W co wyposażyć nową kuchnię

Przeprowadzka do nowego mieszkania to ekscytujący moment w życiu każdego. Urządzanie własnych czterech kątów może sprawić wiele radości. Kiedy wymarzone meble są już na miejscu, czas zadbać o wyposażenie kuchni. Powinno ono obejmować wszystkie elementy potrzebne do gotowania, pieczenia, smażenia i serwowania posiłków dla całej rodziny. Podpowiemy, co obowiązkowo musi znaleźć się na liście zakupów.

Wyposażenie kuchni – lista rzeczy

Kuchnia to bez wątpienie serce każdego domu. To tutaj przygotowywane są pyszne posiłki dla wszystkich domowników, rano parzy się aromatyczną kawę, a po południu pyszną herbatę. Gotowanie w dobrze wyposażonej kuchni to czysta przyjemność. Gdy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria kuchenne, również serwowanie potraw nie powinno sprawiać żadnych trudności. Kompletując wyposażenie do kuchni, warto podzielić sobie listę zakupów na kilka podstawowych grup:

  • akcesoria do przygotowywania posiłków, czyli różnej wielkości garnki, patelnie, ale także np. naczynia do zapiekania,
  • akcesoria kuchenne, które są niezbędne przy gotowaniu oraz komplet dobrej jakości noży,
  • wyposażenie kuchni do serwowania potraw, czyli kompletna zastawa stołowa, a także sztućce,
  • akcesoria kuchenne do zaparzania oraz podawania kawy i herbaty – filiżanki, kubki, dzbanki do herbaty itd.,
  • wyposażenie kuchni do przechowywania żywności, czyli różnego rodzaju pojemniki, puszki oraz np. maselniczka.

Na początek warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw, który będzie praktyczny i funkcjonalny. Dzięki temu, gotowanie i serwowanie posiłków we własnej kuchni będzie przyjemnością.

Akcesoria niezbędne w kuchni

Podstawowe wyposażenie kuchni – gotowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje garnków. Wybierając najlepsze dla siebie, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, jaki masz rodzaj kuchenki. O ile większość garnków doskonale poradzi sobie na kuchence gazowej, tak kuchenka indukcyjna wymaga naczyń dostosowanych do takiego sprzętu. Pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę przy wyborze garnków i patelni. Garnki i patelnie różnią się także ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy:

  • garnki ze stali nierdzewnej – są bardzo wytrzymałe, odporne na korozję i wysokie temperatury,
  • garnki emaliowane – pokryte powłoką bezpieczną w kontakcie z żywnością, dostępne w różnych wzorach i kolorach,
  • garnki aluminiowe z powłokami nieprzywierającymi – bardzo lekkie, posłużą zarówno do gotowania, jak i podsmażania produktów.

Wyposażenie kuchni do gotowania

W każdej kuchni powinny znaleźć się co najmniej 3-4 garnki. Jeden garnek lepiej, żeby miał większą pojemność, dzięki czemu będzie przydatny np. przy gotowaniu zupy. Niezbędny w codziennych czynnościach jest także mniejszy rondel, najczęściej z dłuższą rączką. Posłuży do zagotowania mleka, sosu, czy roztopienia czekolady. Potrzebne będą również pokrywki, najczęściej sprzedawane w zestawie z garnkami.

Podstawowe wyposażenie kuchni to także uniwersalna patelnia. Najlepsza będzie taka z nieprzywierającą powłoką, o średnicy około 30 centymetrów. Można na niej smażyć zarówno warzywa, jak i mięso, ryby, placki, omlety i jajecznicę. Tego typu wyposażenie kuchni sprzedawane jest w zestawach lub każdy element osobno. Z czasem można oczywiście uzupełniać swoją kolekcję o dodatkowe rozmiary patelni lub inne rodzaje jak np. patelnia grillowa, czy patelnia dedykowana do smażenia naleśników.

Przygotowywanie posiłków

Aby przygotować pyszny posiłek dla siebie, domowników lub gości, nie wystarczą tylko garnki i patelnie. Równie ważne są akcesoria kuchenne. Podstawa to zestaw ostrych noży. Dobrej jakości noże to spory wydatek, ale i inwestycja na lata. Noże można ustawić na blacie kuchennym w stylowym bloku lub też zawiesić na metalowej listwie na ścianie. Dodatkiem do nich jest ostrzałka. Podstawowe wyposażenie kuchni to również deski do krojenia. Nawet na start warto mieć kilka różnych desek. Dostępne są deski m.in.:

  • drewniane – twarde i wytrzymałe, nie tępią noży, ale łatwo farbują oraz chłoną wodę i zapachy, mogą służyć jako podkładki pod gorące garnki,
  • szklane – bardzo higieniczne, nie chłoną zapachów (odpowiednie do krojenia mięsa albo cebuli), ale tępią noże i mogą się łatwo uszkodzić,
  • plastikowe – bardzo lekkie i wygodne, łatwo się zabarwiają oraz są podatne na zarysowania,
  • kamienne – bardzo estetyczne, przez co dobrze sprawdzają się przy serwowaniu przekąsek, jednak są ciężkie i nieporęczne oraz tępią noże.

Każda deska charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego dobrze mieć na wyposażeniu kuchni kilka w różnych rozmiarach, w tym osobną do krojenia mięsa i ryb.

Deski kuchenne.

Akcesoria kuchenne do mieszania

Podstawowe wyposażenie kuchni to przybory kuchenne takie jak: chochla, łyżka, widelec kuchenny, szczypce, łopatka, tłuczek kuchenny, ubijak oraz tarka (trójkątna lub w formie mandoliny). Akcesoria kuchenne mogą być wykonane z drewna, plastiku, nylonu, stali nierdzewnej,  lub silikonu. Należy pamiętać, aby w garnkach i patelniach z powłokami nieprzywierającymi używać wyłącznie przyborów, które nie zarysują dna (wykluczone standardowe metalowe sztućce).

Wyposażenie kuchni – co jest potrzebne do serwowania potraw?

Zastawa stołowa może wzbogacić wnętrze, udekorować stół albo wprowadzić świąteczny nastrój. Oczywiście, przy tym jest praktyczna i funkcjonalna. Kompletując zastawę stołową do nowego mieszkania, najpierw należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Zawsze strzałem w dziesiątkę będzie porcelana. Ze względu na swoje właściwości nadaje się do serwowania każdej potrawy (nie zabarwia się, nie reaguje z kwasami i zasadami). Przeważnie można ją myć w zmywarce, jest odporna na bardzo wysokie i niskie temperatury. Przy okazji pozwala zaoszczędzić miejsce przy przechowywaniu – jest odporna na zgniatanie, więc talerze można trzymać złożone jeden na drugim.

Porcelana to ponadczasowa klasyka,która nigdy nie wyjdzie z mody i będzie służyć przed długie lata. Drugi ważny czynnik przy zakupie tego wyposażenia do kuchni to ilość osób, które będą korzystać z naczyń. Powinniśmy mieć kilka talerzy czy misek na zapas, aby starczyło dla gości lub kiedy coś niechcący się stłucze.

Ponadczasowa porcelana w kuchni

Wyposażenie kuchni – lista rzeczy do posiłków

Na rynku dostępne są zastawy stołowe w niezliczonych wzorach i kolorach. Na pewno każdy dopasuje coś do swojej kuchni. W skład zastawy powinny wchodzić co najmniej:

  • talerze obiadowe, deserowe, a także np. półmiski na przystawki,
  • miski,
  • naczynia do napojów, czyli filiżanki, kubki, szklanki, kieliszki,
  • inne akcesoria do serwowania kawy i herbaty (cukiernica itd.).

Jeśli jesteś tradycjonalistą, postaw na klasyczną zastawę w delikatnym kolorze, być może z subtelnym wzorem. Takie propozycje znajdziesz m.in. w ofercie marki Green Gate. Miłośnicy nowoczesnego wyposażenia kuchni również odszukają coś dla siebie. Różne marki (np. PiP Studio) oferują kolorowe naczynia w fantazyjne wzory, charakteryzujące się wysoką jakością i niebanalnym designem. Filiżanki dopasuj do tego, jaką kawę pijesz zazwyczaj ty i twoi goście. Miłośnikom małej czarnej wystarczą mniejsze naczynia, natomiast ci, którzy wolą klasyczne cappuccino, powinni zapatrzyć się również w większe filiżanki. Lista zakupów musi obejmować także sztućce, czyli widelce, noże, duże łyżki, łyżeczki, opcjonalnie według upodobań dodatkowe elementy (np. nóż do masła). 

Naczynia kuchenne

Akcesoria kuchenne do przechowywania

W podstawowe wyposażenie kuchni wchodzą także różnego rodzaje pojemniki do przechowywania żywności. Sypkie produkty takie jak makaron, ryż, mąka czy kawa warto przesypać do zamykanych pojemników plastikowych lub puszek. Są one nie tylko praktyczne i fikcjonalne, ale również doskonale prezentują się na kuchennej półce. Same w sobie będą stanowić dekorację wnętrza.

Przechowywanie żywności w kuchni

Ile kosztuje wyposażenie kuchni?

Niemal każdy przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania zastanawia się, ile kosztuje wyposażenie kuchni. Odpowiedź brzmi – to zależy. Przede wszystkim, od tego, co już masz i możesz zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. Być może okaże się, że część najdroższych akcesoriów (jak garnki czy patelnie) masz już na wyposażeniu i ponowny zakup nie jest konieczny. To z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy już na starcie.

Na początek warto zainwestować w podstawowe wyposażenie do kuchni, a z biegiem czasu dokupować ciekawe gadżety, które nie są konieczne na co dzień. Dzięki temu nie nadwyrężysz domowego budżetu tuż po wprowadzeniu się do nowego lokum. Niektórych akcesoriów kuchennych będziesz używać tylko kilka razy w roku (na przykład przed świętami) lub gdy spodziewasz się gości. Wtedy zapewne pojawi się potrzeba zakupu takiego dodatkowego wyposażenia kuchni. Dzięki temu wydatki na wyposażenie kuchni rozłożą się w czasie. Następnie tego typu akcesoria będą przechowywane w trudniej dostępnych szafkach kuchennych aż do kolejnego razu, gdy się przydadzą.

Drobne akcesoria kuchenne

Nowoczesne wyposażenie kuchni

Dobierając wyposażenie kuchni, zwróć uwagę, aby było dopasowane do stylu wnętrza. Odpowiednie akcesoria kuchenne mogą nadać wnętrzu uroku i będą stanowić jego ozdobę. Kompletując wyposażenie kuchni, zastanów się również, ile masz miejsca na przechowywanie. Dzięki temu unikniesz zbędnych zakupów.