Savoir-vivre podawania kawy

Savoir-vivre to pojęcie pochodzące z języka francuskiego. Oznacza ogładę, dobre maniery, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności funkcjonujących w danej grupie. Na pozór zasady mogą wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jednak znacznie ułatwiają nam życie. Warto poznać savoir-vivre serwowania kawy, aby wiedzieć jak pić oraz w czym podawać kawę.

Serwowanie kawy – wybierz odpowiednie ziarna

Kawa znana jest ludziom od wieków. Ta najpopularniejsza używka na świecie pochodzi oryginalnie z Etiopii. Do Europy przybyła około XVI wieku. Obecnie uprawiana jest na wielu plantacjach na całym świecie. W zależności od kraju pochodzenia różni się smakiem i aromatem. Dwa najpopularniejsze obecnie gatunki na świecie to robusta i arabica. Warto znać różnice między nimi, ponieważ doskonały smak kawy w dużej mierze zależy od szlachetnych ziaren, z których jest przygotowywana.

Aby wiedzieć, jak przyrządzić dobrą kawę, najpierw należy wybrać odpowiednie ziarna. Arabica to kawa uprawiana przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Jest najczęściej wybieranym gatunkiem kawy na świecie. Nic dziwnego – wyróżnia się wspaniałym smakiem i aromatem. Niestety jej uprawa jest wymagająca, ponieważ nieustannie należy ochraniać ją przed chorobami i insektami, przez co jest droższa. Robusta jest łatwiejsza w uprawie, co przekłada się na niższą cenę. Aby podać gościom dobrą kawę, lepiej wybrać arabicę lub jej mieszankę z robustą.

Jak poprawnie serwować kawę?

Postaw na odpowiedni sprzęt

Przede wszystkim warto zainwestować w dobry sprzęt do parzenia kawy. Na domowe potrzeby często wystarczy kawiarka. Wykorzystywanie kawiarki to najlepszy i równocześnie najprostszy sposób na doskonałą kawę przygotowywaną w domu. Kawiarka pozwoli Ci na serwowanie czarnej kawy. W przypadku kaw mlecznych będziesz musiał podgrzewać i spieniać mleko w osobnym garnuszku. Z pewnością będzie to uciążliwe.

Jeśli zastanawiasz się, jak podawać kawę gościom, na pewno dobrym wyjściem będzie zainwestowanie w ekspres ciśnieniowy z funkcją spieniania mleka. Nie tylko sam zmieli ziarna na potrzebną grubość, ale także spieni mleko, a woda użyta przy zaparzaniu napoju na pewno będzie w odpowiedniej temperaturze. Do poprawnego podawania kawy z mlekiem należy sprawdzić, czy wszystkie parametry ekspresu są dobrze ustawione oraz, czy jest regularnie czyszczony. Przy podawaniu kawy ważna jest także kolejność. Jeśli jecie wspólnie obiad, to po nim powinien być podany deser, a dopiero potem kawa. Unikaj serwowania kawy w towarzystwie ciężkich ciast, np. tortów, ponieważ zagłuszają smak kawy.

Odpowiednie naczynia do picia kawy

Faux-pas – najczęstsze błędy przy piciu oraz podawaniu kawy

Choć podawanie kawy może wydawać się proste, są pewne zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć faux-pas. Jakie są najczęstsze błędy?

  • Serwowanie kawy w zimnym naczyniu – to ogromny błąd, który może zepsuć smak i aromat kawy. Naczynia na kawę powinny być zawsze podgrzewane przed podaniem. Można to zrobić, przelewając przez nie gorącą wodę;
  • przechowywanie kawy w lodówce lub w zamrażarce – przechowywanie kawy w niskich temperaturach może prowadzić do jej zamoczenia i utraty smaku. Najlepszym miejscem do przechowywania kawy jest sucha, ciemna szafka;
  • dodawanie zbyt dużo cukru lub mleka – to może całkowicie zagłuszyć naturalny smak kawy. Oczywiście, ilość cukru i mleka zależy od indywidualnych upodobań, ale pamiętaj, że prawdziwy smak kawy odkrywa się bez dodatków;
  • nieodpowiednia ilość mleka – espresso macchiato, cappuccino czy latte mają różne proporcje kawy do mleka. Sprawdź, czy znasz właściwe ilości, zanim zaczniesz parzyć. Większość kawoszy wybierze jednak czarną kawę;
  • niewłaściwa kolejność dodawania składników – w przypadku kaw na bazie espresso, jak cappuccino czy latte, pierwsze w filiżance powinno znaleźć się espresso, potem dodaje się mleko i na końcu piankę. Wersja "latte macchiato" polega na odwróceniu kolejności – najpierw mleko, potem espresso;
  • podawanie kawy z solą lub cytryną – chociaż w niektórych kulturach jest to normą, dla większości kawoszy taki dodatek może być szokiem. Jeżeli jesteś gospodarzem, zawsze zapytaj gości, zanim zdecydujesz się na takie dodatki. Jeśli chcesz prawidłowo podawać kawę… może lepiej ich unikać;
  • podgrzewanie kawy – kawa powinna być spożywana od razu po zaparzeniu. Podgrzewanie kawy prowadzi do utraty jej aromatu i może powodować, że kawa stanie się gorzka;
  • podawanie kawy bez spodka – spodek pełni rolę zabezpieczenia stołu przed ewentualnymi kropelkami kawy i jest istotnym elementem eleganckiego podawania napoju. Kawę warto postawić na spodku – chociażby z uwagi na bezpieczeństwo ukochanego mebla.

Pamiętaj, że prawdziwe piękno kawy leży w jej różnorodności. Każdy ma swoje własne preferencje i nie ma jednej „poprawnej” metody parzenia czy podawania kawy. Najważniejsze jest cieszyć się nią i robić to, co smakuje najlepiej Tobie i Twoim gościom.

Pamiętaj o sztućcach i spodeczku

Serwowanie kawy w biurze

Podobnie jak w warunkach domowych, w biurze również niezbędny będzie ekspres do kawy. To towarzysz codziennego biznesu! Ekspres wysokiej jakości będzie świadczył o prestiżu miejsca i na pewno zrobi wrażenie na odwiedzających biuro. W biurze obowiązują takie same zasady jak w przypadku serwowania kawy w domu. Najpierw należy zapytać gości o preferencje kawowe, w pierwszej kolejności kobiety, a następnie mężczyzn.

Nie wolno serwować kawy rozpuszczalnej ani zimnego mleka, chyba że na wyraźne życzenie gości. Kawa powinna być zaserwowana w odpowiednich naczyniach, które utrzymają jej temperaturę przez kilkanaście minut. Filiżankę warto postawić na spodku. Na nim, po prawej stronie, powinieneś umieścić małą łyżeczkę, koniecznie uchwytem w stronę osoby, której ją podajesz. Kawę najlepiej podawać prawą ręką, podchodząc z prawej strony do swojego gościa. Do kawy możesz podać herbatniki lub ciastka korzenne.

Jak podaje się kawę espresso?

Espresso ma 25-30 mililitrów. Samo słowo pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo, który oznacza wyrazisty, wyraźny. Espresso to najbardziej klasyczna i podstawowa kawa, która ma ściśle określone reguły zaparzania. Czas przepuszczania wody przez zmieloną kawę w ekspresie wynosi około 25 sekund, natomiast temperatura użytej wody powinna wahać się w przedziale 88-92°C. Espresso po zaparzeniu należy podać gościom najszybciej, jak tylko się da. Odpowiednie naczynie to niewielkie, podgrzane wcześniej grube filiżanki. Obok espresso powinieneś podać również szklankę z niegazowaną wodą i cukier. Wodę można spożywać przed kawą, w trakcie picia lub po spożyciu. Służy ona w celu przepłukania kubków smakowych, aby w pełni cieszyć się smakiem kawy.

Gdy zastanawiasz się, jak podawać espresso, warto zwrócić uwagę na to, w jakich filiżankach je zaserwujesz. Możesz dopasować je do wnętrza biura czy salonu. Do klasycznych pomieszczeń świetnie będą pasować filiżanki do espresso Lawenda od włoskiej marki Easy Life. Są one bardzo eleganckie, wykonane z wysokiej jakości białej porcelany. Miłośnikom kolorów i ciekawego designu na pewno spodobają się filiżanki do espresso Blushing Birds Red od PiP Studio. Również wykonane są z najwyższej jakości grubej porcelany, dzięki czemu będą służyć przez długi czas. Są w kolorze intensywnej czerwieni, z gustownym złotym dekorem.

Jak należy podawać cappuccino?

Cappuccino to najpopularniejszy rodzaj kawy mlecznej. Klasyczne włoskie cappuccino składa się z 25 ml aromatycznego espresso, do którego wlewa się odpowiednio spienione mleko, o objętości 125 ml. Oryginalnie Włosi piją cappuccino wyłącznie rano, jednak w innych krajach ten napój pity jest przez cały dzień. Mleczną piankę można (według upodobań) udekorować szczyptą cynamonu lub kakao. Cappuccino powinieneś serwować w filiżankach lub szklankach o pojemności od około 200 ml. Dla tych, którzy cenią klasykę, idealne będą filiżanki ICE CREAM Exclusive marki Duo. Są w eleganckim kremowym kolorze z delikatną złotą lamówką, wykonane z wysokiej jakości porcelany. Jeśli wolisz serwowanie aromatycznej kawy w oryginalnych filiżankach zwracających uwagę, świetnym wyborem będą propozycje PiP Studio, na przykład klasyczna filiżanka z ptaszkiem Early Bird Blue albo nieco większa filiżanka do cappuccino Green Spring To Life.

Elegancko podana kawa

Podawanie latte macchiato

Latte macchiato to napój powstający poprzez powolne (delikatne) dolewanie espresso do gorącego mleka. Dzięki temu latte macchiato ma trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze mleczna pianka. Ten kawowy napój powinieneś serwować w przezroczystych szklankach z grubymi ściankami lub kubkach o pojemności co najmniej 300 ml. Przy serwowaniu kawy latte macchiato doskonale sprawdzi się porcelanowy kubek Latte Pale Pink od Green Gate. Dobrym wyborem będzie również kubek Latte duńskiej marki Krasilnikoff. Tradycyjnie do latte macchiato używamy ciepłego mleka, które dodatkowo spieniamy.

Jak podawać kawę mrożoną?

W gorące, letnie dni, kawę możesz zaserwować w odmienionej formie – jako chłodzące, orzeźwiające latte z lodem, czyli kawę mrożoną. Jej przygotowanie wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy zaparzyć kawę, schłodzić ją, a następnie dodać do szklanki pełnej lodu. Często kawa mrożona serwowana jest z dodatkiem syropu, na przykład waniliowego, który nie tylko słodzi napój, ale dodatkowo podkreśla smak kawy. Możesz także dodać do niej mleko, tworząc w ten sposób napój typu latte. Taką kawę serwujemy ze słomką, która ułatwia picie i zapobiega rozcieńczaniu smaku kawy poprzez szybkie topnienie lodu w kontakcie z ciepłymi ustami.

Jak pić kawę?

Do każdej kawy powinieneś podać spodek i łyżeczkę. W przypadku mniejszych filiżanek powinna to być standardowa łyżeczka, natomiast do wysokich szklanek czy kubków (jak do latte lub kawy mrożonej) należy podać łyżeczki z długą rączką. Służą do rozmieszania cukru, połączenia warstw w kawie mlecznej lub zmieszania kawy z syropem smakowym.

Pojedyncze espresso powinieneś wypić w 3-4 łykach. Można je posłodzić, natomiast nie należy rozcieńczać go wodą. W przypadku kaw mlecznych można je zamieszać łyżeczką. Niewskazane jest jednak próbowanie lub zjadanie mlecznej pianki za pomocą łyżeczki. Mieszając cukier w kawie, należy pamiętać, aby nie uderzać głośno łyżeczką o ścianki naczynia. Jeśli do kawy były podane herbatniki bądź ciasteczka, nie powinieneś maczać ich w kawie.

Czekolada, ciasto, ciastko czyli z czym serwować kawę?

Serwowanie kawy z dodatkiem to sztuka, która podnosi doświadczenie picia kawy na wyższy poziom. Wybór odpowiedniego przysmaku zależy od rodzaju kawy oraz okazji.

Czekolada, zwłaszcza gorzka, jest popularnym dodatkiem do kawy. Intensywna słodycz czekolady doskonale kontrastuje z jej goryczą, zwłaszcza jeśli pijesz akurat espresso. Często jest ona podawana w formie niewielkich pralinek lub kawałków, które można stopić w gorącej kawie lub po prostu skonsumować oddzielnie.

Ciasto, zwłaszcza te z ciężkimi, intensywnymi smakami jak czekolada czy karmel, jest doskonałym wyborem. Filiżanka kawy służy jako balans dla słodkości ciasta, a jednocześnie potęguje niektóre z jego smaków.

Włoskie biscotti, francuskie madeleines lub amerykańskie cookies, to tradycyjne dodatki do kawy. Zwykle podawane są na małych talerzykach i mogą być zamoczone w kawie, jednak nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by serwować kawę w ich towarzystwie i potęgować smak napoju!

Smakołyki do kawy

Mleko do kawy – ciepłe czy zimne?

Niektórzy nie wyobrażają sobie, by ich wypiciu kawy nie towarzyszyło mleko! Kiedy jednak dodajesz mleko do kawy, jego temperatura ma zasadnicze znaczenie dla ostatecznego smaku napoju. Zimne mleko jest często używane do lekkiego schłodzenia gorącej kawy, szczególnie latem. Może ono jednak rozcieńczyć smak kawy i uczynić go mniej intensywnym. Ponadto zimne mleko dodane do gorącej kawy może powodować, że napój będzie szybko stygnąć.

Z drugiej strony ciepłe mleko może zwiększyć słodycz kawy i dodać jej kremowej tekstury. W przypadku niektórych napojów kawowych, takich jak latte czy cappuccino, podgrzewane mleko jest niezbędne do stworzenia charakterystycznej pianki utrzymującej się na powierzchni kawy.

Jeśli dodajesz dużo mleka do kawy (na przykład w latte), najlepiej je podgrzewać. Jeśli jednak dodajesz tylko odrobinę mleka do kawy (na przykład w kawie po irlandzku), zimne mleko może być odpowiednie. Pamiętaj, że to kwestia gustu i nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi.

Jak widać, serwowanie i picie kawy rządzi się swoimi prawami, którymi warto się sugerować, podając kawę gościom lub pijąc ją samotnie w domowym zaciszu. Odpowiednio przygotowana kawa z pewnością będzie jeszcze lepiej smakować, kiedy zaserwujesz ją w pięknych naczyniach oraz zadbasz o detale podania.