Jak bezpiecznie spakować szkło i porcelanę przy przeprowadzce?Łatwo zadbać o odpowiednie przechowywanie szkła czy porcelany w domu. Nie narażamy naszych naczyń na wstrząsy i chronimy przed upadkiem, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi przez długie lata. Problem pojawia się, gdy musimy je gdzieś przetransportować. Odpowiemy na pytanie, jak zapakować szkło do przeprowadzki, aby bezpiecznie dotarło na miejsce.

Jak pakować szklane przedmioty, czyli lista zakupów

Każdy z nas prędzej czy później będzie się przeprowadzał. Organizacja przeprowadzki nie należy do łatwych spraw, a właściwe przewiezienie wartościowych przedmiotów może spędzać sen z powiek. Pakowanie talerzy porcelanowych i szklanek jest jedną z najważniejszych czynności, ponieważ to właśnie te przedmioty są najbardziej kruche i mogą ucierpieć podczas transportu. Warto zadbać o odpowiednie pakowanie szkła i porcelany, aby cieszyć się nimi również w nowym mieszkaniu. Przed pakowaniem talerzy i szklanek, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów. Są to z pewnością:

  • pudełka kartonowe w różnych rozmiarach
  • folia bąbelkowa folia stretch (najlepiej przezroczysta)
  • taśma klejąca pakowa
  • nożyczki
  • wypełniacze np. stare gazety, wata, brązowy papiermarker.

Jak pakować szklane przedmioty?

Rozmiar kartonu trzeba dopasować do ilości talerzy i szklanek, które pakujemy. Na rynku dostępne są kartony dzielone (z osobnymi przestrzeniami na szklanki czy kubki) co jest przydatne przy pakowaniu szkła i porcelany. Folię bąbelkową i folię stretch można bez problemu nabyć on-line, w sklepie budowlanym czy nawet na poczcie. Do taśmy klejącej przydany będzie dyspenser (uchwyt-rączka). Jest to niedrogi gadżet, a zdecydowanie przyspieszy zamykanie kartonów. Jako wypełniacz można użyć przedmiotów które mamy już w domu np. makulatury. Kartony warto zabezpieczyć folią na zgięciach, aby zapobiec ich rozdarciu przy transporcie (szczególnie gdy przewozimy ciężkie przedmioty).

Pakowanie talerzy i szklanek

Podstawową zasadą pakowania talerzy i szklanek jest układanie cięższych przedmiotów na dnie kartonu, a lżejszych na wierzchu. Można wybrać jedną z dwóch możliwości – albo talerze zapakować do osobnych kartonów, a szklanki do osobnych, albo talerze włożyć na dno kartonu i pakować szklane przedmioty u góry. Do pakowania talerzy należy przygotować pojedyncze, przycięte kawałki folii bąbelkowej (wielkość zależna od wielkości talerzy). Kawałki folii powinny być większe niż pakowany przedmiot, aby można było go owinąć dookoła. Każdy talerz czy szklankę należy osobno owinąć folią. Po takim opakowaniu warto okleić naczynie również folią stretch – będziesz mieć pewność że folia bąbelkowa nie odwinie się podczas transportu. Takie środki ostrożności mogą wydawać się zbyt duże, jednak w przypadku tak kruchych materiałów jak szło czy porcelana, nie warto oszczędzać na materiałach izolacyjnych. Podczas pakowania trzeba zwracać uwagę na kształty opakowanych naczyń. Do kartonu powinno wejść ich jak najwięcej, aby zostawiać jak najmniej pustych przestrzeni, dzięki czemu naczynia nie będą się przemieszczać. Każde zapakowane naczynie należy umieścić w kartonie, a wolne przestrzenie uzupełnić wypełniaczem.

Jak zapakować szkło do przeprowadzki – ostatnie wskazówki

Podczas pakowania warto pogrupować naczynia i pakować je np. według kolekcji czy rodzajów. Gdy sami przewozimy kartony, pamiętamy mniej więcej co się w nich znajduje i na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jednak jeśli korzystamy z usług firmy od przeprowadzek, konieczne jest oklejenie kartonów naklejkami „uwaga szkło”. Najlepiej kupić je on-line – takie etykiety samoprzylepne dostępne są w rolkach. Ważnym punktem jest także opisanie kartonów, zgodnie z ich zawartością. Do tego przyda się gruby marker. Opisanie pudełek nie tylko ułatwi transport, przenoszenie do odpowiednich pomieszczeń, ale także znacznie przyspieszy proces rozpakowania w nowym mieszkaniu po przeprowadzce i pozwoli szybko odnaleźć potrzebne przedmioty. Na koniec spakowane kartony należy zamknąć i dokładnie zakleić taśmą klejącą pakową. Po takich zabezpieczeniach, szkło i porcelana z pewnością bezpiecznie dotrą na miejsce.