Porządki przedświąteczne

Porcelana, szczególnie ta, która liczy już swoje lata, jest niezwykle krucha i delikatna. Dlatego czyszczenie jej wymaga dużej ostrożności. Oczywiste jest to, że ostre detergenty nie są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy zastawa ma ornamenty i jest różnokolorowa. Dlatego przedstawiamy sposoby na odświeżenie porcelany przed Bożym Narodzeniem.

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Odpowiedź na to pytanie można skwitować krótkim: NIE, natomiast obecnie na rynku pojawiają się takie modele, które są odporne na tak ekstremalne warunki panujące w zmywarce. Jednak zawsze w sytuacji, gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem wiekowej, cienkiej i bajecznie drogiej zastawy, wystrzegaj się wszelkich elektronicznych sposobów jej pielęgnacji. Podstawowym powodem, dla którego nie wolno wkładać porcelany do zmywarki jest obawa o mocne działanie strumienia wody oraz detergentów, które mogą uszkodzić ręczne zdobienia produktu.

Dużą rolę gra tu również różnica temperatur, powodująca niszczenie, a nawet pękanie porcelanowych przedmiotów. W zmywarce na naczynia najpierw działa bardzo gorąca woda, a następnie taka o niskiej temperaturze. Takie działanie może również powodować, że nasze naczynia szybciej ulegną zniszczeniu.

Jak odświeżyć porcelanę i jej nie uszkodzić?

Bardzo ważne jest, aby zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym porcelany, ponieważ każde uderzenie porcelanowym kubeczkiem o inne naczynie może powodować odpryski na jej powierzchni, a nawet stłuczenie.

Nidy nie używaj do czyszczenia produktów z tego tworzywa gąbek o szorstkiej fakturze, szczotek z ostrym włosiem ani drucianych myjek. Spowodują one przetarcia i pozostawią rysy na powierzchni. Delikatna gąbka lub miękka szmatka to wystarczające przyrządy do pielęgnacji takich powierzchni. Uwaga! Nigdy też nie wolno szorować i energicznie pocierać kolorowych zdobień, inkrustacji i złoceń.

Porcelanowe figurki o skomplikowanych kształtach czy bogato inkrustowane naczynia najlepiej myć miękkim pędzelkiem lub szczoteczką (np. dla niemowląt), co pozwoli dotrzeć do drobnych zakamarków.

Dobrym sposobem, który zapobiegnie odpryskom, jest czyszczenie porcelany pojedynczo, w plastikowej misce. Jest to dość czasochłonny sposób, ale w sytuacji, gdy nawet upuścisz przedmiot, nic się mu nie stanie. Dlatego nigdy nie wkładaj porcelanowej zastawy do kranu, zwłaszcza pełnego innych naczyń.

Domowe sposoby na odświeżenie porcelany

Mycie porcelany powinno być wykonywane za pomocą mydła, zamiast klasycznego płynu. Do wspominanej wcześniej plastikowej miski wlej letnią wodę i rozpuść w niej odrobinę mydła. Uważaj, aby z nim nie przesadzić, ponieważ naczynia będą wypadały ci z ręki. Warto też dodać sok z cytryny, który ma działanie wybielające, odkażające i pielęgnujące. Będzie szczególnie przydatny w oczyszczaniu bardzo ozdobnych i kolorowych naczyń. W takiej mieszance delikatnie przecieraj naczynia, następnie opłucz je również letnią wodą i odstaw na suchą ściereczkę do momentu aż będą suche. Warto też je delikatnie wypolerować, ale jedynie za pomocą miękkiej szmatki.

Jeśli na kubku z porcelany pozostaje osad z kawy lub herbaty, przetrzyj go mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej. Na bardzo uporczywe zabrudzenia można zastosować roztwór wody z wybielaczem. Aby usunąć takie plamy, nasącz detergentem szmatkę lub watę i pozostaw ją na naczyniu na nie dłużej niż kilka godzin. Po tym procesie dokładnie opłucz naczynie.

Do pielęgnacji porcelanowej zastawy nie potrzebujesz drogich detergentów i specjalistycznego sprzętu. Wystarczy ci woda, mydło oraz sok z cytryny. Pamiętaj, że takim naczyniom trzeba poświęcić jednak trochę czasu i włożyć w ich czyszczenie delikatność. Dlatego nie polecamy robić tego tuż przed świętami w gorączkowej atmosferze. Daj sobie trochę więcej czasu.