Jaki serwis obiadowy wybrać?Talerze czy miski to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego domu. Ale to nie wszystko. Każdy potrzebuje naczyń w różnych rozmiarach, aby na co dzień przyjemnie jeść posiłki, a od święta elegancko przyjąć gości. Niezbędny jest zakup serwisu obiadowego. Podpowiadamy, jaki najlepiej wybrać.

Części składowe

Serwis obiadowy to obowiązkowy element w każdej jadalni. Warto zaopatrzyć się w kilka kompletów, które będziemy używać w zależności od okoliczności. Należy zacząć od tego, co wchodzi w skład pełnego serwisu obiadowego. Każdy serwis obiadowy powinien zawierać: talerze obiadowe (o średnicy około 25 centymetrów), talerze deserowe (mniejsze od obiadowych), talerze głębokie, miski różnej wielkości, półmiski, wazę i sosjerkę. Oczywiście ten zestaw można rozszerzać w zależności od potrzeb (np. o dzbanek do wody czy soku).

Dla rodziny i przyjaciół

Przy wyborze serwisu obiadowego warto zastanowić się, ilu osobom będzie on służył. Oprócz własnych domowników musimy również policzyć naszych potencjalnych gości, czyli rodzinę i przyjaciół, którzy będą nas odwiedzać podczas posiłku. Dla każdego gościa musi być przygotowany zestaw (talerz, talerzyk, miska), a do tego większa ilość potraw czy jedzenia wymusza również posiadanie większej ilości naczyń do jego podania (np. półmisków). Trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem danego serwisu. Jeśli kupujemy osobny serwis na co dzień oraz inny na specjalne okazje to sprawa jest prostsza. Ten codzienny powinien zawierać tyle elementów, aby wystarczył dla domowników. Serwis obiadowy na specjalne okazje lepiej aby był dużo większy. Jeśli serwis podstawowy mamy na przykład dla 4 osób, warto aby drugi serwis był przeznaczony dla 12 lub nawet 18 osób. Dzięki temu wszyscy goście przy stole będą mogli otrzymać swoje dania na pasujących do siebie częściach zastawy.

Materiał jest ważny

Przy wyborze serwisu obiadowego bardzo ważny jest materiał z którego jest on wykonany. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup serwisu porcelanowego. Porcelana posiada szereg właściwości, dzięki którym jest nie tylko niezwykle piękna, ale i użyteczna. Przede wszystkim, porcelana jest bardzo wytrzymała, a więc będzie służyć przez długie lata. Porcelanowy serwis obiadowy dobrej jakości możemy używać bardzo długo, a później nawet go przekazać jako rodzinną pamiątkę. Porcelana wykazuje dużą odporność na zarysowania. Oznacza to, że na pewno nie powstaną na niej żadne rysy od sztućców i bez stresu można jej używać. Porcelanowy serwis obiadowy będzie można również myć w zmywarce (wyjątek stanowią wyłącznie serwisy z misternymi zdobieniami np. złotymi, które zaleca się myć ręcznie, aby nie straciły blasku). Jest to bardzo użyteczne i pozwoli zaoszczędzić czas i energię, szczególnie przy okazji świąt czy innych imprez rodzinnych, podczas których serwis jest używany. Mycie porcelany w ogóle jest bardzo proste – wszelkie sosy i oleje bez problemu schodzą pod bieżącą wodą. Oprócz tego, porcelana nie reaguje ani z kwasami ani z zasadami, a do tego jest odporna na wsiąkanie. Oznacza to, że można jej używać do wszystkich potraw, a nawet buraki czy potrawka curry jej nie zafarbują i nie zniszczą. Wszystkie naczynia z takiego porcelanowego serwisu obiadowego nadają się do użycia w mikrofalówce. Bez trudu będzie można odgrzać potrawy, które zostały po posiłku. W razie potrzeby, porcelana dobrze czuje się również w lodówce jak i podczas zamrażania. Ze względu na te wszystkie cechy, serwis obiadowy z porcelany będzie najlepszym wyborem.

Styl serwisu

Kiedy zdecydowaliśmy się już na materiał, z którego mają być wykonane naczynia, warto zacząć szukać idealnego serwisu obiadowego według jego stylu. Odpowiednia zastawa obiadowa ma być oczywiście nie tylko praktyczna, ale również pięknie prezentować się na stole. Podstawowy podział serwisów jest na styl nowoczesny i tradycyjny. W obu można odnaleźć desenie i wzory które są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody. Styl tradycyjny wyróżnia się przede wszystkim stonowanymi barwami, dużo w nim pasteli i delikatnych kwiatowych wzorów, ale napotykamy również finezyjne złote zdobienia. Naczynia często są białe lub kremowe. Serwis obiadowy w stylu tradycyjnym zawsze wygląda elegancko, cechuje go prostota i klasa. Najlepiej pasuje do wnętrz w podobnej stylistyce. Styl tradycyjny ma różne odmiany jak na przykład bardziej wyrazisty styl angielski (jasna kolorystyka, liczne zdobienia i żłobienia, wzory kwiatowe, przede wszystkim róże). Serwisy obiadowe w stylu tradycyjnym oferują takie marki jak: Easy Life, Katie Alice, Green Gate czy PiP Studio (kolekcja Royal). W stylu nowoczesnym jest dużo wyrazistych wzorów i kolorów. Naczynia te wprowadzają do wnętrza świeżość i świadczą o tym że ich właściciel jest na bieżąco z trendami. Zachwycają unikalną strukturą, nowatorskimi formami czy zdobieniami. Serwis obiadowy w stylu nowoczesnym oferują np. PiP Studio czy Krasilnikoff. Ostatnio bardzo popularny jest styl skandynawski. Biele, szarości, nieco surowe formy są ponadczasowe i eleganckie, przez co zebrały już rzesze zwolenników. Serwis obiadowy w stylu skandynawskim to także dobry wybór. Przy poszukiwaniach idealnego serwisu powinniśmy kierować się wystrojem jadalni oraz własnymi upodobaniami.

Polecane produkty