Zdobienia porcelany

Porcelana od wielu lat chwali się niecenionymi zdobieniami, które znaleźć możemy na filiżankach, talerzykach, dzbanuszkach, cukiernicach czy kubkach. Różnorodne techniki zdobienia pozwalają uzyskać fenomenalne efekty, które niekiedy są swego rodzaju dziełem. Różnorodne wzory, kolory i motywy, które umieszczane są na porcelanowych produktach uzyskiwane są właśnie dzięki różnorodnym technikom zdobienia.

Najstarsze zdobienia porcelany - motywy kwiatowe

Prawdziwi miłośnicy porcelanowych produktów wiedzą, że porcelana od wielu lat świetnie łączy się z kwiatowymi motywami. Najstarsze czasy pamiętają jeszcze, kiedy to artyści tworzyli niewyobrażalne dzieła, ozdabiając porcelanę ręcznymi malunkami. Połączenie żywych kolorów i ciekawych barw ukrytych w soczystych kwiatach to motyw, który przede wszystkim kojarzy się z wiosną i letnimi dniami. Kolekcja kwiatowa ozdabiająca stół pozwala nam poczuć świeżość, radość, a nawet i odprężenie.

Pomysłów i inspiracji na tworzenie zdobień na motywach kwiatowych jest pełno-prawdziwi artyści czerpią je oczywiście prosto z łona natury. Najczęściej na porcelanie możemy ujrzeć zdobienia takie jak: przepiękne stokrotki, maki, chabry czy różyczki. Tak naprawdę wszystkie motywy kwiatowe w kunsztowny sposób łączą się z porcelaną, dlatego właśnie ten rodzaj zdobienia jest tak chętnie wybierany od wielu, wielu lat.

Zdobienia porcelany inspirowane orientalnymi motywami

Orientalne zdobienia są coraz bardziej popularne, kiedy to pozwalają nam przenieść się prosto do Japonii- kraju, z którego wywodzi się tradycja picia herbaty. Metod nanoszenie zdobień orientalnych na porcelanowe filiżanki, talerze czy kubki jest wiele: najczęściej możemy spotkać się z użyciem kalki oraz fond. Naniesione motywy na porcelanę są później wypalane w specjalnym piecu, który pozwala uzyskać oczekiwany efekt.

Dlaczego zdobienia orientalne?

Przede wszystkim wyróżniają się niezwykłym designem i klasą zazwyczaj utrzymane są w stonowanej tonacji, która sama w sobie jest niezwykle elegancka. Rzec można nawet, że każda filiżanka jest swego rodzaju dziełem, które przełamuje tradycyjne wzory i zdobienia.

Dzbanek do herbaty orange
/ 1 szt.
149,00 zł
kubki porcelanowe
/ 2 kubki + 2 podstawki
139,00 zł

Zdobienie porcelany złotem

Tradycyjne pozłacane zdobnictwo kojarzy nam się przede wszystkim z przepychem, elegancją i kunsztem. Nic dziwnego ten rodzaj porcelany właśnie taki jest. Od wielu lat używa się tego rodzaju zdobień, które świetnie łączą się z całą fakturą porcelany. Do zdobienia porcelany używa się przede wszystkim złota matowego, które swój blask uzyskuje poprzez specjalne polerowanie. Ten rodzaj zdobienia porcelany dedykowany jest przede wszystkim osobom, które cenią sobie niezwykłą klasę.

Porcelanowe przedmioty zdobione są oczywiście zazwyczaj w sposób delikatny- najczęściej zauważyć możemy pozłacane brzegi, wylewki, stópki czy uchwyty. Aby złocenie było jeszcze bardziej precyzyjne, zdobienie wykonuje się ręcznie. Wówczas należy jednak pamiętać, że cena takiego produktu znacznie zostaje podwyższona. Popularne, choć nie tak bardzo jest również złocenie porcelany wklęsło-wypukłej, której wzór uzyskuje się poprzez działanie specjalnym kwasem. Powstałe wyżłobienia są następnie złocone, a dzięki temu porcelana staje się niezwykle oryginalna i kunsztowna.