Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla każdego – domowa, ciepła atmosfera i rodzinna miłość sprawiają, że w każdym domu gości nietypowa magia świąt. Ta wyjątkowość polega przede wszystkim na tradycji, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie oraz magicznej atmosferze, którą tworzą bożonarodzeniowe ozdoby, dodające blasku wnętrzu domu. Świąteczne dekoracje nie tylko umilają ten wyjątkowy czas, ale również podkreślają charakter tych magicznych dni.
Nakrycie stołu na Święta – czego nie powinno zabraknąć na Boże Narodzenie?
Dwie, dwanaście czy dwadzieścia – nieważne ile osób ma pomieścić Twój świąteczny stół. Najważniejsze, że jest miejscem niezwykłym, pełnym miłości, świadkiem ważnych rozmów i wzruszeń. Warto, aby w tych wyjątkowych chwilach w roku, na które wszyscy czekają, stół świąteczny był odpowiednio przygotowany i nakryty. Dzięki kilku naszym wskazówkom nakrycie stołu na Święta Bożego Narodzenia będzie prawdziwą przyjemnością i niczego na nim nie zabraknie.
Wystrój stołu wigilijnego
Stół wigilijny jest jednym z ważniejszych elementów, który podkreśla charakter Świąt Bożego Narodzenia, ale również atmosferę łączącą domowników i przybyłych gości. Najważniejsza oprawa dotyczy wigilijnej kolacji, która jest najbardziej uroczystym momentem podczas kultywowania świąt bożonarodzeniowych. Stół jest nie tylko miejscem spożywania wieczerzy, ale również jest świadkiem rodzinnych wzruszeń i składanych sobie wzajemnie życzeń. Wystrój stołu wigilijnego jest podkreśleniem wyniosłości świąt, dlatego powinien być przystrojony w sposób elegancki i gustowny oraz zawierać symbole świąteczne. Każda Pani domu powinna pamiętać o tradycyjnych elementach, czyli świątecznym sianku pod obrusem, talerzu dla niespodziewanego gościa czy 12 potrawach, które powinny zagościć na stole.
Biały obrus – klasyka ponad wszystko
Stół na Boże Narodzenie najlepiej wyścielić białym, tradycyjnym obrusem, który idealnie komponuje się ze złotem i czerwienią – barwami charakterystycznymi dla świątecznych ozdób. Takie połączenie kolorów wniesie nutkę szyku i elegancji. Idealną kompozycją na stole będzie stroik z żywych gałązek, który sprawi, że twój dom wypełni się niezwykłym zapachem choinki i lasu. Do wykonania takiej kompozycji warto wykorzystać również szyszki, bombki, świece bądź inne ozdoby choinkowe, które idealnie skomponują się z bożonarodzeniowym stroikiem.
Porcelanowa zastawa estetycznym dopełnieniem świątecznego stołu
Podczas kolacji bożonarodzeniowej podawane są tradycyjne potrawy wigilijne. Dla każdego gościa powinien być przygotowany zestaw składający się z talerza obiadowego, talerza deserowego, miski oraz sztućców. Idealnym wyborem będzie materiał, jakim jest ponadczasowa i szykowna porcelana. Wszystkie elementy mogą być z tej samej kolekcji w identycznym kolorze. Możesz również przełamać konwenanse i na wigilijną kolację skompletować niepowtarzalny i oryginalny serwis składający się z talerzy w różnych wzorach i kolorach. Wiele marek oferuje taką możliwość. Mimo że poszczególne elementy różnią się, to tworzą niepowtarzalną i dobrze komponującą się na stole całość. Warto mieć dodatkowe talerze, które możesz podać gościom, ponieważ potrawy wigilijne mają zróżnicowane smaki i warto wymienić nakrycie podczas jedzenia kolejnych dań.
Tradycja nakazuje również przygotowanie nakrycia dla niespodziewanego gościa. Warto zatem mieć w zanadrzu dodatkowy zestaw. Ciekawym pomysłem jest nakrycie dla wszystkich gości kompletami w tym samym kolorze, a dodatkowe nakrycie dla gościa może się wyróżniać, podkreślając wyjątkowość tradycji. Każdy gość powinien mieć również przygotowaną szklankę na napoje. W tym wyjątkowym dniu pięknie prezentować się będą szklanki na nóżce.
Kolacja rozpoczyna się pożywną zupą: barszczem czerwonym z uszkami lub zupą grzybową. Tutaj przydatne będą wspomniane wcześniej miski porcelanowe. Następnie domownicy i goście kosztują wszystkich pozostałych potraw, których tradycyjnie powinno być aż dwanaście. To, co pojawia się na świątecznym stole, różni się w zależności od regionu. Jest jednak kilka wspólnych elementów.
Obowiązkowym punktem niemal każdej wigilii są pierogi z kapustą i grzybami. Ugotowane i okraszone podsmażoną cebulką będą dobrze prezentować się na porcelanowym półmisku. Każdy gość będzie mógł nałożyć sobie tyle sztuk, na ile ma ochotę. Podobnie – na ozdobnym, porcelanowym półmisku możesz podać również smażoną rybę. Taki półmisek będzie również przydatny do przyrządzenia wszelkich potraw w galarecie np. karpia. Jeśli na Twoim stole ma znaleźć się taka potrawa jak np. kapusta z grochem, będzie się ona dobrze prezentowała w oryginalnej porcelanowej misce.
Komponując zastawę stołu, warto pomyśleć o jej estetycznym wyglądzie, który podkreśli wyjątkowość świąt i sprawi, że wigilijny stół zyska eleganckiego wyglądu. Nowoczesnym dopełnieniem świątecznego stołu będą porcelanowe talerze marki PiP Studio. Ręcznie zdobione talerze w połączeniu z kolorystyką błękitu, bieli i złota wraz z ciekawym wzorem i tradycyjną kolorystyką białego obrusa idealnie sprawdzą się jako nowoczesne dopełnienie świątecznego stołu.
Serwując słodki poczęstunek świąteczny, warto pamiętać o jego eleganckiej oprawie, która sprawi, że będzie on podany w bardzo efektowny sposób. Naszą propozycją jest zestaw deserowy marki Green Gate. Ciekawym dopełnieniem szykownego charakteru jest skandynawski, kwiatowy motyw, który stworzy szlachetną oprawę świątecznego stołu. Dbając o swoich gości, warto pozwolić im poczuć się wyjątkowo szczególnie w ten magiczny czas. Do serwowania świątecznych ciast i owoców idealnie sprawdzi się patera, która jest nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również stylową ozdobą świątecznego stołu.
Sztućce, serwetki, szkło
Aranżacja świątecznego stołu, zarówno podczas wieczerzy wigilijnej, jak i uroczystego obiadu, powinna zawierać się takie akcenty jak np. nastrojowe świece i serwetki ze świątecznym motywem. Przy każdym talerzu możesz położyć złożoną serwetkę, do której za pomocą wstążki przymocujesz gałązkę choinki. Taka dekoracja jest estetyczna i na pewno spodoba się gościom. Niezbędnym elementem stołu na Boże Narodzenie są eleganckie sztućce (najlepiej wybrać o tym samym designie), jak i szykowne szkło. Jeżeli planujesz zaserwować swoim gościom wino, to koniecznie pamiętaj o savoir-vivre nalewania i serwowania wina.
Świece i świeczniki, by stworzyć odpowiedni nastrój
Świece w stylowych świecznikach robią fantastyczny klimat na stole, który wprowadza przyjemną aurę. Warto zatem udekorować stół pięknymi świecznikami, mogą to być kryształowe świeczniki na tealighty lub też np. czarne, nieco industrialne świeczniki na świece obiadowe. Wybór zależy od całej dekoracji stołu. Ważne, aby wszystko było spójne i tworzyło harmonijną całość.
Bardzo popularne jako świąteczne dekoracje są również małe latarenki-domki wykonane z ceramiki i przeznaczone na świeczki typu tealight. Można wybrać klasyczny domek lub domek w kształcie kościoła czy piernikowej chatki. Kiedy włożysz świeczkę do środka domku, światło palącej się świeczki rozbłyśnie w okiennicach domku, co stworzy cudowną, pełną ciepła aurę. Domek możesz postawić zarówno na stole, jak i na półeczce czy komodzie.
Wskazane jest również dodatkowe udekorowanie stołu igliwiem, na przykład w formie wieńca w środku, w którym możesz umieścić świece.
Wazy do zup i odpowiednie patery do serwowania
Nakrycia stołowe trzeba przygotować w zależności od menu, jakie pojawi się na stole. Jeśli serwujesz gościom zupę, to oczywiście należy naszykować miski lub głębokie talerze. Do drugiego dania potrzebne są duże talerze obiadowe. Porcelanowe miski i talerze to obowiązkowe wyposażenie domu, zarówno na co dzień, jak i od święta.
Wszystkie potrawy jak np. mięsa, możesz podać na porcelanowych półmiskach. Dodatki jak np. ziemniaki czy surówki i gotowane warzywa, będą dobrze wyglądać w eleganckich miskach. Każdy gość będzie mógł nałożyć sobie odpowiednią porcję.
Ogromną popularnością w naszym sklepie cieszy się zestaw Mynte, który składa się z misek o trzech różnych pojemnościach. Nic dziwnego, że skradły serca naszych klientów, ponieważ poprzez swój prosty i uroczy wygląd tworzą sielski klimat we wnętrzu. Miski wykonane są z solidnej, dosyć ciężkiej kamionki i występują w wielu wersjach kolorystycznych. Idealnie sprawdzą się zarówno do serwowania ciepłych, jak i zimnych dań wigilijnych, a ich ogromnym atutem jest to, że można je myć w zmywarce oraz używać w piekarniku i mikrofalówce.
Niezastąpione do serwowania ryby, pierogów czy krokietów wigilijnych są wszelkiego rodzaju półmiski. Pamiętaj natomiast, żeby półmisek pochodził z tej samej serii lub był zbliżonym designem do całej zastawy, w której będziesz serwować posiłki, wszystko to dopełni aranżacji stołu na Boże Narodzenie.
Świąteczna filiżanka
Po obiedzie czas na herbatę i kawę, a także coś słodkiego. Wszystkie wypieki będą pięknie prezentowały się na parterowych, dwu- lub trzypoziomowych paterach. Rozmiar patery zależy od ilości gości. Do nakładania świątecznych ciast niezbędne będą łopatka i nóż, czyli zestaw do serwowania ciast. Zarówno herbatę, jak i kawę możesz podać w eleganckim porcelanowym dzbanku. Będzie świetnie smakować w pięknych filiżankach. Warto mieć specjalny zestaw, pielęgnowany właśnie na taką okazję, aby podkreślić wyjątkowość spotkania. Na świątecznym stole nie może wtedy zabraknąć dzbanuszka na mleko do kawy oraz cukiernicy. Przy perfekcyjnie nakrytym stole, każda świąteczna chwila będzie wypełniona radością.
Świąteczny savoir- vivre
Elegancka dekoracja stołu jest równie ważna jak świąteczny savoir-vivre. Dlatego poniżej znajdziesz kilka zasad, których należy przestrzegać na świątecznym stole.
- Jeżeli chcesz uniknąć chaosu na świątecznym stole, użyj serwisu obiadowego z jednej kolekcji (w jednej lub maksymalnie dwóch wersjach kolorystycznych). Pamiętaj, aby patery i półmiski również zachowały ten sam styl,
- zastawę ułóż na stole zgodnie z zasadami savoir-vivre (nie zapomnij o prawidłowym ułożeniu sztućców i szkła),
- pamiętaj o ułożeniu przy stole miejsc dla gości tak, aby mieli swobodę ruchu i mogli komfortowo spożywać posiłki,
- dekoracja stołu w postaci kwiatów czy świeczników jest tylko dodatkiem, więc nie przesadź z jej ilością i pamiętaj, aby dekoracje nie przeszkadzały gościom w rozmowie czy swobodnym częstowaniu się daniami świątecznymi.
Stylowy stół świąteczny
Decydując się na zakup zastawy stołowej w formie gotowego pakietu dla określonej liczby gości, zazwyczaj można wybrać spośród klasycznych kompletów. Producenci dobierają naczynia tak, by były dopasowane do preferencji jak największej liczby osób. Zazwyczaj naczynia proponowane w komplecie są minimalistyczne, białe, kremowe, niekiedy ozdobione motywami roślinnymi. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, z powodzeniem możesz zdecydować się na zakup gotowego pakietu.
Wiele osób chce zakupić zastawę w bardziej odważnym, oryginalnym stylu. Jeśli marzysz o niecodziennym połączeniu kolorystycznym naczyń, a proponowane zestawy są dla Ciebie nieciekawe, postaraj się samodzielnie skomponować zastawę na stół. Wystarczy puścić wodze fantazji i stworzyć komplet, który będzie wyrażał Twoją osobowość.
Osobiście skomponowana świąteczna zastawa stołowa z pewnością zachwyci wszystkich gości, a szeroki asortyment porcelany dostępny w sklepie Home&Passion ułatwi Ci zadanie, niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz!
Dekoracja w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i naturalne materiały. Dlatego, jeśli marzysz o tym, aby Twój świąteczny stół miał skandynawski look, to w aranżacji postaw na minimalizm, a do dekoracji stołu użyj głównie produktów wykonanych z drewna, bambusa, wikliny, rattanu, juty itd.
Drewniany stół najlepiej wyściel bawełnianym lub lnianym obrusem czy bieżnikiem w jasnych kolorach. Dekoracja stołu również powinna być zachowana w jasnych kolorach ziemi tj. brązy, szarości, granaty, beże czy naturalne zielenie. Oczywiście elementy w kolorze czarnym czy też złotym również będą mile widziane.
Zastawę stołową na stół wigilijny najlepiej wybrać ręcznie robioną w naturalnych barwach. Piękną i ponadczasową zastawę stołową w stylu scandi oferuje marka Madam Stoltz. Talerze wykonane ręcznie z kamionki w wielowymiarowym kolorze turkusu czy bieli o niezwykle oryginalnej powierzchni i poprzecznych żłobieniach będą piękną i funkcjonalną dekoracją stołu na Boże Narodzenie.
Minimalistyczne świeczniki wykonane z metalu lub drewna będą eleganckim dopełnieniem aranżacji stołu świątecznego o skandynawskim designie.
Nowoczesny stół wigilijny
Jeżeli chcesz zaaranżować stół na Boże narodzenie w nowoczesnym wydaniu to koniecznie postaw na kolor! Łączenie dekoracji stołu w mocnych i wyrazistych kolorach np. butelkowa zieleń z krwistą czerwienią, turkus ze złotym czy kolor różowy z miedzianym stało się bardzo popularne. Pomysłów na łączenie kolorów jest wiele, możesz też postawić na jeden przeważający akcent kolorystyczny. Do tego klasyczny, biały obrus oraz jasna, najlepiej biała zastawa, aby nie wprowadzać pstrokacizny na stół. Mocne akcenty kolorystyczne powinna zawierać tylko dekoracja stołu. Wybierając sztućce, pamiętaj, aby ich forma była raczej klasyczna, prosta i pozbawiona zbędnych zdobień.
Nowoczesny stół wigilijny powinien być wesoły (odwrotnie do stonowanej kolorystyki ziemi stołu skandynawskiego). Nie zapomnij o kryształowych świecznikach, a do dekoracji stołu możesz również użyć połyskujących, szklanych bombek np. na eleganckim wianku bożonarodzeniowym. Pamiętaj o umiarze, wszystko powinno być zaaranżowane z klasą i tworzyć spójną całość.
Stół bożonarodzeniowy w tradycyjnym stylu
Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja również bardzo często wykorzystywana jest w aranżacji stołu na Boże Narodzenie. Jak dawniej wyglądał tradycyjny stół wigilijny i jak powinny prezentować się świąteczne dekoracje?
Na stole powinien przede wszystkim znaleźć się klasyczny obrus w bieli, najlepiej ręcznie robiony na szydełku. Tradycyjna, biała porcelana oraz papierowe serwetki w świąteczne motywy tj. choinka, bombki, pierniczki itd. to również MUST HAVE tradycyjnego stołu wigilijnego.
Aranżacja świątecznego stołu w tradycyjnym wydaniu powinna zawierać kolor czerwony w dekoracji. Kolor czerwony od dawna kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Czerwony bieżnik, czerwone akcenty na strojnym wieńcu, czerwone świeczki czy czerwone serwetki to wszystko elementy tradycyjnego wystroju stołu wigilijnego.
Tradycyjne, srebrne sztućce, kryształowe, babcine patery, porcelanowe lub szklane świeczniki na długie świece, czy koronkowe bądź haftowane elementy to również symbole, które kojarzą się z tradycją. Na stole możesz również położyć ręcznie zdobione bombki, aby dopełnić tradycyjny look świątecznego stołu.