Jak poprawnie serwować wino?

Wino jest dodatkiem do wielu potraw, ale jest również symbolem celebrowania ważnych okazji bądź spędzania wyjątkowych chwil z ukochaną osobą. Czerwone czy białe, półwytrawne czy słodkie? Wszystko zależy od tego, jaka potrawa będzie podawana do serwowanego wina. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo serwować wino i nalewać je zgodnie z zasadami savoir vivre? Jeśli nie, zapraszamy do krótkiej lektury, w której dowiesz się m.in. jakie są zasady serwowania wina oraz jaka powinna być kolejność serwowania tego szlachetnego trunku.

Rodzaj wina a wybór kieliszków

Zasady serwowania wina zawierają wiele istotnych informacji. Jedną z ważniejszych jest prawidłowy dobór kieliszków adekwatny do spożywanego szczepu winnego. Dlaczego? Prawidłowo dobrany kieliszek zapewni walory smakowe i zapachowe, odpowiednią barwę trunku oraz pomoże utrzymać temperaturę spożywanego wina. Przy wyborze decyduje przede wszystkim pojemność i kształt kieliszka, który jest różny w zależności od serwowanego wina – czerwonego, białego, różowego czy musującego:

  • kieliszki do wina czerwonego są największe ze wszystkich. Posiadają charakterystyczną pękatą czaszę zwężającą się ku górze. Taki rodzaj szkła zapewnia kontakt z powietrzem, co pozwala wydobyć smak i aromat wina;
  • kieliszki do wina białego mają smukłą czaszę i długą nóżkę. Taka budowa zapewnia utrzymanie schłodzonej temperatury trunku. Ważną kwestią jest również aromat wina białego, który jest dużo bardziej delikatny niż czerwonego. Użycie kieliszka o pękatej czaszy mogłoby zagubić jego subtelną woń;
  • kieliszki do wina różowego charakteryzują się krótką i wąską czaszą, najczęściej w kształcie tulipana. Pojemność kieliszka jest stosunkowo mała w porównaniu do kieliszków przeznaczonych do wina białego;
  • kieliszki do wina musującego są bardzo proste do rozpoznania, ponieważ charakteryzują się długą i wąską czaszą. Taka budowa pozwala na zachowanie niskiej temperatury szampana, a także zapewnia powolne uwalnianie się „bąbelków”, czyli dwutlenku węgla, który jest wytwarzany dzięki poddawaniu wina naturalnemu procesowi dojrzewania.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w artykule „Jakie kieliszki do jakiego wina wybrać?".

W sklepie Home & Passion ogromną popularnością cieszy się szkło La Rochere – francuskiej manufaktury szkła. Kieliszki są nowością w sklepie, a już zyskały szerokie grono fanów i startują w rankingu na bestseller roku. Nic dziwnego, w końcu manufaktura szkła La Rochere jest jedną z najstarszych w Europie. Zatem kieliszki czy szklanki tej marki to ponadczasowa klasyka. Wykonywane są z grubego szkła o wyjątkowej strukturze, dzięki czemu w bajeczny sposób odbijają promienie słoneczne. Kieliszki sygnowane są również przeróżnymi motywami, charakterystycznymi dla poszczególnych kolekcji jak np. symbol pszczoły, ważki czy wieży Eiffla itd., co dodatkowo dodaje im szyku i wyjątkowości.

Czerwone wino i ser

Różowe, białe, czerwone – rodzaj wina a podawane potrawy

Dobre maniery mówią, że do każdego dania serwuje się inny gatunek wina. Warto wiedzieć, które wino będzie pasować do potraw obiadowych np. do danego rodzaju mięsa, ryby czy makaronów, serów i sałatek, a jakie lepiej dobrać do deserów. Należy pamiętać, że wino powinno podkreślać, a nie zneutralizować smak dania.

Wina wytrawne i półwytrawne szczególnie białe idealnie sprawdzą się jako dodatek do przystawek, ale również do dań obiadowych, w których serwowane są ryby oraz białe, delikatne mięso. Generalnie przy doborze wina do gatunku mięsa panuje ogólna zasada, że białe wino pasuje do drobiu, wieprzowiny czy jagnięciny, wino musujące białe lub różowe świetnie współgra smakowo z delikatnie przyrządzoną wołowiną czy sarniną, ale też wędzonymi rybami i owocami morza. Natomiast wino czerwone należy wybierać do czerwonych mięs i cięższych potraw jak np. do grillowanej wołowiny czy dziczyzny mocno przyprawionej lub duszonej w gęstym sosie wołowiny.

Do makaronów idealnie pasują wina wytrawne. Najprostsza zasada mówi o tym, że do makaronów z mięsem i czerwonych sosów pasuje wino czerwone, natomiast do makaronów z białym sosem (z warzywami czy owocami morza) białe.

Walory smakowe do najczęściej serwowanych przystawek jakim jest deska serów najmocniej podkreśla wino białe lub różowe. Oba rodzaje świetnie sprawdzą się również serwowane do lekkich sałatek.

Jeżeli chodzi o desery to tutaj głównie panująca zasada jest taka, żeby wino było równie słodkie jak deser, dlatego najlepiej serwować wina półsłodkie i słodkie-deserowe. To jaki rodzaj wybierzemy zależy od podawanego deseru. Jeśli jest bardzo słodki i składa się z kremów, warto podać wino półsłodkie, które przełamie smak słodkiego deseru. Takie zasady są powszechnie znane i stosowane nawet w najlepszych i najbardziej znanych restauracjach.

Co należy zrobić z winem przed jego podaniem?

Nalewanie wina poprzedza kilka istotnych czynności, które powinieneś wykonać, aby nie popełnić faux pas. Po pierwsze, serwowane wino otwórz wcześniej, nie przed samym podaniem. Wino czerwone i nieco cięższe białe należy otworzyć ok. 1h przed serwowaniem. Wino białe wystarczy otworzyć ok. 10 minut przed podaniem. Otwarcie wina powoduje jego kontakt z powietrzem, a tym samym wzmocnienie jego aromatu.

Po drugie, przy otwieraniu butelki ważne jest, aby dokładnie usunąć folię, aby mieć pewność, że podczas nalewania wino nie będzie mieć kontaktu z metalem. Aby otworzyć wino należy śrubę korkociągu wbić centralnie w środek korka. Niezmiernie ważne jest, aby zwrócić uwagę jaki jest stan korka i czy podczas otwierania nie został uszkodzony, ponieważ jego drobinki mogłyby się dostać do butelki.

Po trzecie, po otwarciu butelki należy najpierw skosztować wino, czy nie jest wadliwe i nie ma przez to np. zapachu stęchlizny.

Białe wino

W jakiej temperaturze powinno być serwowane wino?

Oczywiście oprócz dobrze dobranych kieliszków adekwatnych do spożywanego wina, niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednia temperatura wina.

Szlachetny trunek jakim jest wino czerwone serwujemy w temperaturze 13-18°C. Taka rozpiętość wiąże się z charakterem wina. Wino czerwone młode / lekkie powinno mieć temperaturę niższą, ok. 13-14°C, natomiast wino czerwone starsze / cięższe ok. 18°C. Dlatego najlepiej chwilę przed podaniem umieścić wino w lodówce.

Należy przestrzegać odpowiedniej temperatury, ponieważ serwowanie wina czerwonego w temperaturze pokojowej (czyli wyższej niż 18°C) powoduje, że wyczuwalny jest alkohol, a nie aromat, co psuje walory smakowe, natomiast zbyt niska temperatura może wpłynąć na wyczuwalną goryczkę.

Wino białe i różowe należy solidnie schłodzić i serwować w temperaturze 8-12°C, natomiast idealna temperatura dla wina musującego to 8°C.

Jaka jest kolejność podawania wina?

Jeżeli planujesz zorganizować przyjęcie i podawać różne rodzaje wina, to pamiętaj, że kolejność serwowania win jest ogromnie ważna, ponieważ uwypukla walory smakowe poszczególnych win. Dlatego poznaj zasady serwowania wina jeżeli chodzi o kolejność i ściśle się ich trzymaj, wtedy będziesz mieć pewność, że Twoi goście w pełni będą delektować się smakiem i aromatem wina.

Na początku zawsze serwuje się wino musujące, następnie wino białe, potem wino czerwone, a na samym końcu wino deserowe.

Zgodnie z zasadami serwowania najpierw podaje się wina lżejsze, a później cięższe, młode przed dojrzałymi, wytrawne przed słodkim i oczywiście białe przed czerwonymi.

Pomiędzy degustacją poszczególnych win, warto przepłukiwać usta wodą. Dzięki temu kubki smakowe zostaną oczyszczone i przygotowane do degustacji kolejnego wina z innego szczepu.

Warto przestrzegać zasad serwowania wina z wyczuciem, gdyż jak wiadomo od wszystkich zasad istnieją również wyjątki dotyczące już konkretnych szczepów wina.

Eleganckie kieliszki

Jak prawidłowo nalewać wino do kieliszków?

Jeśli pełnisz rolę gospodarza domu, musisz zadbać o to, by nalewanie wina było poparte dobrymi manierami, czyli zasadami savoir-vivre.

Zaczynając nalewanie wina, pierwszym krokiem jaki musisz wykonać po otwarciu butelki jest wytarcie szyjki – możesz użyć do tego zwykłej serwetki. Następnie przystępujesz do serwowania wina swoim gościom. Nalewając wino, musisz pamiętać, aby nie dotykać butelką kieliszka. Możesz jedynie trzymać butelkę możliwie jak najbliżej kieliszka. Nalewając wino, pamiętaj, że nigdy nie napełnia się całego kieliszka. Przyjęło się, że kieliszki napełnia do 1/3 bądź 2/3 pojemności, tyle aby można było swobodnie zakręcić kieliszkiem, a wino w pełni uwolniło walory smakowe i aromatyczne.

Trzymaj butelkę od spodu tudzież po środku butelki zawsze z etykietą w stronę osoby, której nalewasz wino. Wtedy goście będą mogli bez problemu przeczytać markę wina, rodzaj oraz rocznik. Pamiętaj, aby zawsze podchodzić z prawej strony gościa. Stosując się do wszystkich powyższych zasad, sprawisz, że Twoi goście będą pod wrażeniem Twojej znajomości zasad serwowania i nalewania wina.

Wino białe

Podsumowanie

Jak widać szlachetny trunek jakim jest wino wymaga znajomości zasad jego serwowania, aby móc w pełni delektować się jego smakiem i aromatem. Picie wina to cały rytuał związany z jego podawaniem. Jeżeli będziesz pamięć o tych kilku poniższych zasadach, to z pewnością unikniesz towarzyskiej gafy i winiarskiego faux pas:

  • dobierz kieliszki w zależności od rodzaju wina;
  • zadbaj o odpowiednią kolejność serwowania win;
  • pamiętaj o prawidłowym otwieraniu i nalewaniu wina;
  • dobrze wino do potrawy;
  • zwróć uwagę na temperaturę wina.

… i oczywiście dobry humor, dystans do siebie i wszelkich popełnionych błędów ;).