Kolorowa zastawa wielkanocna 

Kolorowe pisanki, bukszpan i tradycyjne potrawy – z tym kojarzy nam się Wielkanoc. Podczas tych wyjątkowych świąt życie rodzinne kręci się wokół stołu. To ważne, aby był pięknie nakryty i podkreślał wyjątkowość świątecznych posiłków. W tym celu warto znaleźć idealną kolorową zastawę wielkanocną.

 

Najlepszy wybór – porcelana wielkanocna

Na początek trzeba zastanowić się, z jakiego materiału powinna być wykonana Twoja wielkanocna zastawa stołowa. Bez wątpienia dobrym wyborem jest porcelana. Naczynia z tego materiału są piękne, eleganckie i ponadczasowe. Ale nie tylko! Porcelana stołowa jest wyjątkowo odporna na czynniki zewnętrzne – bez problemu wytrzymuje ściskanie i zgniatanie, przez co w szafce można przechowywać naczynie jedno na drugim. Nie reaguje z kwasami i zasadami, a także jest odporna na zafarbowania, dzięki czemu wiesz, że nie odbarwi się od żadnego jedzenia. To szczególnie ważne w przypadku wielkanocnej zastawy stołowej, ponieważ pisanki zazwyczaj dekorowane są mocnymi barwnikami spożywczymi, które mogą uszkodzić naczynie.

 

Porcelana wielkanocna jest również łatwa w pielęgnacji – tłuszcz i inne trudne zabrudzenia bez trudno zmyjemy pod bieżącą wodą z łagodnym detergentem. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest to podczas Wielkanocy. Przy rodzinnych spotkaniach wykorzystujemy wiele naczyń, a takie tradycyjne potrawy jak sałatka z majonezem mogą zaschnąć i zostawić ślady trudne do wyczyszczenia. W porcelanie wielkanocnej, dzięki niskiej przewodności cieplnej, wolniej stygną potrawy, co jest szczególnie ważne, gdy przy rodzinnym stole zasiada wielu gości albo spotkania rodzinne trwają długie godziny. Przy kompletowaniu zastawy stołowej wielkanocnej należy zastanowić się, ilu osobom będzie ona służyć. Trzeba policzyć wszystkich domowników oraz gości, którzy mogą brać udział w świątecznych spotkaniach. Spójna porcelana na Wielkanoc zawsze prezentuje się lepiej na stole i stanowi bez wątpienia jego ogromną ozdobę.

 

Nowoczesna i kolorowa zastawa wielkanocna

Wielkanoc to święto radosne, kojarzące się z życiem i nadzieją. Atmosferę można oddać również poprzez porcelanę wielkanocną. Warto postawić na kolorową zastawę wielkanocną. W zależności od upodobań i wystroju wnętrza każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią oryginalne wzornictwo i zdecydowane kolory marka PiP Studio oferuje bajeczną kolekcję Blushing Birds. Występuje ona w różnych kolorach: białym, niebieskim lub czerwonym. Łączą je wspólne motywy – roślinne, wizerunku egzotycznych ptaków i kwiatów, nawiązujące do wzornictwa Dalekiego Wschodu. Wszystkie części zastawy są wykonane z porcelany najwyższej jakości oraz mają złote wykończenia. Można skompletować całą wielkanocną zastawę stołową z naczyń Blushing Birds od PiP Studio, dowolnie łącząc elementy. Kolekcja ta bez wątpienia będzie stanowić bajeczną i kolorową ozdobę wielkanocnego stołu.

 

To nie jedyna warta uwagi propozycja od PiP Studio. Marka ta oferuje również kolekcję Early Bird. Na pewno spodoba się tym, którzy chcą mieć kolorową zastawę wielkanocną, ale preferują bardziej stonowane i pastelowe barwy. Kolekcja Early Bird ma w sobie wszystko, co potrzebne podczas wielkanocnego spotkania. Naczynia dostępne są w wariantach: błękitny, różowy i khaki. Wszystkie mają łagodne wzory i wizerunek ptaszka. Jest to fantastyczny i bardzo wiosenny wzór, który świetnie odnajdzie się jako zastawa stołowa wielkanocna.

 

Pastelowa wielkanocna zastawa stołowa

Miłośnikom łączenia tradycji z nowoczesnością na pewno spodoba się wiosenno-letnia kolekcja La Majorelle Pink tej samej marki. Motywem przewodnim tych naczyń są kolorowe kwiaty, egzotyczne drzewa oraz uroczy motyw słodkich małpek. Ta wysokiej jakości porcelana to niesamowite połączenie pasków i kropek na różowym tle. Całość wykończona jest złotym dekorem. Seria ta bez wątpienia jest doskonałym pomysłem na kolorową zastawę wielkanocną. Ma niebanalny design, ale przy tym jest niezwykle elegancka i ponadczasowa. Będzie stanowić ozdobę wielkanocnego stołu, przyciągając wzrok domowników i gości.

 

Tradycyjna porcelana na Wielkanoc

Tym, którzy cenią tradycyjne wzory, ale chcą mieć kolorową zastawę wielkanocną, na pewno spodoba się seria Marie Pale Grey od Green Gate. Znajdziemy w niej nawet podstawkę na jajko, która jest niezbędna na wielkanocnym stole. Kolekcja ta wykonana jest ręcznie, z porcelany bardzo wysokiej jakości. Naczynia są białe z subtelnym kwiatowym wzorem. Miłośnicy tradycji mogą łączyć klasyczny styl z kolorami. Kolejnym tego przykładem są naczynia z serii Royal od PiP Studio, gdzie elegancja łączy się z kolorem i kwiatowym dekorem.

 

Pomysł na zastawę wielkanocną i dekoracje

Gdy mamy wybraną już doskonałą porcelanę na Wielkanoc, warto zadbać o pozostałe dekoracje stołu. Zawsze dobrym pomysłem są świeże kwiaty. Te typowo kojarzące się z Wielkanocą to żonkile lub tulipany. Bukiety można uzupełnić tzw. baziami, które również nierozerwalnie łączą się z Wielkanocą. Kwiaty wniosą powiew świeżości i wiosny, która kiełkuje za oknem. Zamiast w tradycyjnym wazonie kwiaty możemy umieścić w dzbanku na wodę, takim jak np. akrylowy dzbanek Blue od Green Gate. Dzbanek można przewiązać szeroką wstążką, np. w kolorze żółtym, tworząc w ten sposób efektowną dekorację.

 

Przy każdym talerzu możemy rozłożyć sztućce w tradycyjny sposób lub też przygotować dekoracyjne kieszonki na sztućce. Wystarczy przygotować kwadratową serwetkę, położyć ją w kształt rombu, a następnie zawinąć do siebie rogi po prawej i po lewej stronie. Taką kieszonkę zawiązujemy pasującą wstążeczką (np. żółtą). Pod wstążeczkę możemy włożyć małą gałązkę bukszpanu lub bazi. Do kieszonki wkładamy sztućce – łyżkę, widelec i nóż.

 

Wielkanoc, czyli wiosna na stole

W dekoracjach wielkanocnego stołu jest ważne, aby dopasować je do wnętrza i własnych upodobań, ale także, aby dominowały jasne barwy, które kojarzą się z wiosną. Motywy roślinne i kwiatowe – czy to na naczyniach, tkaninach, czy w wazonie, stworzą pozytywną atmosferę oraz wprowadzą do wnętrza wiosnę, która panuje także za oknem.