Jadalnia w stylu skandynawskim – jak dobrać do niej zastawę i dodatki? Jasne kolory i naturalne drewno – z tym przede wszystkim kojarzy nam się styl skandynawski, który w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. I nic dziwnego – wnętrza w tym stylu są przytulne i estetyczne, natomiast same dodatki w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się w jadalni. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim.

Jadalnia w stylu skandynawskim – inspiracje

Urządzając jadalnię w skandynawskim stylu, warto najpierw poznać jego najważniejsze zasady. Oto cztery z nich:

  • naturalne materiały – styl skandynawski czerpie inspiracje z natury, dlatego urządzając jadalnię w stylu skandynawskim, powinieneś korzystać z naturalnych materiałów, takich jak drewno oraz z naturalnych tkanin (np. bawełna i len),
  • prostota – jadalnia w stylu skandynawskim powinna być urządzona prosto i estetycznie, ale nie oznacza to rezygnacji z dodatków – wręcz przeciwnie, są one mile widziane; meble i dodatki powinny mieć nieprzytłaczające formy,
  • jasne kolory – jadalnia w skandynawskim stylu powinna być urządzona w bieli i odcieniach szarości, ale pasują do niej także inne delikatne kolory – ważne, aby były spójne, raczej należy zrezygnować z mocnych i dominujących barw,
  • funkcjonalność – to bardzo ważna cecha stylu skandynawskiego, jadalnia w stylu skandynawskim powinna przede wszystkim służyć domownikom i spełniać ich potrzeby.

Jadalnia w skandynawskim stylu – kto ją pokocha?

Styl skandynawski pasuje do każdego pomieszczenia. Jadalnia w stylu skandynawskim będzie dobrym wyborem zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku, jak i w dużym pomieszczeniu w domu. Dzięki wykorzystaniu jasnych barw i naturalnych materiałów jadalnia w skandynawskim stylu będzie wydawać się optycznie większa. Tak urządzone wnętrze jest ciepłe i przytulne, przez co zachęca do spędzania w nim czasu.

Jadalnia w stylu skandynawskim będzie doskonałym wyborem dla każdego, kto ceni ponadczasowy design, klasyczne formy oraz minimalistyczne, ale przytulne wnętrza.

2 w 1, czyli salon z jadalnią w stylu skandynawskim

Najważniejsze meble w jadalni to stół i krzesła. Do jadalni w stylu skandynawskim warto wybrać meble drewniane, które świetnie wpasują się w to wnętrze. Pamiętaj, aby zapewnić odpowiednią liczbę krzeseł dla wszystkich domowników i potencjalnych gości. Tekstylia stołowe (obrusy, bieżniki) powinny być z naturalnych materiałów, w stonowanych kolorach. Gdy masz połączony salon z jadalnią w stylu skandynawskim, musisz zadbać o to, aby również meble wypoczynkowe w salonie były w odpowiednim stylu. Należy zachować spójność (także kolorystyczną), dzięki czemu pomieszczenie będzie proste, eleganckie i funkcjonalne. Warto postawić na stonowane kolory i naturalne materiały również w tekstyliach dekoracyjnych, takich jak narzuty czy poduszki.

Zastawa stołowa w stylu skandynawskim

Zastawa stołowa w stylu skandynawskim jest prosta, ma stonowane kolory (najczęściej biały, szary, niebieski) oraz czasami również geometryczne wzory. Charakteryzuje się wysoką jakością i ponadczasowym designem. Świetnym przykładem zastawy stołowej w stylu skandynawskim jest porcelana od marki Mr&Mrs Clynk. Ich naczynia zdobione są geometrycznymi wzorami w różnych kolorach. Wszystkie elementy świetnie się uzupełniają, tworząc niesamowitą kolekcję zastawy w stylu skandynawskim. Miłośnikom motywów roślinnych na pewno spodobają się kolekcje Natura i Sakura od Easy Life. W tej zastawie w stylu skandynawskim pojawiają się również elementy drewniane, które są bardzo ważne w tym stylu.

Dodatki w stylu skandynawskim – proste i ze smakiem

Świetnym dodatkiem do jadalni w stylu skandynawskim będą metalowe kosze na owoce. Doskonale sprawdzą się druciane kosze o różnych kształtach marki Krasilnikoff. Dobrym wyborem będą również porcelanowe pojemniki w geometryczne wzory takie, jak te proponowane przez markę Mr&Mrs Clynk.

Dekoracje i tekstylia powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Jako dodatki w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się także drewniane ramki na zdjęcia. Lampy powinny być rozmieszczone tak, aby dawać dużo światła w pomieszczeniu, dobrym pomysłem jest również oświetlenie punktowe nad stołem.

Jadalnia w stylu skandynawskim – podsumowanie

Urządzając jadalnię w stylu skandynawskim, pamiętaj o zachowaniu spójności między kolorem ścian, wybranymi meblami, a dodatkami takimi jak zastawa stołowa czy tekstylia. Odpowiednie zestawienie tych elementów stworzy niepowtarzalny klimat oraz będzie cieszyć oczy domowników każdego dnia oraz zapadnie w pamięć Twoich gości.

Polecane produkty

pojemniki porcelanowe z pokrywką
/ 1 szt.
129,00 zł
c Blue Flowers
/ 1 szt.
59,00 zł
Dzbanek do herbaty Blue leaves
/ 1 szt.
112,00 zł