Kuchnia industrialna – jak dobrać do niej dodatki i zastawę? 

Beton, rury i ceglane ściany – styl industrialny we wnętrzach mocno czerpie z pomieszczeń fabrycznych i przemysłowych. W ostatnich latach zyskał on dużą popularność. Nic dziwnego – umiejętne urządzenie kuchni industrialnej lub jadalni w stylu industrialnym może wywołać piorunujący efekt.

Cechy stylu industrialnego

Styl industrialny najmocniej inspirowany jest fabrykami oraz budynkami przemysłowymi. Cieszy się dużą popularnością szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie był wykorzystywany w loftach. Loft to hala fabryczna zaaranżowana na mieszkanie lub pracownię. To właśnie tego typu wnętrza znamy z amerykańskich filmów i to one najmocniej kojarzą nam się ze stylem industrialnym.

Kuchnię industrialną czy jadalnię w stylu industrialnym można zaaranżować już na etapie wykończenia wnętrza. Na ścianach stawiamy na surową pomarańczową cegłę, która często stanowi główną ozdobę pomieszczenia. Podłoga może być betonowa. Na widoku zostawiamy rury. Elementy wykończeniowe, a także stolarka okienna powinny być czarne lub w ciemnych barwach. Meble również powinny być czarne lub metalowe. Wszelkie niedoskonałości, zniszczenia czy efekt upływu czasu nie tylko nie stanowią wady, ale są wręcz bardzo pożądanym efektem, wymagającym uwypuklenia. Jeśli jednak mieszkasz w mniejszym mieszkaniu, a pomieszczenie masz już wykończone, nadal możesz nadać mu stylu industrialnego, stosując kilka prostych wskazówek.

Kuchnia industrialna – dodatki

W industrialnej kuchni kluczowe są dodatki. Nawet białą kuchnię możesz łatwo przemienić w kuchnię w stylu industrialnym poprzez dodanie kilku stylowych niuansów. Dodatki do kuchni w stylu industrialnym powinny być czarne lub metalowe. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kosze metalowe, w których można przechowywać np. owoce i warzywa. Idealne do kuchni w stylu industrialnym będą kosze druciane duńskiej marki Krasilnikoff, które dostępne są w kilku różnych rozmiarach.

W kuchni industrialnej większość rzeczy przechowywana jest na wierzchu. Warto, aby miały one atrakcyjne opakowania. Doskonale sprawdzą się pojemniki porcelanowe, do których możesz przesypać produkty suche, takie jak cukier i mąka, a także trzymać wszelkie drobiazgi. Dobrym wyborem do kuchni w stylu industrialnym będą pojemniki od Mr & Mrs Clynk. Pojemniki Black Flowers oraz Black Geometrics mają czarne geometryczne wzory, dzięki czemu świetnie wpisują się w surowy styl industrialny. Są wykonane z najwyższej jakości porcelany, tzw. fine bone china, co daje gwarancję, że będą służyć Ci przez lata.

Kuchnia w stylu industrialnym – oświetlenie

Zarówno w jadalni w stylu industrialnym, jak i industrialnej kuchni ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Nawet najmniejszej kuchni czy jadalni możesz nadać loftowego charakteru, dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Na pewno wskazane są wszelkie reflektory i duże metalowe klosze, stylizowane na lampy fabryczne. Doskonale (np. jako oświetlenie punktowe nad stołem w jadalni w stylu industrialnym) sprawdzą się tzw. żarówki Edisona. Nie tylko dają przyjemne światło, ale także niesamowicie budują klimat wnętrza. W kuchni loftowej postaw na zwisające z sufitu kable do lampy. Wszystkie elementy elektryczne, kable i oprawki w lampach również powinny być w kolorze czarnym.

Kuchnia loftowa – dodatki z przeszłością

Charakteru kuchni loftowej mogą nadać dodatki pochodzące oryginalnie sprzed dekad lub też stylizowane na takie. Do przechowywania świetnie sprawdzą się wszelkie skrzynki z pieczątkami i napisami, które wyglądają jak skrzynie używane w przeszłości na statkach przeładunkowych. Być może uda Ci się znaleźć starą metalową apteczkę i wyeksponować ją na ścianie jako szafkę na drobiazgi. Zioła możesz zasadzić w metalowych, lekko zardzewiałych doniczkach. Takich gadżetów z historią można szukać na aukcjach internetowych lub pchlich targach. Inne przydatne dodatki to: drewniany chlebak i metalowe relingi na ściany. Na metalowych relingach możesz eksponować noże, pojemniki na przyprawy, czy też kuchenne tekstylia. Metalowe relingi nie tylko świetnie wpiszą się w charakter wnętrza, ale będą też bardzo użyteczne.

Industrialna kuchnia – zastawa stołowa

Zastawa w kuchni w stylu industrialnym powinna pasować do reszty pomieszczenia. Lepiej postawić na proste formy i wzory. Świetnym tego przykładem są szklanki Stripe Blue od Green Gate, wykonane z solidnego szkła. Mają wzór w kolorze kobaltowym, który doskonale pasuje do  kuchni loftowej. W innych naczyniach warto postawić na wysokiej jakości design, stonowane kolory i geometryczne wzory. Świetnym przykładem są miski Sally Black i Dot Black od Green Gate.

Jadalnia w stylu industrialnym

Jadalni również bez trudu możesz nadać industrialnego charakteru. Ważne będą tutaj meble i dodatki. Sercem jadalni powinien być masywny stół. Dobrze, aby był wykonany z połączenia drewna i metalu. Lepiej, aby blat nie był wykonany z jednolitej deski. Nogi powinny być metalowe, co nada temu elementowi przemysłowego charakteru. Całość możesz uzupełnić krzesłami stylizowanymi na krzesła biurowe ze starych fabryk. Powinny być metalowe, być może obrotowe, z obiciem na siedzeniu. Jadalnia w stylu industrialnym powinna mieć również oświetlenie punktowe nad stołem, na przykład w formie wspomnianych już żarówek Edisona. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia na jadalnię, możesz wygospodarować przestrzeń do jedzenia w industrialnej kuchni. Na pewno dobrze będzie wyglądać drewniany lub kamienny blat z wysokimi hokerami z metalu.

Industrialna kuchnia – podsumowanie

Urządzając kuchnię w stylu industrialnym, warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze materiały to drewno i metal. Kluczową rolę odgrywa oświetlenie, które powinno być stylizowane na lampy fabryczne lub przemysłowe. Doskonale sprawdzi się ściana z cegieł lub surowego betonu. Dodatki powinny być czarne lub metalowe, ale dobrze będą wyglądać także kolorowe akcenty, np. niebieskie lub zielone, Nawet bez zmian w ścianach czy podłogach można stworzyć kuchnię loftową lub jadalnię w stylu industrialnym poprzez wprowadzenie do wnętrza kilku stylizowanych dodatków.

Polecane produkty