Jak dbać o porcelanę

Pielęgnacja porcelany

Porcelanowe zastawy są wyjątkowo luksusowym elementem każdego stołu. Jest to praktyczna i jednocześnie piękna ozdoba, która jest w stanie umilić wspólnie spędzony czas przy posiłku czy popołudniowej kawie. Warto jednak pamiętać, że chcąc zachować nasze porcelanowe naczynia w idealnym stanie, przez długi czas, koniecznie należy odpowiednio o nie zadbać. Stosując proste zasady, jesteśmy w stanie znacznie wydłużyć żywotność filiżanek, talerzy porcelanowych czy dzbanów i sprawić, że będą służyły nam przez długie lata.

Jak dbać o porcelanę

Bardzo często z porcelanowej zastawy korzystamy tylko w takcie większych uroczystości. W związku z tym koniecznie należy znaleźć dla niej właściwe miejsce, w którym na co dzień będzie mogła bezpiecznie czekać na użycie. Warto przeznaczyć do tego celu przeszkloną szafkę, która będzie ładnie eksponowała naszą porcelanę i dodatkowo ochroni ją przez nadmiernym kurzeniem.

Nie powinniśmy narażać naczyń z porcelany na nadmierne działanie światła słonecznego, które mogłoby doprowadzić do wyblaknięcia kolorów czy ozdobnych detali. Ponadto dobrym pomysłem jest wykorzystanie papierowych ręczników, którymi poprzekładamy delikatne talerze czy miseczki. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko stłuczenia czy ukruszenia brzegów naczyń.

Mycie porcelany - w zmywarce czy ręcznie?

Obecnie, kupując porcelanową zastawę lub pojedyncze filiżanki, coraz częściej znajdujemy na opakowaniu informacje od producenta odnośnie do możliwości mycia w zmywarce. Jest to znaczne ułatwienie, które zapewni nam wygodę i komfort codziennego użytkowania.

Gdy jesteśmy posiadaczami wiekowej porcelany, zrezygnujmy ze zmywarki na rzecz mycia ręcznego. W ten sposób nie uszkodzimy delikatnych zdobień czy ozdobnych reliefów. Jeśli zastawa pełni funkcję jedynie ozdobną, przecierajmy ja delikatnie miękką, zwilżoną ściereczką.

Jak czyścić porcelanę?

Ręczne mycie porcelany jest zalecane zwłaszcza w przypadku ozdobnych, eleganckich naczyń. Aby pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu z bogato zdobionej porcelany zrezygnujmy z popularnych detergentów. Zwykłe mydło i miękka ściereczka równie dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami co tradycyjna gąbka z płynem. Unikajmy drucianych myjek i tych o twardej fakturze - mogłyby zetrzeć kolorowe detale czy delikatną powłokę.

Mocniejsze zabrudzenia po kawie warto potraktować sodą oczyszczoną i szczoteczką. Jeśli jednak chcemy umyć naczynia o całkowicie gładkiej powierzchni, możemy z powodzeniem zastosować tradycyjny płyn do naczyń. Aby porcelana nie uszkodziła się w trakcie mycia, uderzając o brzeg zlewu warto wykorzystać plastikową miskę, którą umieścimy w zlewozmywaku. Umyte naczynia delikatnie wytrzyjmy suchą ściereczką i schowajmy do szafki.

Dlaczego warto dbać o porcelanę

Jeśli odpowiednio zadbamy o naszą porcelaną, będziemy mogli cieszyć się jej pięknem przez długi czas. Właściwa pielęgnacja porcelany wbrew pozorom nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Bez względu na to, czy naczynia te używamy codziennie, czy tylko przy większych okazjach warto prawidłowo się o nie zatroszczyć. Wówczas nie stracą swojego blasku czy eleganckich detali.

Polecane produkty