Szklana karafka na wodę, wino i whisky – jak ją wybrać?Praktyczna i elegancka – karafka szklana lub kryształowa karafka to obowiązkowy element wyposażenia każdej jadalni czy salonu. Karafka to kryształowe lub szklane naczynie w kształcie pękatej butelki o długiej i wąskiej szyjce, czasami zamknięte korkiem. Zdarza się, że jest bogato zdobione. Służy do przechowywania i serwowania napojów (np. wody), ale także alkoholu jak wino czy whisky. Zobacz, jak prawidłowo dobrać karafkę w zależności od jej wykorzystania.

Praktyczna karafka na wodę

Woda jest nieodłącznym elementem podczas posiłku, szczególnie w upalne dni. Człowiek powinien wypijać ponad 2 litry wody dziennie. Idealna temperatura podania wody niegazowanej wynosi 8ºC, natomiast gazowaną najlepiej serwować w 4-6ºC. Mitem jest, że nie można pić wody podczas posiłku. Jak najbardziej wskazana jest ona o każdej porze. Na stole najlepiej będzie wyglądać podana w szklanej karafce na wodę.

Szklana karafka ułatwi nalewanie do szklanek czy kieliszków. Doskonale sprawdzi się szklana karafka na wodę z kolekcji Pszczoła od La Rochere. Karafka wykonana jest z solidnego szkła o bardzo wysokiej jakości. Ma pojemność 750 mililitrów. La Rochere to jedna z najstarszych manufaktur szkła, co gwarantuje bardzo wysoką jakość. Nawet zwykła woda prezentuje się naprawdę efektownie w karafce szklanej.  Napój ten można urozmaicać poprzez wrzucenie do szklanej karafki na wodę różnych dodatków. Świetnie sprawdzi się połączenie w karafce na wodę mięty i cytryny lub limonki. Ten miks na pewno doda orzeźwienia w ciepły dzień. Do karafki na wodę możemy dodać również owoce sezonowe np. maliny czy borówki.

Karafka szklana na napoje – idealna na upalne dni

Karafka szklana będzie również doskonałym naczyniem do przygotowania innych chłodzących napojów np. herbaty mrożonej domowej roboty. Wystarczy w porcelanowym dzbanku o większej objętości (takim jak na przykład dzbanek z kolekcji Blushing Birds od PiP Studio, o pojemności 1600 ml) zaparzyć ulubioną herbatę owocową, a następnie pozostawić do wystudzenia. Jeśli potrzebujemy, możemy dosłodzić ją miodem lub cukrem. Do karafki szklanej wrzucamy ulubione owoce (np. truskawki, porzeczki), a następnie wlewamy wystudzoną herbatę. Karafkę szklaną chowamy do lodówki. Po pewnym czasie możemy serwować z karafki na wodę schłodzoną, pyszną i zdrową herbatę mrożoną domowej roboty! W karafce szklanej świetnie będą się również prezentować soki owocowe czy kompot.

Wyjątkowa karafka na prezent

Karafka na wodę, karafka do whisky lub karafka do wina to świetne pomysły na prezent. Bez wątpienia przydadzą się w każdym domu. Do karafki szklanej lub kryształowej karafki można dołączyć również pasujące szklanki. Na pewno bez trudu znajdziemy eleganckie szklanki do wody, kieliszki do wina, czy szklanki do whisky, które wraz z odpowiednią karafką będą ozdobą stołu.

Idealnym dodatkiem do karafki jest wykonanie na niej dedykowanego grawera. Wysokiej jakości karafka, na której wykona się spersonalizowany grawer to bardzo osobisty i wyjątkowy prezent. Pasuje na wiele okazji, takich jak ślub, parapetówka, urodziny czy Dzień Ojca. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się grawerowaniem znaków na dostarczonych naczyniach. Karafka na prezent powinna być również odpowiednio zapakowana. Przydatna będzie wąska i wysoka torba prezentowa (taka, w której wręczamy butelki alkoholu).

Elegancka karafka na whisky

Karafka na whisky to świetny sposób na podanie alkoholu gościom, a także praktyczna metoda przechowywania whisky w domu. Karafka na whisky powinna być zamykana korkiem, aby alkohol nie wietrzał. Samo naczynie zazwyczaj jest niskie i szerokie, często o kanciastych rantach, co również pozytywnie wpływa na zachowanie właściwości alkoholu.

Idealna temperatura serwowania whisky to 16°C. Trunek ten może również dobrze smakować w temperaturze pokojowej. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj whisky mamy w karafce. Karafka na whisky pozwala na efektowne serwowanie tego szlachetnego trunku gościom, a także przechowywanie w warunkach, które na długo zatrzymają smak, zapach i właściwości whisky. Dzięki przelaniu zakupionej whisky do karafki unikamy eksponowania jej w często zniszczonej transportem lub nieatrakcyjnej wizualnie butelce.

Karafka do wina na małe i duże okazje

Karafka na wino służy przede wszystkim do serwowania wina gościom. Dzięki temu można zachować idealną temperaturę wina, a także wygodnie nalać wino do kieliszków. Karafka do wina nie powinna być zamykana, aby trunek mógł „oddychać”, dzięki czemu uzyskuje głębię smaku. Dzięki przelaniu wina do karafki możemy oglądać jego barwę oraz klarowność, co zazwyczaj jest niemożliwe w oryginalnej butelce.

Szklana karafka do wina najczęściej będzie służyć do tzw. wina domu, spożywanego przy posiłku. Pamiętajmy, że idealna temperatura serwowania białego wina to 10-12°C  (tak samo w przypadku win różowych), a czerwonego wina 16°C. Wino towarzyszy nam przy uroczystych okazjach, ale także przy codziennych posiłkach. Warto mieć w domu karafkę do wina, w której możemy elegancko i praktycznie podać ten popularny trunek.

Szklane karafka czy kryształowa?

Szklana karafka to obowiązkowe naczynie w każdym domu. Dzięki niemu będziesz mógł zaserwować wodę, chłodne napoje czy alkohol w niezwykle atrakcyjny, a jednocześnie prosty sposób. Karafka kryształowa to zdecydowanie większa inwestycja polecana przede wszystkim do trunków wysokoprocentowych takich jak whisky. Jej cena z pewnością będzie wyższa niż klasycznej, szklanej karafki, jednak umożliwi eleganckie podanie alkoholu i przede wszystkim będzie służyć Ci przez długie lata.