Jak dbać o porcelanę - poradnik

Porcelanowe zastawy to wyjątkowo luksusowy element każdego stołu. To praktyczna i jednocześnie piękna ozdoba, która jest w stanie umilić wspólnie spędzony czas przy posiłku czy popołudniowej kawie. Warto jednak pamiętać, że chcąc zachować porcelanowe naczynia w idealnym stanie przez długi czas, koniecznie należy odpowiednio o nie zadbać. Stosując proste zasady, jesteś w stanie znacznie wydłużyć żywotność takich naczyń jak talerze porcelanowe, dzbanki, kubki, filiżanki do espresso. Dzięki temu będą służyły długie lata. Porcelana, szczególnie ta, która liczy już swoje lata, jest niezwykle krucha i delikatna. Dlatego czyszczenie jej wymaga dużej ostrożności. Oczywiste jest to, że ostre detergenty nie są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy zastawa ma ornamenty i jest różnokolorowa. Dlatego przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak dbać o zastawę stołową z porcelany.

Dlaczego warto dbać o porcelanę?

Jeśli odpowiednio zadbasz o porcelanę, będziesz mógł cieszyć się jej pięknem przez długi czas. Właściwa pielęgnacja porcelany wbrew pozorom nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Bez względu na to, czy używasz tych naczyń codziennie, czy tylko przy większych okazjach, warto prawidłowo się o nie zatroszczyć. Wówczas nie stracą swojego blasku i eleganckich detali.

Mycie porcelany - w zmywarce czy ręcznie?

Gdy jesteś posiadaczem wiekowej porcelany, zrezygnuj ze zmywarki na rzecz mycia ręcznego. W ten sposób nie uszkodzisz delikatnych zdobień czy ozdobnych reliefów. Jeśli zastawa pełni funkcję jedynie ozdobną, przecieraj ją delikatnie miękką, zwilżoną ściereczką.

Zastawa z porcelany

Obecnie na rynku pojawiają się modele, które są odporne na ekstremalne warunki panujące w zmywarce. Jednak gdy posiadasz cienką i bajecznie drogą zastawę, to wystrzegaj się wszelkich mechanicznych sposobów jej pielęgnacji. Podstawowym powodem, dla którego nie wolno wkładać porcelany do zmywarki jest obawa o mocne działanie strumienia wody oraz detergentów, które mogą uszkodzić ręczne zdobienia produktu.

Dużą rolę odgrywa tu również różnica temperatur, która powoduje niszczenie, a nawet pękanie porcelanowych przedmiotów. W zmywarce na naczynia najpierw działa bardzo gorąca woda, a następnie woda o niskiej temperaturze. To może również powodować, że elementy szybciej ulegną zniszczeniu.

Jak myć porcelanę, aby jej nie uszkodzić?

Bardzo ważne jest, aby zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym porcelany, ponieważ każde uderzenie porcelanowym kubeczkiem o inne naczynie może powodować odpryski na jej powierzchni, a nawet stłuczenie.

Nigdy nie używaj do czyszczenia produktów z tego tworzywa gąbek o szorstkiej fakturze, szczotek z ostrym włosiem ani drucianych myjek. Spowodują one przetarcia i pozostawią rysy na powierzchni. Delikatna gąbka lub miękka szmatka to wystarczające przyrządy do pielęgnacji takich powierzchni. Uwaga! Nigdy też nie wolno szorować i energicznie pocierać kolorowych zdobień, inkrustacji i złoceń.

Jak myć porcelanę

Porcelanowe figurki o skomplikowanych kształtach czy bogato inkrustowane naczynia najlepiej myć miękkim pędzelkiem lub szczoteczką (np. dla niemowląt), co pozwoli dotrzeć do drobnych zakamarków.

Lepiej nie wkładaj porcelanowej zastawy do zlewu pełnego innych naczyń. Dobrym sposobem, który zapobiega odpryskom, jest czyszczenie porcelany pojedynczo, w plastikowej misce. Jest to dość czasochłonny sposób, ale w sytuacji, gdy nawet upuścisz przedmiot, nie powinien się uszkodzić.

Domowe sposoby na odświeżenie porcelany

Mycie porcelany powinno być wykonywane za pomocą mydła, zamiast klasycznego płynu. Do miski lub zlewu wlej letnią wodę i rozpuść w niej odrobinę mydła. Uważaj, aby z nim nie przesadzić, ponieważ naczynia będą wypadały Ci z ręki. Warto też dodać sok z cytryny, który ma działanie wybielające, odkażające i pielęgnujące. Będzie szczególnie przydatny w oczyszczaniu ozdobnych i kolorowych naczyń. W takiej mieszance delikatnie przecieraj naczynia, następnie opłucz je również letnią wodą i odstaw na suchą ściereczkę do momentu aż będą suche. Warto też je delikatnie wypolerować, ale jedynie za pomocą miękkiej szmatki.

Jeśli kubek z porcelany ma osad z kawy lub herbaty, przetrzyj go mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej. Na bardzo uporczywe zabrudzenia można zastosować roztwór wody z wybielaczem. Aby usunąć takie plamy, nasącz detergentem szmatkę lub watę i pozostaw ją na naczyniu na nie dłużej niż kilka godzin. Po tym procesie dokładnie opłucz naczynie.

Filiżanka z porcelany

Ręczne mycie porcelany jest zalecane zwłaszcza w przypadku ozdobnych, eleganckich naczyń. Aby pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu z bogato zdobionej porcelany, zrezygnuj z popularnych detergentów. Zwykłe mydło i miękka ściereczka równie dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami co tradycyjna gąbka z płynem. Unikaj drucianych myjek i tych o twardej fakturze - mogłyby zetrzeć kolorowe detale czy delikatną powłokę.

Jeśli jednak chcesz umyć naczynia o całkowicie gładkiej powierzchni, możesz z powodzeniem zastosować tradycyjny płyn do naczyń.

Do pielęgnacji porcelanowej zastawy nie potrzebujesz drogich detergentów i specjalistycznego sprzętu. Wystarczy Ci woda, mydło oraz sok z cytryny. Pamiętaj, że takim naczyniom trzeba poświęcić jednak trochę czasu i być przy tym naprawdę delikatny. Dlatego nie polecamy robić tego tuż przed świętami w gorączkowej atmosferze. Daj sobie trochę więcej czasu.

Jak prawidłowo przechowywać porcelanę?

Bardzo często z porcelanowej zastawy korzysta się tylko w trakcie większych uroczystości. W związku z tym koniecznie należy znaleźć dla niej właściwe miejsce, w którym na co dzień będzie mogła bezpiecznie czekać na użycie. Warto przeznaczyć do tego celu przeszkloną szafkę, która będzie ładnie eksponowała porcelanę i dodatkowo ochroni ją przed nadmiernym kurzeniem.

Nie powinno się narażać naczyń z porcelany na nadmierne działanie światła słonecznego, które mogłoby doprowadzić do wyblaknięcia kolorów czy ozdobnych detali. Ponadto dobrym pomysłem jest wykorzystanie papierowych ręczników, którymi przekłada się delikatne talerze czy miseczki. W ten sposób można zminimalizować ryzyko stłuczenia czy ukruszenia brzegów naczyń.

Obecnie, kupując porcelanową zastawę stołową lub pojedyncze filiżanki czy inne porcelanowe naczynia, coraz częściej znajduje się na opakowaniu informacje od producenta odnośnie do możliwości mycia w zmywarce. Jest to znaczne ułatwienie, które zapewnia wygodę i komfort codziennego użytkowania.