Jak prawidłowo nakryć do stołu? Jak ułożyć sztućce?Talerz i widelec do dania głównego oraz do przystawki czy talerzyk deserowy – to tylko niektóre z elementów, jakie powinny znaleźć się w tradycyjnym nakryciu stołu. Stołowy savoir-vivre sprawia kłopot wielu osobom, jednak dzięki kilku wskazówkom bez trudu można go opanować. Prawidłowe nakrycie stołu nie tylko wygląda bardzo elegancko, ale również ułatwia życie zarówno gościom, jak i gospodarzom spotkania.

Zastawa stołowa – elementy obowiązkowe

Zacznijmy od naczyń, które powinny znaleźć się na stole. Zastawa stołowa składa się z talerza do dania głównego, talerza do przystawki, talerza na pieczywo. W zależności od tego, czy i jak planujemy zaserwować gościom zupę, zależy zapewnić też bulionówki. Możemy zaserwować gościom to danie bezpośrednio w bulionówkach, tak więc będą donoszone przez gospodarzy na stół podczas przyjęcia. Jeśli jednak zupę podamy w wazie z chochlą, bulionówki powinny czekać już na gości na stole. Te elementy nakrycia powinny znaleźć się na stole przed rozpoczęciem spotkania. Kładziemy je na obrusie bezpośrednio przed gościem (najpierw talerz do dania głównego, następnie na nim mniejszy talerz do przystawki).

Położenie talerza do dania głównego wyznacza położenie kolejnych elementów. Talerz do pieczywa kładziemy u góry po lewej stronie od talerza głównego. Kolejnym istotnym naczyniem są talerzyki deserowe. Powinny one być podane gościom dopiero po daniu głównym, w miejsce talerzy do dania głównego. Wygląd zastawy stołowej zależy wyłącznie od preferencji właścicieli. Wiele osób dopasowuje styl zastawy stołowej do wystroju jadalni. Najważniejszy jest materiał – najlepiej sprawdzi się oczywiście zastawa porcelanowa. Jeśli chcemy postawić na zastawę stołową w ponadczasowym, klasycznym designie, warto zwrócić uwagę na markę PiP Studio i ich kolekcję Royal White. Wielbicielom bardziej kolorowych i odważnych wzorów na pewno spodoba się seria Blushing Bird w różnych wariantach kolorystycznych.

Nakrycie stołu – gdzie ułożyć szklanki i kieliszki?

Niezbędną częścią nakrycia stołu są również eleganckie szklanki i kieliszki. Powinny znajdować się u góry po prawej stronie od talerza, w kolejności (od lewej): kieliszek lub szklanka do wody, kieliszek do szampana, kieliszek do wina czerwonego, kieliszek do wina białego. Jeśli któryś z tych napojów nie jest serwowany podczas kolacji, oczywiście dedykowane do niego szkło można pominąć. Warto zwrócić uwagę na to, aby nawet zwykła woda była serwowana gościom w ładnym szkle. Dobrym przykładem jest kolekcja Blue Stripes od Green Gate. Duńska marka oferuje pasujące do siebie kieliszki i szklanki wysokiej jakości i w unikalnym designie. Podobnie jest w przypadku kolekcji Abeille (Pszczoła) z francuskiej manufaktury szkła La Rochere, gdzie również znajdziemy różne rodzaje szkła. Dobrym wyborem będzie również szkło z kolekcji Blushing Birds od marki PiP Studio.

Ułożenie sztućców na stole

Dla większości osób najbardziej skomplikowane zagadnienie stołowego savoir – vivre to jak prawidłowo ułożyć sztućce. Na początek należy zapamiętać trzy podstawowe zasady:

  • widelce układamy po lewej stronie od talerza, noże i łyżkę po prawej stronie,
  • sztućce układamy w kolejności podawania dań, czyli po lewej i prawej stronie (najdalej od talerza) będą sztućce, których użyjemy najwcześniej, a najbliżej talerza te, których użyjemy na sam koniec,
  • przy talerzu nie powinno się umieszczać więcej niż trzech par sztućców, jeśli potrzebna będzie większa ilość, bo planujemy więcej dań, kolejne sztućce donieśmy wraz z serwowanym następnym daniem.

Po lewej stronie od talerza, od zewnątrz powinien znaleźć się widelec do przystawki. Obok niego, najbliżej talerza kładziemy widelec do dania głównego (rozpoznamy go po tym, że ma 4 zęby oraz jest większy niż widelec przystawkowy). Oba widelce powinny być ułożone zębami do góry. Po prawej stronie najbliżej talerza, kładziemy nóż stołowy. Co ważne, jego ostrze kierujemy w stronę talerza. Następnie około 3 centymetry dalej umieszczamy łyżkę do zupy (miseczką do dołu).

Analogicznie do sztućców po lewej stronie od talerza, po prawej na końcu układamy nóż przystawkowy (również ostrzem w kierunku talerza). Noże odróżnimy po tym, że nóż przystawkowy jest krótszy od noża do dania głównego.

Na ukos talerza do pieczywa układamy nóż do pieczywa (trzonek po prawej stronie, ostrze w lewej górnej części talerza). Nad talerzem do dania głównego układamy sztućce do deseru – łyżeczkę i widelczyk. Łyżeczka ma być wyżej, a jej trzonek powinien być skierowany w prawo, widelczyka natomiast odwrotnie.

Jeśli planujemy podać gościom rybę, zamiast zwykłych sztućców (noża i widelca) w ich miejsce powinniśmy podać specjalne sztućce do ryby. Odróżniają się tym, że widelec do ryb ma zazwyczaj 3 zęby. Nóż natomiast przypomina miniaturową łopatkę do ciasta, ponieważ służy do oddzielania porcji, a nie do krojenia.

Jak prawidłowo ułożyć sztućce na talerzu?

Podczas posiłku, ułożenie sztućców na talerzu może służyć do komunikacji między gospodarzem i gośćmi. Skrzyżowanie widelca z nożem oznacza, że nie powinno się jeszcze sprzątać przy stole, ponieważ gość planuje dokładkę. Sztućce ustawione prostopadle to znak mówiący o chwilowej przerwie w jedzeniu. Sztućce ułożone równolegle („na godzinę piątą”) oraz trzonkami w prawą stronę oznaczają koniec posiłku.

Nakrycie stołu mogą uzupełniać elementy dodatkowe, takie jak winietka z imieniem i nazwiskiem (ulokowana u góry, nad nakryciami) czy też serwetka (na lewo od widelca do przystawki).

Zastawa stołowa – ostatnie wskazówki

Gdy wiemy już, co i gdzie powinno znaleźć się podczas tradycyjnego nakrycia stołu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które mogą decydować o odbiorze efektu przez gości. Wszystkie sztućce i naczynia powinny być starannie wypolerowane. Błyszczące nakrycia z pewnością zachęcają do jedzenia i sprawiają, że stół wygląda schludnie. Do polerowania wystarczy kawałek bawełnianej tkaniny. Wszystkie talerze, miski czy sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu lub kolekcji, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo elegancko.

Polecane produkty