo oraz wyszukane kształty.

Eleganckie serwisy od Easy Life to przede wszystkim komplety do kawy i herbaty – filiżanki różnych wielkości, kubki czy patery na ciasto. Ta włoska elegancka porcelana będzie doskonale prezentować się w każdym wnętrzu podczas świątecznego poczęstunku dla rodziny, popołudniowej herbaty z przyjaciółmi, a także idealnie sprawdzi się na prezent.

Elegancką porcelanę obiadową znajdziemy w ofercie Green Gate. Kolekcje tej duńskiej marki to połączenie wyjątkowego i oryginalnego designu z prostotą. Ich projektanci inspirują się głównie francuskimi ręcznie malowanymi obrazami, tworzonymi w latach 1878-1920, które nazywane są złotym okresem francuskiego wzornictwa. Każda nowa kolekcja czerpie z poprzedniej, dzięki czemu poszczególne elementy można dowolnie łączyć tworząc oryginalne serwisy. Jest to doskonałe potwierdzenie zasady że elegancja jest ponadczasowa. W ofercie Green Gate znajdują się różne elementy serwisu do kawy i herbaty, talerze obiadowe, miski, czy podstawki do jajek.

miseczka porcelanowa Green Gate

Miska Sally Black w/gold

/ 1 szt.
65,00 zł

Warto zwrócić uwagę na niezwykle eleganckie kolekcje Stephanie Red czy Flora White, które sprawdzą się w każdej jadalni, zarówno na co dzień jak i od święta.

Talerz deserowy Stephanie Red

Talerz deserowy Stephanie Red

/ 1 szt.
67,00 zł
Talerz deserowy Flora White Green Gate

Talerz deserowy Flora White

/ 1 szt.
68,00 zł

Powiew nowości

Porcelana elegancka może mieć również nieco bardziej kolorowe i szalone wydanie. Świetnym tego przykładem jest skandynawska marka Krasilnikoff. Ich kolekcje charakteryzuje styl retro w nowoczesnym wydaniu, nawiązanie do stylistyki lat 50. w Stanach Zjednoczonych oraz oryginalne wzory. Wszystkie elementy zastawy utrzymane są w jasnych, pastelowych barwach dzięki czemu można dowolnie je ze sobą łączyć, tworząc unikalne komplety. Krasilnikoff oferuje szeroką gamę eleganckich kubków i dzbanków, dzięki czemu ta porcelana świetnie sprawdzi się na prezent.

Innym przykładem marki która w swojej ofercie posiada elegancką porcelaną o nieco bardziej odważnym designie jest Tokyo Design Studio. Kolekcje inspirowane sztuką Japonii łączą w sobie piękne orientalne wzornictwo z europejską nowoczesnością. Elegancka porcelana od Tokyo Design Studio to przede wszystkim serwisy do kawy i herbaty, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się na prezent. Dzięki sprawnemu łączeniu tradycji z nowoczesnością będzie pięknie się prezentować w każdym wnętrzu.

dzbanek w gwiazdki

Dzbanek Light Grey Star

/ 1 szt.
79,00 zł
kubki porcelanowe

Kubki porcelanowe Circles & Grid 2 sztuki

/ 2 kubki + 2 podstawki

139,00 zł

111,20 zł

Na lata

Prawdziwa elegancja jest ponadczasowa. Ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku porcelany. Wysokiej jakości elegancka porcelana to inwestycja na lata. Taka zastawa będzie służyć przez długi czas, zawsze tak samo pięknie prezentując się na stole i w witrynie.