Przechowywanie w kuchni – pomysły i sprawdzone triki na organizacjęW dobrze zorganizowanej kuchni wszystkie potrzebne przedmioty są na wyciągnięcie ręki. Dzięki przemyślanemu przechowywaniu w kuchni można zaoszczędzić zarówno czas, jak i miejsce. Nie jest to proste zadanie, jednak efekty zdecydowanie warte są tego, aby poświęcić mu trochę czasu. Przedstawimy kilka przydatnych i prostych pomysłów na przechowywanie w kuchni, które pozwoli Ci cieszyć się porządkiem i ładem.

Przechowywanie w kuchni od podstaw, czyli dobór mebli

Jeśli urządzasz mieszkanie od podstaw, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie w kuchni już na etapie projektowania tego pomieszczenia. Pierwszy element to ustawienie mebli kuchennych. Tutaj należy kierować się zasadą tzw. trójkąta roboczego i wokół niego budować szafki do przechowywania w kuchni. Trójkąt roboczy to po prostu ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni:

  • zlewu,
  • lodówki,
  • płyty kuchennej (z piekarnikiem).

Ich układ powinien być oparty na wierzchołkach trójkąta. Na tej podstawie można dokładać kolejne szafki kuchenne, które będą służyć do przechowywania w kuchni. Ta prosta zasada powoduje, że wszystkie potrzebne sprzęty i produkty są położone niedaleko siebie. Dzięki temu przygotowywanie nawet skomplikowanych posiłków jest łatwe, przyjemne i szybkie.

Aby dobrze zorganizować przechowywanie w kuchni, szafki kuchenne powinny posiadać zarówno półki, jak i szuflady. Niezbędna będzie płytka szuflada na sztućce, najlepiej w górnej części szafki, obok kuchenki. Dobrym pomysłem na przechowywanie w kuchni garnków i patelni jest głęboka szuflada, a najlepiej szafka z mechanizmem typu karuzela bądź nerka. Dzięki temu dostęp do tych akcesoriów kuchennych będzie bardzo łatwy. Warto zainwestować w wysuwane, wąskie szafki typu cargo, które są doskonałym pomysłem na przechowywanie w kuchni. Pomieszczą pojemniki na produkty suche, przyprawy, czy oleje i oliwy.

Pomysły na przechowywanie w kuchni – wyposażenie

Jeśli masz już meble kuchenne, a nie są one dobrze przystosowane do przechowywania w kuchni, istnieje mnóstwo sposobów, aby to zmienić. Jeśli chodzi o przechowywanie w kuchni sztućców i akcesoriów kuchennych, takich jak chochle czy trzepaczki, niezbędnym elementem wyposażenia jest wkład do szuflady. Należy go dopasować do szerokości szuflady. Wprowadza on porządek i podział sztućców, co jest praktyczne i estetyczne.

Problematyczne przedmioty do przechowywania w kuchni to pokrywki do garnków i patelni. Zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca w szafce, przez co tracisz je na inne przedmioty. Warto zainwestować w specjalne stojaki-przegrody na pokrywki, dzięki czemu można ustawić je pionowo obok siebie. Nie tylko zaoszczędzisz dużo miejsca w szafce, ale także bez problemu znajdziesz pokrywkę, której w danej chwili potrzebujesz. Przy przechowywaniu w kuchni warto zadbać, aby przedmioty, których rzadko używasz (np. naczynia żaroodporne, które przydają się tylko na święta czy odświętna zastawa) były schowane w wyższych szafkach, które są trudniej dostępne na co dzień. Rzeczy, których często używasz, powinny być przechowywane w kuchni pod ręką.

Przechowywanie w kuchni – pojemniki na żywność

Oczywiście, w kuchni trzymamy nie tylko naczynia, garnki i akcesoria do gotowania, ale także żywność. Jest wiele pomysłów na przechowywanie w kuchni jedzenia. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możesz zapewnić produktom spożywczym dłuższą świeżość, a także wzbogacić wystrój pomieszczenia. Do przechowywania w kuchni produktów sypkich, takich jak cukier czy mąka, świetnie sprawdzą się puszki metalowe. Ich wygląd możesz dopasować do stylu kuchni. W kuchniach w stylu skandynawskim doskonale będą wyglądać puszki Amanda Indigo lub Fleur Blue od Green Gate. W kuchni w stylu tradycyjnym lub prowansalskim sprawdzą się metalowe puszki Camille White od Green Gate.

Inny pomysł na przechowywanie w kuchni produktów sypkich, a także herbaty, ryżu czy makaronu to przesypanie ich do porcelanowych pojemników. Pojemniki powinny mieć pokrywki. Warto zwrócić uwagę na porcelanowe pojemniki marki Mr&Mrs Clynk. Są one wykonane z wysokiej jakości porcelany, tzw. bone china i posiadają drewnianą pokrywkę. Nie tylko zapewnią bezpieczne przechowywanie żywności, ale dzięki swojemu niebanalnemu wzornictwu, będą elegancką ozdobą każdej kuchni. Pojemniki Mr&Mrs Clynk są zdobione geometrycznymi wzorami, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Produkty, które są podatne na wietrzenie, jak na przykład kawa, warto przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach. Doskonale sprawdzi się pojemnik porcelanowy Maison Mint od Green Gate. Ma on kształt słoika i jest szczelnie zamykany pokrywką.

Przechowywanie w kuchni – pomysły na ścianę

Przechowywanie w małej kuchni może być naprawdę dużym wyzwaniem. Gdy do wykorzystania masz mało metrów kwadratowych na podłodze, trzeba jak najbardziej skorzystać z powierzchni na ścianach. Istotne są pojemne szafki wiszące, ale nie tylko. Dobrym pomysłem na przechowywanie w kuchni są relingi. Reling to rodzaj półki na wyposażenie kuchenne, podwieszanej nad blatem lub stołem. Może mieć formę metalowej listwy. To doskonały sposób na przechowywanie noży kuchennych, które przyczepią się do takiej listwy. Relingi w formie wąskiej półki to pomysł na przechowywanie w kuchni przypraw, na przykład w ozdobnych słoiczkach. Relingi mogą mieć również formę rurek, na których zawieszamy haczyki. Takie haczyki to sposób na przechowywanie w kuchni tekstyliów (np. ścierek), a także przyborów kuchennych (np. chochle), czy nawet garnków i patelni. Inna opcja to relingi w formie wieszaków na drzwi, które montuje się bez wiercenia (i równie szybko można je zdjąć). To szczególnie ważne przy przechowywaniu w małej kuchni – oszczędzasz jeszcze więcej miejsca.

Przechowywanie owoców w kuchni

Owoce i warzywa są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Gdy ładnie je wyeksponujesz w kuchni, domownicy na pewno chętniej po nie sięgną. Przechowywanie owoców może być problematyczne. Jednak jest bardzo prosty pomysł na przechowywanie owoców w kuchni. Warto zainwestować w ozdobne druciane kosze. Dzięki temu owoce nie tylko będą apetycznie się prezentować, ale także kosz będzie stanowił ozdobę wnętrza. Idealnie sprawdzą się druciane kosze duńskiej marki Krasilnikoff. Kosze są dostępne w różnych rozmiarach, więc możesz wybrać te, które najlepiej pasują do Twojego pomieszczenia. Są wysokiej jakości i będą świetnie wyglądać w każdej kuchni. Do przechowywania owoców w kuchni może posłużyć Ci również patera wielopiętrowa. To rozwiązanie lepiej będzie wyglądać w większych kuchniach. Idealna będzie 3-poziomowa patera Royal od marki PiP Studio.

Przechowywanie w kuchni – podsumowanie

Każda kuchnia powinna posiadać pięć stref: gotowania i pieczenia, zmywania, przygotowywania posiłków, zapasów oraz właśnie – przechowywania. Przechowywanie w kuchni to jedna z jej kluczowych funkcji. Dzięki tym kilku pomysłom bez trudu pomieścisz wszystkie sprzęty i produkty nawet w najmniejszej kuchni. Z ergonomicznym i praktycznym systemem przechowywania w kuchni, przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

Polecane produkty