Jak ładnie podać ciasto lub deser? Nasze sprawdzone sposoby  

Dobry przepis lub sprawdzona cukiernia to połowa sukcesu. Pyszne ciasto lub doskonały deser zasługują na wyjątkową oprawę. Sprawdźmy, jak serwować ciasta i desery, aby zrobić wrażenie na gościach.

Jak ładnie podać ciasto?

Gdy zastanawiamy się, jak ładnie podać ciasto na stole, najlepszym, sprawdzonym sposobem jest patera. Patera to naczynie stołowe, które ma formę talerza umieszczonego na nóżce lub innej podstawce, może mieć również kilka poziomów. Możemy wybrać paterę pojedynczą, dwupoziomową lub nawet trzypoziomową. Patery kilkupoziomowe sprawdzą się dobrze, gdy do wyeksponowania mamy kilka rodzajów ciast. Kiedy podajemy gościom jeden, konkretny rodzaj ciasta, wystarczy patera jednopoziomowa. Pamiętaj, że patera jest ważną częścią serwisu kawowego i powinna pasować do jego pozostałych elementów – filiżanek, cukiernicy, talerzyków do ciasta i deserowych, czy dzbanka na kawę lub herbatę.

Najlepsze będą patery porcelanowe, ponieważ charakteryzuje je wysoka jakość i masz pewność, że będą służyć Ci przez długie lata. Warto sprawdzić patery do ciasta marek takich jak: Easy Life, PiP Studio, Green Gate czy Nigella Lawson zróżnicowane pod kątem stylistyki i wielkości. Serwowanie ciast na paterze to sprawdzony sposób na to, jak ładnie podać ciasto. Wypieki zdecydowanie będą wyglądać elegancko, efektownie i apetycznie.

Eleganckie serwowanie deserów

Podstawowe naczynia do podawania deserów i ciast to talerze deserowe. Są one mniejsze od talerzy obiadowych. Inne potrzebne naczynia do deserów to miski lub miseczki, które będą potrzebne do serwowania deserów takich jak lody czy galaretka. Wybór takich misek do serwowania deserów jest bardzo duży. Podobnie jak talerze do ciast naczynia do podawania deserów również powinny pasować do reszty serwisu kawowego. Sprawdzonym sposobem na ciekawe podanie deserów są naczynia porcelanowe o nietuzinkowym designie, takie jak miseczka porcelanowa Royal M Yellow od PiP Studio. Miłośnikom bardziej tradycyjnych wzorów na pewno spodobają się: miseczka porcelanowa Stephanie Red od Green Gate (w kolekcji również jest patera dwupoziomowa) lub zestaw 2 miseczek Royale białe w ozdobnym opakowaniu od Easy Life. Takie naczynia do deserów sprawią, że serwowanie słodkości będzie proste i efektowne.

Jak podać ciasto na talerzu?

Gdy zastanawiamy się, jak podać ciasto na talerzu, warto wiedzieć, jak właściwie je pokroić. Kształt kawałków zależy od rodzaju ciasta oraz blachy, w której je przygotowywaliśmy. Okrągłe ciasta (takie jak torty czy tarty) kroimy na trójkątne kawałki. Dla ułatwienia możemy najpierw przekroić ciasto na pół, a następnie kroić na mniejsze (ale równe) kawałki. W przypadku ciast z prostokątnych form (jak na przykład ciasto drożdżowe) kroimy prostokątne lub kwadratowe kawałki (w zależności od wielkości formy). Ciasta z form podłużnych (przykładowo babka lub keks) należy pokroić na grubsze plastry. Do nakładania ciast suchych (babka, ciasto drożdżowe), a także ciasteczek przydatne będą szczypce. Przy wszystkich pozostałych wypiekach do serwowania ciast niezbędna jest łopatka – niezależnie, czy to my nakładamy ciasto gościom, czy robią to samodzielnie przy stole.

Serwowanie ciasta z kremem – wskazówka

Przy wypiekach z kremami (na przykład tortach) często zadajemy sobie pytanie, jak ładnie podać ciasto. Kilka przydatnych wskazówek może pomóc przy serwowaniu ciast. Po pierwsze, ciasto z kremem powinno być dobrze schłodzone – wtedy krojenie jest o wiele łatwiejsze. Po drugie, ciasto kroimy gorącym nożem moczonym we wrzątku. Co ważne, przed krojeniem nóż musi być suchy (czyli osuszamy go, gdy już nagrzeje się w gorącej wodzie). Po zastosowaniu tych porad serwowanie ciast z kremem powinno być bardzo proste i schludne. 

Serwowanie deserów – przydatne przyrządy

Kolejny sprawdzony sposób serwowania ciast to posiadanie niezbędnego wyposażenia w kuchni. Na pewno jest to zestaw do serwowania ciast Royal zaprojektowany przez renomowaną markę PiP Studio. Składa się on z łopatki i noża do serwowania ciast i tortów. Zestaw ten wyróżnia się niebanalnym designem i bardzo wysoką jakością (jest porcelanowy). Z jego pomocą serwowanie ciast i deserów będzie przyjemnością. W kolekcji Royal od PiP Studio znajdziemy również wiele innych elementów, między innymi niesamowitą trzypoziomową paterę do ciast i deserów, a także talerze deserowe oraz kwadratowe talerze do ciast.

Polecane produkty

Patera z kloszem Nigella

Patera z kloszem Green Nigella

/ 1 szt.

339,00 zł

305,10 zł

Patera porcelanowa Green Gate

Patera dwupoziomowa Stephanie Red

/ 1 szt.
179,00 zł
Patera porcelanowa Lawenda

Patera porcelanowa okrągła Lawenda

/ 1 szt.

159,00 zł

151,05 zł