Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Historia stylu skandynawskiego sięga aż do przełomu XIX i XX wieku, a powstał on w odpowiedzi na wyjątkowe potrzeby mieszkańców północnej Europy. Krótki dzień, brak dostępu do światła słonecznego przez połowę roku i niesprzyjający klimat sprawił, że aranżując skandynawskie wnętrza, skupiono się przede wszystkim na ich właściwościach odganiających północny mrok i chłód.
Jak je osiągnięto? Wykorzystując to, co my dzisiaj uważamy za nieodłączne elementy mieszkania w stylu skandynawskim. Postawiono na biel, która w pełni rozświetla wnętrza i pozwala wykorzystać każdy odblask słońca oraz duże okna, wpuszczające do skandynawskich wnętrz wiele tak potrzebnych mu promieni. Nie zapomniano również o bliskości natury – styl skandynawski nie mógł obyć się przecież bez naturalnych materiałów, wśród których brylowało naturalne drewno, tworząc z resztą elementów spójną całość.
Popularyzacja stylu skandynawskiego
Kiedy styl skandynawski wyszedł poza ramy północnej Europy i stał się popularny na całym świecie? Chociaż jasna, pastelowa i pełna przestrzeni stylistyka rozpowszechniana była także przez popularne malarstwo skandynawskie, to skandynawskie wnętrza zaczęły święcić triumfy na świecie dopiero za sprawą nagrody Lunning Prize, która – przyznawana skandynawskim projektantom – rozsławiła tę koncepcję na przełomie lat 50. i 60.
Cóż, i wtedy uwielbiano minimalizm, a małe mieszkanie w stylu skandynawskim pasowało do niego jak ulał! Teraz jest przecież podobnie: minimalistyczne, przestronne i jasne wnętrza na stałe rozgościły się w naszych domach, tworząc przytulny klimat i wypełniając je geometrycznymi wzorami.
Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego
Nic dziwnego, że mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim ma tylu miłośników na całym świecie. Cieszy nie tylko poprzez swoją niezwykłą estetykę, ale także charakterystyczną, północnoeuropejską funkcjonalność. Wszystko jest starannie przemyślane i ma swoje zastosowanie, tworząc razem połączenie, obok którego nie można przejść obojętnie! Co jednak dokładnie składa się na wystrój skandynawski? Oto jego cechy charakterystyczne:
- Minimalizm – nie ma stylu skandynawskiego bez minimalizmu! To dwa nieodłącznie związane ze sobą trendy: prostota i funkcjonalność są elementami, które najbardziej wyróżniają skandynawskie wnętrza. Porządek, schludność i estetyka – nie może ich zabraknąć!
- Naturalne materiały – skandynawski sznyt to jednak nie tylko pusty, czysty i nieco szpitalny minimalizm. To także przytulność i domowe ciepło, o które dbają naturalne materiały na czele z naturalnym drewnem. Jasne czy bielone, nie przeciąża przestrzeni, nadając blasku. Doskonale komponuje się także z rattanem, jutą czy plecionymi tkaninami.
- Jasne kolory – aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim odbyć się może tylko z udziałem jasnych barw, wśród których prym wiedzie biel. Nie tylko optycznie powiększa ona przestrzeń, ale także zatrzymuje i odbija promienie słońca, przez co wnętrze staje się bardziej przytulne i pełne życia. Mocne akcenty kolorystyczne do takiej aranżacji przemycić można za pomocą dodatków – lamp, poduszek czy ozdób.
- Oświetlenie – czemu jest tak ważne? Odpowiedź jest prosta: przez dużą liczbę dni z niewielkim nasłonecznieniem odpowiednie, nastrojowe oświetlenie domów było dla Skandynawów niezwykle ważne. Wystrój skandynawski obejmuje więc dużą ilość oświetlenia: nie ma tu jednak mowy o halogenach straszących bladym blaskiem. Chodzi bardziej o miękkie źródła światła wydobywające się z klimatycznych lamp stojących, podłogowych czy girland świetlnych.
- Funkcjonalność – żadna przestrzeń nie może się zmarnować, a skandynawskie wnętrza łączą w sobie estetykę z praktycznością. To oznacza multifunkcjonalność niektórych elementów wystroju – sofa szybko staje się łóżkiem, a wygodne pufy otwierają się i tworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Jaką kolorystykę wybrać do mieszkania w stylu skandynawskim?
Skandynawskie aranżacje to miejsca odpoczynku, domowego ciepła i przestrzeni. Nie mogą zostać zdominowane przez mocne barwy – ich zadaniem jest podkreślenie naturalnych materiałów i otwarcie się na świat, a w tej roli najlepiej sprawdzają się stonowane kolory – przede wszystkim biele, ale także beże, pastele czy szarości.
Zdecydowanie się na odpowiednią paletę barw sprawi, że nasze wnętrze nabierze pożądanego charakteru – to prawda znana jak świat! Te czy inne odcienie mogą diametralnie zmienić wygląd pomieszczeń. Gdy urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim, zależy nam na czystości i przestrzeni – dlatego właśnie decydujemy się na biele i szarości w kontekście okalających ścian. To kolory, które są sposobem na przeciwdziałanie ciemności!
Nie znaczy to jednak, że to jedyne barwy, którymi otoczymy się w wystroju skandynawskim! O odpowiednią przytulność zadbają barwy naturalnego drewna czy ziemi, które dodatkowo można podkreślić kolorowymi dodatkami – szczególnie popularne są musztardowe poduszki czy barwne koce w geometryczne wzory. Wszystko z umiarem – w skandynawskiej aranżacji dobrze poczują się także pastelowe odmiany nieco mocniejszych kolorów.
Jakie dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim?
No właśnie – dodatki! Te drobne szczegóły jak ostatnie smagnięcia pędzlem artysty diametralnie zmienić mogą odbiór całej aranżacji: wiedzą o tym wszyscy projektanci! Chociaż styl skandynawski wiele czerpie z minimalizmu, który niekoniecznie jest największym miłośnikiem ozdób czy ornamentów, to jednak starannie dobrane dodatki są w stanie nadać wnętrzu odpowiedniej przytulności.
Jakie ozdoby koniecznie muszą znaleźć się w skandynawskich wnętrzach? Oto dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim, obok których nie możesz przejść obojętnie!
- Rattanowe podnóżki – czy inne niewielkie meble wykonane z tego wdzięcznego materiału. Styl skandynawski kocha naturalne materiały, a ten prezentuje się w jego otoczeniu wyjątkowo świeżo.
- Dywany – szczególnie te w geometryczne wzory, na których łatwo przemycić nieco pastelowego koloru. Dodają niezbędnej przytulności i sprawiają, że zimne, północne wnętrza stają się wyjątkową przestrzenią do spędzania miłego czasu.
- Lampy – designerskie lampy o prostych kształtach ulokowane w kluczowych miejscach aranżacji nie tylko dostarczą rozmytego, ciepłego światła, ale także będą stanowić piękne dodatki do aranżacji. Matowe i czarne czy lśniące rudym złotem – łatwo włączyć je do tego rodzaju wnętrza.
- Koce i pledy – rozłożone na pluszowych kanapach sprawią, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne. Z pewnością sprawdzą się nie tylko zimą, ale także jesienią czy wiosną: na przykład podczas wieczorów przy książce i winie.
A może kusi Cię prostota, ale w nieco arystokratycznym wydaniu? W takim razie postaw na styl szwedzki, który po rezygnacji z marmurów i złota postawił na bardziej oszczędne wydanie. Wystarczy wybrać jasne meble z litego drewna oraz ograniczyć dekoracje i ornamenty do niezbędnego minimum. Szwedzki król Gustaw III byłby zachwycony!
Przykłady aranżacji w stylu skandynawskim
Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Przynosimy dawkę inspiracji – fraza mieszkanie w stylu skandynawskim zdjęcia często pojawia się w naszej historii wyszukiwania, więc pokazujemy Wam nasze ulubione!
Skandynawskie wnętrze sprawia, że nawet przedpokój staje się przytulną, integralną częścią domu. Dywaniki z naturalnych materiałów, plecione kosze czy meble z naturalnego drewna sprawiają, że od razu po wejściu do mieszkania można poczuć się jak u siebie. Przestrzeń, rośliny i osadzenie wśród beżów czy szarości przywodzi na myśli kuszący styl fiński, którym także warto się zainteresować!
Wystrój skandynawski sprawdzi się także podczas urządzania sypialni. Jego spokój, przestronność i wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia, że co rano można budzić się z nową energią. To esencja stylu skandynawskiego – spokojne, pastelowe barwy w sypialni mogą przenikać się z lnianymi narzutami czy rattanowymi meblami. Kto by nie chciał spędzać leniwych niedziel w takim łóżku?
Styl skandynawski to niepowtarzalny trend, który na dobre rozgościł się w modnych i funkcjonalnych aranżacjach. Nie ma się co dziwić, że ciągle się nim zachwycamy!