Sztuczne drzewka a ekologia

Najpiękniejszy czas w roku zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że warto zadbać o świąteczny klimat. Jaka choinka najlepiej wpisuje się w eko trendy: żywa czy sztuczna? Sprawdź, a najbliższe święta będą nie tylko piękne i klimatyczne, ale też przyjazne środowisku.

Czy sztuczna choinka jest bardziej eko?

To, jakie drzewko jest bardziej przyjazne środowisku, budzi wiele wątpliwości. W praktyce, zarówno żywa, jak i sztuczna choinka może być równie ekologiczną opcją. Wiele zależy jednak od tego, czy wybierzesz taką, która sprzyja eko trendom.

Ważne jest też to, co zrobisz z nią po świętach. Jeśli chcesz mieć pewność, że wykreowanie świątecznego klimatu nie wpłynie negatywnie na środowisko, zapoznaj się ze wskazówkami znajdującymi się poniżej.

Zalety sztucznych drzewek choinkowych

Sztuczne choinki występują w wielu wariantach. Wiele z nich wygląda niemal identycznie, jak żywe drzewka. Taki wybór dostarczy Ci zatem realistycznych wrażeń – łącznie z mieniącymi się drobinkami śniegu czy szronu.

W odróżnieniu od żywych choinek te sztuczne nie tracą jednak na estetyce z biegiem czasu i są całkowicie niewrażliwe na warunki panujące w domu czy mieszkaniu. Nie grozi im więdnięcie, żółknięcie czy opadanie igieł po postawieniu w ciepłym pomieszczeniu z suchym, ogrzewanym powietrzem.

Sztuczne drzewko jest łatwe do utrzymania w czystości pod wieloma względami. Brak igieł sypiących się przy każdym dotknięciu gałązki oznacza, że nie spędzisz połowy świąt na odkurzaniu. Nie musisz też obawiać się klejących plam żywicy, których usunięcie często nastręcza problemów. Dużym ułatwieniem jest także to, że w razie potrzeby możesz włożyć choinkę pod prysznic, aby zmyć z niej kurz. To nieoceniona korzyść dla alergików.

Jeśli mieszkasz z małym dzieckiem lub czworonożnym przyjacielem, plastikowa choinka może zapewnić bezpieczeństwo Twoim bliskim. Jej igły są mniej ostre niż u naturalnych drzewek, co zmniejsza ryzyko zadrapania czy wbicia w ciało. Plastik nie jest też toksyczny, w odróżnieniu od cisu czy sosny, które często pełnią rolę choinek w polskich domach.

Na sztuczną choinkę warto również spojrzeć z ekonomicznego punktu widzenia. Plastik jest trwały i odznacza się długą żywotnością. Przy właściwym zabezpieczeniu poza sezonem drzewko może zatem spełniać swoją funkcję nawet przez kilka czy kilkanaście lat – aż Ci się znudzi lub zmienisz koncepcję na świąteczne dekoracje. W długiej perspektywie zaoszczędzisz więc sporo pieniędzy, jeśli nie będziesz kupować co roku nowej choinki.

Istotne jest również to, że wiele sztucznych drzewek nadaje się do recyklingu. To oznacza, że po zużyciu nie trafią na wysypisko, przyczyniając się do problemu zaśmiecenia planety. Zamiast tego zostaną przetopione i ponownie wykorzystane – dostaną nowe życie.

Sztuczne krzewy

Zalety żywych drzewek choinkowych

Naturalne drzewka nie tylko cieszą oko, ale też oddziałują na inne zmysły. Przede wszystkim pachną lasem i niosą za sobą wspomnienia minionych świąt spędzonych w gronie najbliższych. Olejki eteryczne, które są wydzielane przez żywe choinki, mogą działać relaksująco, a niekiedy także ułatwiać oddychanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, o które nietrudno zimą.

Wygląd takich drzewek doskonale pasuje do modnych, nowoczesnych wnętrz, w których królują naturalne materiały wykończeniowe, a w szczególności drewno. Stanowią zatem efektowną dekorację pomieszczenia i budują świąteczną atmosferę nawet wtedy, gdy postawisz na wariant minimalistyczny bez kolorowych i świecących ozdób.

Wybierając żywe drzewko, możesz zaoszczędzić na miejscu, co jest ogromną zaletą w małych mieszkaniach bez dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Po świętach nie musisz głowić się nad tym, gdzie schować choinkę, by bezpiecznie przetrwała do kolejnego sezonu i nie przeszkadzała.

Przy zakupie żywego drzewka koniecznie zwróć uwagę na jego pochodzenie. Chociaż kradzieże choinek z lasów na masową skalę zdarzają się rzadko, to jednak problem ten występuje. Upewniając się, czy zostały pozyskane w legalny sposób, przyczyniasz się do zmniejszania procederu niszczenia leśnych zasobów.

Żywe drzewko powinno zostać właściwie zutylizowane po świętach. Wbrew pozorom, porzucenie go w parku czy w lesie nie jest dozwolone. Po pierwsze, duża liczba zwiędniętych choinek w jednym miejscu to po prostu nielegalne składowisko odpadów. Po drugie, rozkładające się drzewa iglaste mogą miejscowo zakwaszać i zanieczyszczać glebę, wpływając negatywnie na cały leśny ekosystem.

Sztuczna choinka w domu

Z troski o środowisko naturalne choinki nie powinny być wyrzucane na dziko. Należy je umieścić w kontenerze na bioodpady lub w przydomowym kompostowniku, jeśli nim dysponujesz. Ciekawe rozwiązanie stanowią też szkółki, do których można zwrócić choinkę po sezonie. Zostanie ponownie zasadzona, a gdy będzie już za duża do trzymania w donicy, zostanie przeniesiona na teren przeznaczony do zalesienia, gdzie spędzi swoją „emeryturę”.

Jeśli kupisz drzewko z korzeniami, po świętach nie musisz się go wcale pozbywać. Jeśli masz na to miejsce, wsadź je do gruntu, aby uzyskać efektowne, wieloletnie nasadzenia. Działka zyska na estetyce, a po kilku czy kilkunastu latach choinki rozrosną się, zapewniając Ci kojący cień i chroniąc Cię przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.

Z czego powstają sztuczne choinki?

Sztuczne drzewka są produkowane z różnych tworzyw sztucznych. Chociaż plastik z zasady nie jest kojarzony z ekologią, warto spojrzeć na niego z innej perspektywy.

Nie da się ukryć, że produkcja tworzyw sztucznych wymaga dużego udziału naturalnych zasobów i wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektóre tworzywa są przyjaźniejsze środowisku niż inne. Przykładowo, choinka z poliuretanu (PU) lub polietylenu (PE) jest mniej szkodliwa dla człowieka i przyrody niż ta z polichlorku winylu (PCV), który wydziela toksyczne opary w kontakcie z ogniem. PU i PE uchodzą z kolei za jedne z najbezpieczniejszych plastików. Wykorzystuje się je zresztą nie tylko do produkcji choinek, lecz również przedmiotów przeznaczonych dla dzieci lub do kontaktu z żywnością.

Czy sztuczne choinki nadają się do recyklingu?

Jeśli ekologia jest bliska Twojemu sercu, z pewnością interesuje Cię też to, jak wygląda utylizacja choinki wtedy, gdy nie jest już potrzebna lub nie nadaje się do użytku. Co z nią zrobić, aby stała się jak najmniejszym obciążeniem dla środowiska?

Żywe drzewka są biodegradowalne, więc wystarczy je umieścić w pojemniku na bioodpady lub kompostowniku, a jeśli nie masz takiej możliwości – przywieźć je do PSZOK-u. W kontekście sztucznych choinek nie jest to tak proste. Sposób ich utylizacji zależy od tego, z jakiego tworzywa sztucznego są wykonane.

PU i PE w większości przypadków nadają się do recyklingu. PCV okazuje się jednak bardziej kłopotliwy, bo nie zawsze można go przetworzyć i ponownie użyć. W związku z tym sztuczną choinkę należy wrzucić do kontenera na gabaryty lub oddać do PSZOK-u, gdzie zostanie podjęta decyzja o tym, czy istnieje szansa na jej przetworzenie, czy należy ją składować w miejscu wyznaczonym na takie odpady.

Sztuczne drzewko to ekologiczna alternatywa dla żywej choinki, która umożliwi Ci cieszenie się świątecznym klimatem bez konieczności nieustannego odkurzania leżących na posadzce igieł. Jeśli zależy Ci na środowisku, wybierz choinkę z polietylenu, która jest nie tylko atrakcyjna wizualnie i trwała, ale też łatwa do recyklingu. Na uwagę zasługują chociażby drzewka marki Ib Laursen, które są wykonane z tworzywa PE, a przy tym cechują się modnym, nowoczesnym wyglądem.