Kuchnia skandynawska

Czym jest styl skandynawski?

Kuchnia w stylu skandynawskim narodziła się z potrzeby zwolnienia pędzącego tempa życia, z potrzeby przestrzeni, światła, domowego ciepła i odporności na ciągłe zmiany sezonowych trendów.

Jak cały skandynawski design, ta niezwykle popularna koncepcja aranżacji wnętrz narodziła się w północnej Europie, szybko osiągając wielką popularność na całym świecie. Połączenie jasnych, neutralnych barw, które miały być odpowiedzią na niewielką liczbę słonecznych dni na mroźnej północy, naturalnych materiałów i funkcjonalnego minimalizmu sprawiło, że skandynawskie wnętrza dodały modnym aranżacjom zarówno akcentu nowoczesności, jak i nuty przytulności.

Głównym celem skandynawskich wnętrz jest optyczne powiększenie przestrzeni – tak, by wszyscy czuli się w niej dobrze. Jakie cztery cechy charakterystyczne powinna mieć kuchnia skandynawska, by wprost biła z niej estetyka północy? Pamiętaj o:

  • minimalizmie,
  • funkcjonalności,
  • jasnych barwach,
  • naturalnych materiałach.

Jakie kolory i materiały wybrać do kuchni w stylu skandynawskim?

Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim wprost kochają się w bieli – nie ma bez niej północnoeuropejskiego sznytu, a jej zastosowanie jest proste: ma odbijać wpadające do wnętrza promienie słoneczne, prezentując pomieszczenia jako bardziej przestronne i nadając im odpowiedniego oddechu.

Aranżacje zatopione w bieli wydają się większe i schludniejsze, jednak nie oznacza to, że żadne inne kolory nie mogą pojawić się w skandynawskich wnętrzach. Równie dobrze prezentuje się szara kuchnia w stylu skandynawskim, ale możesz postawić także na pozostałe delikatne, pastelowe odcienie. Dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany czy akcesoria kuchenne, które posłużą jako środek do przemycenia ciekawszych akcentów kolorystycznych – na przykład popularnego koloru musztardowego, lawendowego czy szmaragdowego.

Kolory w kuchni skandynawskiej

Materiały w kuchni w stylu skandynawskim

O wystrój kuchni w stylu skandynawskim zadbają także naturalne materiały. Urządzenie kuchni o północnym klimacie bez ich udziału jest wręcz niemożliwe! Styl skandynawski kocha naturę i czerpie z niej mnóstwo inspiracji – dlatego właśnie tak ważne jest wykorzystanie litego drewna, rattanu, juty czy wszelkiego rodzaju plecionek. Miękkie tekstylia zadbają o wygodę i domową atmosferę, a drewniane dodatki przysporzą wnętrzu przytulności.

Ciekawym akcentem jest wykorzystanie elementów wykonanych z kamienia i połączenie go z jasnym drewnem – to dopiero związek z naturą! Kamieniste odcienie szarości świetnie współgrają z kolorystyką reszty aranżacji.

Płytki i tapety – czy nadają się do kuchni w stylu skandynawskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Możesz także wykorzystać tapety lub płytki, by nadać jej indywidualnego charakteru i lepiej dostosować ją do swoich potrzeb czy poczucia estetyki. Często spotkać można tapetę imitującą białą cegłę (nawet jej fakturę), która nadaje interesującego sznytu, nie przytłaczając wnętrza swoją regularną, ognistą barwą.

Dzięki zastosowaniu cegły wnętrze może nabrać ciekawego, industrialnego charakteru. Taka tapeta czy patchworkowe płytki ścienne w strefie ponad blatem będą ciekawym akcentem, który – odpowiednio przemycony do kuchni – nie odbierze jej przestronnego charakteru. To prosty sposób na to, by w ciekawy sposób urządzić kuchnię. Warto jednak pamiętać o zachowaniu równowagi.

Oświetlenie i dodatki – jakie wybrać?

Światło jest kluczowym elementem każdej aranżacji kuchni w stylu skandynawskim. Na północy każdy promień słońca się liczy – przez pół roku jest go bowiem bardzo mało! Z tego powodu Skandynawowie w swoich aranżacjach postawili na duże okna i rezygnację ze wszelkich zasłon czy firan. Wszystko po to, żeby zaprosić do wnętrza jak najwięcej witaminy D! Zwiększa ona poziom serotoniny i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi!

Co zrobić, gdy brakuje słońca? Trzeba się ratować innymi źródłami światła! Urządzając kuchnię, warto zaplanować lampy czy światełka, których ciepły blask będzie towarzyszem wieczornego przygotowywania kolacji czy spożywania ulubionych posiłków – o ile Twoja kuchnia łączy się z jadalnią.

W skandynawskich wnętrzach świetnie sprawdzą się więc wiszące lampy zamknięte w plecionych kloszach – najlepiej wykonanych z naturalnych materiałów, np. z rattanu czy wikliny. Umieszczona na jednej z półek minimalistyczna lampka o dużej żarówce czy odbijająca światło, chromowana lampa stojąca również zda egzamin – im więcej źródeł światła, tym lepiej. Oświetlenie kuchni w stylu skandynawskim to nie przelewki!

Najpiękniejsze dodatki do kuchni w stylu skandynawskim

O odpowiedni wystrój kuchni w stylu skandynawskim zadbają także starannie dobrane dodatki. Są wisienką na torcie wszystkich aranżacji – przyzna to każdy projektant. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością detali, ponieważ może to przytłoczyć całą aranżację kuchni i odebrać jej tę niepowtarzalną lekkość, z której słynie przecież skandynawski design.

Postaw na plecione koszyki, w których możesz trzymać przyprawy czy pieczywo, ceramikę o pastelowych kolorach piękne wyłożoną na otwartych półkach czy zawieszone na metalowych haczykach ściereczki o geometrycznych wzorach.

Świetnie sprawdzą się także błyszczące rudym złotem sztućce czy zawieszone na metalowych obręczach stalowe garnki. W gustownych, minimalistycznych doniczkach znakomicie zaprezentują się także świeże zioła, które dodatkowo podkreślą związek całego domu z naturą. Do tego pięknie pachną!

Kuchnia styl skandynawski

Meble do kuchni w stylu skandynawskim – jakie wybrać?

Nie ma funkcjonalnej i pięknej kuchni bez odpowiednich mebli! Świetnie wyglądają meble kuchenne wykonane z drewna. Pamiętaj jednak: nie zawsze musisz stawiać na jego jasne warianty! Ciemniejsze materiały czy nawet drewniane krzesła pokryte pastelową farbą mogą zdać egzamin.

Kuchnię w stylu skandynawskim w nieco bardziej współczesnym wydaniu wypełnić mogą nowoczesne konstrukcje wykorzystujące metal czy szkło, jednak zazwyczaj stawia się na gładkie fronty szafek i białe meble, które zwieńczone są jasnym, drewnianym blatem. Niekiedy wykorzystuje się także drewniane deski, które nadają nieco rustykalnego charakteru.

Drewniane elementy kuchni skandynawskiej

Ekspozycji natury nigdy nie dość, więc nieodłącznym meblem w każdej skandynawskiej kuchni jest także drewniany stół – na przykład wykonany z sosny czy olchy, na którym wciąż wyraźnie widać słoje, rysy czy szczeliny.

Mała kuchnia w stylu skandynawskim – czy to możliwe?

Zaplanowanie niewielkiej przestrzeni to nie lada wyzwanie – szczególnie jeśli ma być ona funkcjonalna i estetyczna! Mała kuchnia w stylu skandynawskim sprawdza się idealnie, ponieważ aranżacje wykonane w tym trendzie potrafią wykorzystać każdy dostępny element przestrzeni.

Urządzanie kuchni – zwłaszcza tej niewielkich rozmiarów – powinno być należycie przemyślane. Skandynawski design obejmuje na szczęście proste formy mebli oraz stonowaną kolorystykę, dzięki czemu udaje się zachować przestronność pomieszczenia i zbytnio go nie przytłaczać. Co prawda niewielka kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą może nie być optymalnym rozwiązaniem w takich warunkach, ale z pewnością uda się stworzyć funkcjonalną i piękną przestrzeń.

Od czego zacząć? Urządzając kuchnię, warto wybrać także takie meble, które charakteryzować się będą dużą przestrzenią użytkową blatu. Przyda się podczas gotowania! Wszystko należy skompletować z wiszącymi szafkami, w których uda się przechować najbardziej potrzebne kuchenne akcesoria. To podstawa w skandynawskich wnętrzach!

Mała kuchnia

Dobrym rozwiązaniem są także otwarte półki, które nie przytłoczą pomieszczenia, czy ułożenie zabudowy w kształt litery L. Jej część, po uzupełnieniu wysokimi krzesłami barowymi, może nawet służyć za swojego rodzaju wyspę kuchenną. Mimo tego, że pozornie nie dałoby się zaaranżować jej w takiej przestrzeni.

Kuchnia w stylu skandynawskim to doskonałe rozwiązanie – pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale także nadać wnętrzu lekkości i przytulności. Nic dziwnego, że skradła serca nie tylko swoim użytkownikom, ale także projektantom. Próżno przejść obok niej obojętnie, a każda chwila spędzona w jej wnętrzu to gwarancja najmilszego czasu!