Puszki kuchennePorządki w kuchni wielu osobom kojarzą się z godzinami spędzonymi z gąbką w dłoni i zmęczeniem. Nie musi jednak tak być. Podstawą utrzymania czystości w kuchni jest dobra organizacja. Przedstawimy kilka pomysłów na porządek w kuchni, dzięki którym sprzątanie będzie łatwe i przyjemne, a produkty w szafkach łatwiejsze do znalezienia.

Porządki w kuchni – lista zakupów

Do porządków w kuchni niezbędne są środki do czyszczenia i różne akcesoria. Lista zakupów powinna zawierać na pewno:

  • gąbki i czyściki druciane,
  • wielorazowe ściereczki materiałowe np. z mikrofibry,
  • ręczniki papierowe, ściereczki nasączone płynem (najszybszy sposób na natychmiastowe usunięcie plam czy brudu np. podczas gotowania),
  • płyn do czyszczenia kuchni (opcjonalnie, w zależności od zapotrzebowania, płyny dedykowane do konkretnych powierzchni np. płyn do czyszczenia piekarnika czy usuwania kamienia ze zlewu),
  • rękawice gumowe wielorazowe worki na śmieci.

Wszystkie te rzeczy są łatwo dostępne w supermarkecie lub drogerii. Jeśli nie chcemy korzystać z chemicznych środków czyszczących, możemy stworzyć również własny płyn do czyszczenia, który pomoże utrzymać porządek w kuchni. 

Najprostszy przepis to:

  • 200 ml wody destylowanej, przegotowanej lub przefiltrowanej (ważne, aby nie używać wody prosto z kranu, ponieważ może później zostawiać ślady na powierzchniach),
  • 100 ml alkoholu (np. wódki lub spirytusu),
  • 100 ml octu,
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Całość należy wlać do butelki i wstrząsnąć. Płyn możemy rozpylać na czyszczonych powierzchniach za pomocą wielorazowej butelki ze spryskiwaczem (do nabycia np. w sklepach ogrodniczych). Wszystkie te akcesoria warto trzymać w jednym miejscu. Z takim zaopatrzeniem, utrzymanie czystości w kuchni będzie bardzo proste.

Pomysły na porządek w kuchni na co dzień

W utrzymaniu porządku w kuchni ważna jest codzienna rutyna. Brudne naczynia trzeba od razu odkładać do zlewu, czy zmywarki. Jeśli jakieś naczynie (np. patelnia, czy miska po robieniu ciasta) wymaga odmaczania, lepiej zalać je wodą od razu. Zaschnięty brud dużo trudniej usunąć. Brudne naczynia, w miarę możliwości, należy myć od razu. Tak samo w przypadku plam na blatach po wszelkiego rodzaju sosach, syropach czy napojach. Usunięta od razu nie sprawi żadnego problemu, natomiast zostawiana dłużej nie tylko będzie trudna do usunięcia, ale nawet może odbarwić blat. Fusy po kawie czy pozostałości jedzenia powinny lądować w śmietniku, a nie w zlewie. Gdy dostaną się do odpływu, razem z tłuszczem i brudem mogą zatkać odpływ, a to będzie już znacznie trudniejsze do usunięcia.

Porządek w szafkach kuchennych

Aby utrzymać porządek w szafkach kuchennych należy przede wszystkim regularnie dokonywać przeglądu ich zawartości. Przeterminowane produkty powinny trafić do kosza na śmieci. W utrzymaniu porządku w szafkach kuchennych pomoże na pewno przesypanie produktów sypkich (takich jak np. mąka, cukier, ryż, płatki owsiane, musli) do wielorazowych pojemników. Każdy pojemnik powinien być opisany zawartością oraz datą przydatności do spożycia. Wystarczą zwykłe karteczki i taśma klejąca. Jeśli chcemy nadać pojemnikom bardziej designerskiego charakteru, na rynku dostępne są wytłaczarki etykiet. Po wytłoczeniu niewielkiej etykiety, naklejamy ją na pojemnik.

Ta sama zasada przesypywania ma zastosowanie w przypadku przypraw – tutaj również słoiczki lub pojemniki będą świetnym pomysłem. Alternatywą jest organizer na przyprawy w formie plastikowego pojemnika z przegródkami w których umieścimy torebeczki z przyprawami (można wykonać go samemu w prostokątnej puszce lub pojemniku). Dzięki temu przyprawy nie wysypią się w szafce. Kawa i herbata powinny być przesypane do metalowych puszek, aby nie wietrzały. Na rynku dostępny jest duży wybór pojemników i puszek, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Warto sprawdzić choćby pojemniki porcelanowe od Mr&Mrs Clynk, różne rozmiary metalowych puszek od Green Gate, a także ich porcelanowe słoiki, czy ozdobne puszki marki Krasilnikoff.

W utrzymaniu porządku w szafkach kuchennych ważne jest również układanie produktów kategoriami – tyczy się to zarówno żywności jak i zastawy czy garnków i patelni. Oprócz tego pokrywki należy trzymać przy garnkach lub w specjalnym uchwycie.

Utrzymanie czystości w kuchni – sprytne pomysły na trudno dostępne miejsca

W kuchni podczas gotowania unosi się dużo pary, przez co brud i tłuszcz lubią osadzać się w trudno dostępnych miejscach pod sufitem. Jednym z takich miejsc jest górna część wiszących szafek kuchennych. Górna część wiszących szafek kuchennych to bardzo trudna do sprzątania powierzchnia. Nawet korzystając z przenośnych schodków, dosięgniemy do najwyższych półek, ale niekoniecznie na sam szczyt szafek, aby dokładnie wyczyścić je aż do krawędzi pod ścianą. Dobrym pomysłem aby sobie z tym poradzić jest wyłożenie górnej części szafek kuchennych starymi gazetami lub papierem do pakowania, dociętym na odpowiedni wymiar. Co kilka tygodni możemy po prostu zdjąć papiery z góry, wyrzucić i wymienić na nowe. Cały tłuszcz i brud osadzi się na przykryciu, dzięki czemu jednym ruchem usuniemy zabrudzenia z góry szafek kuchennych i utrzymamy czystość w kuchni.

Generalne porządki w kuchni

Co jakiś czas warto zrobić generalne porządki w kuchni. Warto zacząć je od sporządzenia planu i listy koniecznych czynności, z określeniem kolejności działania. Dzięki temu nie skończymy załamani na środku kuchennej podłogi w późnych godzinach nocnych. Na liście z pewnością powinny znaleźć się: dokładne sprzątanie szafek kuchennych od środka, czyszczenie okapu, wyniesienie z kuchni wszystkich przedmiotów, które nie powinny się w niej znajdować, czyszczenie lodówki, rozmrożenie i czyszczenie zamrażalnika, mycie okien.

Czystość i porządek na co dzień

Po opanowaniu podstawowych zasad i wcieleniu w życie wskazówek, sprzątanie kuchni powinno przestać być problemem. Ważne, aby uświadomić wszystkim domownikom, żeby sprzątali po sobie. Dzięki temu korzystanie ze wspólnej kuchni dla każdego będzie przyjemnością na co dzień.

Polecane produkty