Masz w sobie duszę podróżnika, a może po prostu – jesteś wolnym duchem? Styl boho to esencja wolności wprost stworzona dla wszystkich marzycieli: i nie tylko! Uwodzi luźnym podejściem do życia, kolorami, pozornym tylko niedopasowaniem i wszędobylskim luzem. Dekoracje, ozdoby, faktury i wzory podkreślą Twój indywidualny styl życia i stworzą przytulną przystań, do której trafisz po swoich podróżach i codziennych wyzwaniach. Dzisiaj pokazujemy nasz przepis na mieszkanie w stylu boho, któremu nie sposób się oprzeć.
Styl boho, czyli jaki? Charakterystyka wnętrzarskiej bohemy
Czym charakteryzuje się styl boho? Chociaż zwykle bywa kojarzony z poszukiwaniem wolności rodem z lat 60. i 70. XX wieku, to za jego początek uznaje się już… koniec XIX wieku! Popularny jest do dzisiaj: wnętrze w stylu boho święci triumfy, stale znajdując się w czołówce najmodniejszych przepisów na całą aranżację.
Artystyczne konotacje tego niezwykłego stylu można dostrzec już w samej nazwie. Wywodzi się od francuskiego słowa la bohème, którym w XIX wieku zwykło nazywać się grupy pisarzy, muzyków czy malarzy, swoim stylem życia wykraczających poza społeczne ramy. Nawiązania do cyganerii są dosyć czytelne: artyści prowadzili niemalże nomadyczne życie, mieszali ze sobą różnorodne dziedziny sztuki oraz wiele podróżowali.
Niezależność i wolność – to właśnie istota tego stylu, która przejawia się także we wnętrzach boho. Psychodeliczne, etniczne wzory, mnogość kolorów, przeplatające się faktury i materiały – czy jednak w boho wszystko wolno?
Chociaż pozornie może się tak wydawać, to aranżacje wnętrz tworzone w tym stylu są bardzo przemyślane, starannie zaplanowane i przestrzegające pewnych naczelnych zasad. I chociaż nie ma jednolitej charakterystyki, wielką rolę grają inspiracje etniczne, naturalne materiały, rośliny, lekkie meble i żywe odcienie. O jaki elementach należy pamiętać, planując mieszkanie boho?
- Kolorystyka – wnętrza w stylu boho lubią jasne, żywe barwy. Nie oznacza to, że jesteś na nie skazany. Jeśli wolisz nieco bardziej kameralną kolorystykę, to boho wnętrza świetnie sprawdzą się również wśród neutralnych barw ziemi. Połączenia z minimalistycznym stylem skandynawskim są mile widziane!
- Roślinność – w przestrzeniach, które zakochane są w naturze, nie może zabraknąć dużej ilości naturalnej roślinności! W boho aranżacji wnętrz warto postawić na niewielkie rośliny poutykane tu i ówdzie w glinianych doniczkach, ale całą aranżację dopełni jedna wielka, rozłożysta roślina. Nadaje to klimatu! Jakie gatunki wybrać? Nie zapomnij o ultramodnych monsterach, fikusach, sukulentach czy paprociach.
- Dodatki – Nie sposób wyobrazić sobie prawdziwego boho bez akcesoriów! Dekoracje, takie jak naścienne makramy, wachlarze, tkane gobeliny czy dywany boho w ludowe wzory to prawdziwy must-have! Nie może zabraknąć także kontrastujących poduszek czy narzut – oczywiście wykonanych z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się także przedmioty i pamiątki z podróży!
- Meble – jeśli chodzi o meble, to w boho nie ma miejsca na nudę. Każdy mebel powinien być oryginalny i opowiadać własną historię. Szczególnie dobrze prezentują się odnawiane meble lub takie, które swoją stylistyką nawiązują do poszczególnych epok. Chociaż wydaje się, że każdy jest z „innej parafii”, to razem dbają o ten wyjątkowy, eklektyczny nastrój.
Kolor wnętrz i dodatków w stylu boho
Styl boho kolorami stoi! I chociaż wnętrza boho w ogromnym stopniu inspirowane są naturą, to spotkamy w nich nie tylko barwy ziemi. Nie da się ukryć – beże, brązy czy szarości są ważnym elementem boho: stanowią jednak wyłącznie tło dla bardziej wyrazistych kolorów dodatków. Jasne kolory są równie ważne i dbają o dobry nastrój!
W stylu boho znajdzie się więc miejsce dla krzykliwych, jaskrawych barw i ekstrawaganckich połączeń. Ba! Ten wyjątkowy styl wprost je uwielbia, garściami czerpiąc z ich eklektycznej magii. Kolory ziemi, beże czy głębokie zielenie, przywodzące na myśl liście roślin lasu tropikalnego bez problemu zestawiać można z orientalnymi barwami – purpurą, kolorem wina, kurkumową żółcią czy turkusem.
Najlepiej sprawdzają się one jednak jako ciekawe akcenty kolorystyczne: zbyt duża ilość różnorodnych barw może przesycić wnętrze, czyniąc je trudnym do zniesienia! Dlatego właśnie jako bazę kolorystyczną w stylu boho najczęściej wykorzystuje się łagodne beże, brązy, delikatny kolor miętowy czy przygaszoną żółć. Na takim tle jeszcze lepiej prezentują się etniczne wzory, a całe wnętrze nabiera przytulnego klimatu.
Materiały – jakie sprawdzą się we wnętrzach boho?
Co jeszcze sprawia, że mieszkanie boho roztacza ten wyjątkowy, leniwy klimat, przywodzący na myśl niedzielne, słoneczne popołudnie? Kolory to jedno, ale jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu boho są materiały i surowce, z których wykonane są zarówno dodatki, jak i meble.
Przede wszystkim ważna jest… a jakże, naturalność! Nie ma miejsca na sztuczne materiały. Urządzenie mieszkania w klimacie boho wymaga przeplatania ze sobą drewna, bawełny, lnu czy nawet trawy morskiej. Naturalne materiały sprawiają, że każdy może poczuć się jak w domu.
Szczególnie dobrze sprawdzają się szlachetne surowce. Warto zdecydować się na nieco kolonialny palisander czy mahoń. Na komodzie wykonanej z takiego drewna znakomicie zaprezentują się ulubione książki, a drewniane szafki nadadzą wyjątkowej atmosfery. Zbyt duża ilość szlachetnego, ciężkiego surowca może jednak niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze – a chodzi przecież o lekkość! Ich obecność warto skontrastować z fotelami wykonanymi z wikliny czy rattanu. Materiałem, który również dobrze się sprawdzi jest bambus.
Materiał na dodatki w stylu boho
Nie bez znaczenia są także odpowiednie materiały, z których wykonane będą dodatki boho w naszej aranżacji. To na nich znajdziemy przecież tak charakterystyczne dla stylu boho bogactwo wzorów.
Mieszkanie boho świetnie wzbogaci więc każdego rodzaju ceramika – wazony, doniczki czy nawet figurki (szczególnie te wytwarzane ręcznie i nawet, uwaga, mające pewnego rodzaju niedoskonałości) stworzą wyjątkowy klimat. Im bardziej będą oryginalne, tym lepiej! Zdobiące je ludowe wzory, geometryczne kształty czy fantazyjne malowania sprawiają, że we wnętrzu od razu poczuje się charakterystyczną energię boho. Im dalej od tego, co znaleźć można w popularnych sieciówkach, tym lepiej!
To nie wszystko – za dekorację służyć może również bawełna: chociażby pod postacią wygodnych poduszek o różnych kształtach, rozmiarach czy kolorach. Do tego lniane narzuty, grubo plecione dywany w etniczne wzory i wiszące na ścianach makramy, a wystrój będzie kompletny!
Wzory w stylu boho – co się sprawdzi?
Po czym na pierwszy rzut oka poznać styl boho? Od razu powinien „rzucić się” na nas prawdziwy wir różnorodnych wzorów i kolorów, zabierając w malowniczą podróż dookoła świata! To ludowe hafty stykające się bok w bok z arabskimi zdobieniami czy etniczną geometrią, tańczące i baraszkujące wzajemnie wśród poduszek, dywanów, gobelinów czy donic.
Rustykalne motywy, którym towarzyszy nowoczesna geometria i odrobina orientalnego sznytu tworzy razem kuszący, ale wciąż spójny misz-masz. Ten mariaż faktur, kolorów i kształtów dba o poczucie wolności, o które przecież w aranżacji wnętrz boho tak naprawdę chodzi!
Nie musisz też stawiać na wszystko na raz wszędzie (wbrew temu, co mógłby wskazywać tytuł pewnego oscarowego filmu :)) – jeśli interesuje Cię nieco bardziej spokojne, skręcające w stronę minimalizmu wydanie boho o nucie scandi, to możesz wybrać tylko niektóre wzory. Nawet przemycenie przydymionych, etnicznych kształtów na doniczkach może przynieść oczekiwany efekt. Jeśli jednak masz taką ochotę – styl boho pozwala iść na całość!
Jak urządzić mieszkanie w stylu boho – garść inspiracji
Mnogość wyboru i niepohamowana wolność, która polecana jest przy aranżacji wnętrz w stylu boho, może prawdziwie przytłoczyć! Zastanawiasz się, jak przemycić ten niezwykły styl do swojego domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły na efektowne aranżacje, z których wprost kipi magia leniwego, popołudniowego słońca gdzieś na końcu świata. Na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie!
We wnętrzu w stylu boho aż chce się spędzać czas! Połączenie kwiatowego wzoru kanapy, geometrycznych kształtów na poduszkach czy w końcu etnicznego zdobienia ceramicznego wazonu sprawia, że ten pozornie minimalistyczny salon pełen jest życia. Drewniany stolik i rattanowy fotel nadają lekkości – aż nabiera się ochoty na popołudniową kawę ze znajomymi!
Sypialnia boho? Prosimy bardzo! W jej przypadku mniej znaczy więcej, a jednak – starannie dobrane dodatki sprawiają, że jest bardzo przytulna. Dominujące ciepłe kolory, lekko przybrudzony złoto-brąz ściany czy w końcu poduszki, do których aż chce się przytulić, kreują wyjątkowy klimat. Dzikość całej aranżacji wnętrza podkreślają zdobiące ścianę liście monstery. Nie można też nie wspomnieć o eklektycznej lampie!
Skoro już jesteśmy przy lampie – zobacz, jak dobrze dopełnić może ona jadalnię boho! Chociaż znajduje się w niej pozornie niewiele elementów, to każdy z nich doskonale spełnia swoją funkcję. Krzesła wykonane z naturalnych materiałów – chociaż każde w innym stylu i kształcie – nadają rodzinnej atmosfery. Surowość ścian przełamują ustawione niby-mimochodem ceramiczne dzbanki i wazony, a obrus i niedoskonałe naczynia zachęcają do biesiadowania. Z klasą, ale także z poszanowaniem wolności i z tak pożądanym „luzem”!
Styl boho we wnętrzach to kusząca alternatywa dla tych, którym nie w smak oszczędny minimalizm, kontrowersyjne glamour czy chłodny styl skandynawski. Z pewnością spodoba się wszystkim tym, którym w duszy grają podróże i słońce, a przez głowę hula ciepłe, letnie powietrze. To jeden z ciekawszych stylów, w których można urządzić mieszkanie. My jesteśmy wprost zachwyceni!