Zastawa stołowa retro

Nawiązujący do przeszłości – tak styl retro określa Słownik języka polskiego. Rzeczywiście, styl retro czerpie z minionych czasów wszystko co najlepsze, a jego zwolenników wciąż przybywa. Nic dziwnego, że styl retro zawitał także na stołach poprzez zastawy stołowe!

Świat retro

Określenie retro oryginalnie pochodzi z łaciny i oznacza dosłownie „wstecz” lub „w przeszłości”. Co ciekawe, w czasach powojennych nabrało zupełnie nowego znaczenia, przez amerykańskie określenie „retrorocket” oznaczające rakietę hamującą (rakieta, która jest wystrzeliwana w kierunku przeciwnym do ruchu statku kosmicznego). Było to wyrażenie powszechnie używane w kontekście amerykańskiego programu kosmicznego. Niemal równolegle określenia retro zaczęto używać we Francji, gdzie było skrótem od francuskiego słowa „rétrospectif”.

Retro weszło do powszechnego użycia w języku angielskim, jako określenie powracającej mody. Współcześnie używane jest właśnie w tym znaczeniu. Słowo „retro” może być używane jako synonim słów „staromodny” lub „stary”, ale najczęściej stosuje się je w pozytywnym znaczeniu, jako określenie czegoś ponadczasowego czy klasycznego. Mianem „retro” określa się produkty, które swoją stylistyką nawiązują do mody ubiegłych dekad, przede wszystkim lat powojennych (czyli lat 50, 60 i 70 XX wieku) ale nie tylko. Istnieje na przykład określenie retrogaming, które dotyczy współcześnie wydawanych gier w stylu gier z lat 90 ubiegłego wieku. Styl retro obecny jest zarówno w ubraniach, muzyce, motoryzacji jak i rzeczach codziennego użytku. Ma wielu fanów na całym świecie.

Nic dziwnego, że trend retro pojawił się również w zastawie stołowej. Doskonale widać to między innymi w kolekcji EXCLUSIVE marki Duo, która już teraz dostępna jest w Homeandpassion.

Zastawa retro na lata

Kolekcja EXCLUSIVE to niezwykłe i oryginalne elementy serwisu do kawy i herbaty w stylu retro. W skład kolekcji EXCLUSIVE wchodzą trzy serie: MOTYLKI, FLORENS i ENGLAND. Każda z nich wyróżnia się nieco inną stylistyką, jednak tym co je łączy jest niepowtarzalny styl retro. Wszystkie serie wykonane są z najwyższej jakości porcelany w kolorze śmietankowym. Gwarantuje to trwałość, dzięki czemu ta zastawa w stylu retro będzie cieszyć przez wiele lat. Każdy element retro-zastawy EXCLUSIVE zapakowany jest w ozdobne pudełko prezentowe. Stanowi perfekcyjny prezent dla każdego, kto uwielbia połączenie dobrego designu, wysokiej jakości, a przy tym jest fanem stylistyki nawiązującej do minionych dekad. Seria MOTYLKI wyróżnia się wzorami kolorowych motyli oraz misternymi złotymi zdobieniami.

Cechą charakterystyczną elementów serii FLORENS jest subtelny motyw różanego krzewu w stonowanej kolorystyce. Podobnie jak w przypadku poprzedniej serii, tutaj również możemy podziwiać piękne złote zdobienia. Seria ENGLAND charakteryzuje się motywem małych ogrodowych kwiatków. Wszystkie te serie dzięki zaokrąglonym kształtom i ciekawemu wzornictwu idealnie wpisują się w styl retro. Klasyczna stylistyka zadowoli najbardziej wymagające gusta.

Serwis do kawy lub herbaty w stylu retro

W skład serii MOTYLKI wchodzą: filiżanki do espresso (zapakowane po dwie sztuki wraz ze spodkami), większe filiżanki do kawy lub herbaty (dostępne pojedynczo również ze spodkami), kubki oraz kubki z zaparzaczem. Filiżanki do espresso mają 125 mililitrów, a więc będą idealnie pasować do małej porcji aromatycznej kawy o poranku. Większe filiżanki mają podobną stylistykę, ale znacznie większą pojemność – 270 mililitrów. Doskonale będą prezentować się podczas popołudniowej kawy czy herbaty w gronie rodziny czy przyjaciół.

Kubki z serii MOTYLKI mają 400 mililitrów. Warto zwrócić uwagę na ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością – w wersji z zaparzaczem kubki mają również porcelanowe pokrywki, dzięki czemu można dłużej cieszyć się ulubionym ciepłym napojem. Kubki z serii FLORENS i ENGLAND aż 450 mililitrów. Ten z serii FLORENS ma ciekawy baryłowaty kształt, natomiast ENGLAND jest na finezyjnej nóżce, co nadaje mu staromodnego charakteru. W obu seriach dostępne są w wersji z zaparzaczem i pokrywką oraz bez. Idealnie sprawdzą się podczas wieczornego relaksu z książką czy filmem. Seria FLORENS zawiera również filiżanki o pojemności 270 mililitrów (pakowane pojedynczo, wraz ze spodkami). Podobnie jak kubek z tej serii, filiżankę również wyróżnia baryłkowaty kształt. W skład serii ENGLAND wchodzą także filiżanki do espresso (zapakowane po dwie sztuki, ze spodkami). Mają pojemność 120 mililitrów. Serwis do kawy lub herbaty w stylu retro, w tym przypadku dopełniają filiżanki o pojemności 210 mililitrów. Ze względu na misterne złote zdobienia oraz kolorowe wzory, kolekcji EXCLUSIVE nie wolno myć w zmywarce. Warto o nią dbać, aby tą niesamowitą zastawą w stylu retro cieszyć się przez długi czas.

Wyjątkowa zastawa w stylu retro

Zastawy w stylu retro, dzięki swojemu oryginalnemu wzornictwu sprawdzą się idealnie zarówno na co dzień ja i od święta, podczas wyjątkowych uroczystości. Dzięki pięknym kształtom i misternym zdobieniom, świetnie będzie się prezentować również w domowej witrynie. Zastawa w stylu retro na pewno posłuży przez długie lata.

Kubek z zaparzaczem w róże

Kubek z zaparzaczem Florens Exclusive

/ 1 szt.

59,00 zł

53,10 zł

Filiżanka porcelanowa w kwiaty na prezent

Filiżanka porcelanowa England Exclusive

/ 1 szt.

49,00 zł

44,10 zł

Filiżanki porcelanowe w motylki na prezent

Filiżanki porcelanowe Motylki Exclusive

/ 2 szt.

99,00 zł

89,10 zł

Filiżanka porcelanowa w kwiaty na prezent

Filiżanka porcelanowa Casablanca Exclusive

/ 1 szt.

55,00 zł

49,50 zł