Jakie filiżanki do kawy a jakie do herbaty?

Jakie filiżanki do kawy a jakie do herbaty? Filiżanka aromatycznej kawy o poranku albo gorącej herbaty wieczorem podczas czytania książki. Brzmi doskonale. Warto aby w tych chwilach delektować się ulubionym napojem w pięknym i praktycznym naczyniu. Podpowiadamy, czym różni się filiżanka do kawy od filiżanki do herbaty i jak je wybrać.

Materiał jest ważny

Poszukiwania filiżanki do kawy bądź herbaty należy zacząć od określenia z jakiego materiału powinny być one wykonane. W tym przypadku idealnie sprawdzi się porcelana. Ma ona zerową nasiąkliwość oraz bardzo łatwo się myje. Oznacza to, że nawet najmocniejsza kawa i herbata nie pozostawi na porcelanowej filiżance żadnego osadu, a po myciu kolor nie wniknie w materiał naczynia. Tym porcelana wyróżnia się na rynku. Oprócz tego ma niską przewodność cieplną, a więc napoje wolniej w niej stygną. Jest odporna na szok termiczny, więc na pewno nie pęknie pod wpływem wrzątku którym zalewamy liście herbaty.

Filiżanki z porcelany są bardzo wytrzymałe i będą służyć przez długie lata. Oprócz tego są niezwykle eleganckie i pięknie będą prezentować się na stole, zarówno podczas wieczornego seansu, jak i spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Dobrym elementem uzupełniającym filiżanki, zarówno te do kawy jak i do herbaty są spodki. Można na nie odłożyć łyżeczkę lub położyć ciastko. Zazwyczaj filiżanki na kawę i herbatę sprzedawane są wraz z pasującymi do nich spodkami.

Jaka filiżanka do kawy?

Kawa znana jest ludziom od wieków. Przez wiele lat wykształciły się różne rodzaje napojów kawowych, bazujące na klasycznej małej czarnej. Espresso, latte, flat white, americano, cappucino, caffe latte, latte macchiato, mocha, frappucino… Możliwości jest naprawdę wiele, a każda z nich wymaga nieco innej filiżanki. Espresso to esencja smaku zawarta w małej porcji aromatycznego naparu. Ma tylko 30 mililitrów i wymaga specjalnej filiżanki dostosowanej do swojej objętości.

Filiżanki do espresso zawsze są dużo mniejsze od tradycyjnych filiżanek. Jeśli jesteśmy fanami espresso, to taka filiżanka jest obowiązkowym elementem wyposażenia naszej kuchni. Filiżanki do espresso mają około 100-125 mililitrów pojemności. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Eleganckie filiżanki na kawę w stylu klasycznym oferuje min. DUO, Green Gate czy PiP Studio. Natomiast marka Easy Life ma świetne nowoczesne filiżanki do espresso, które są również dobrym pomysłem na prezent, na przykład na parapetówkę.

Jeśli jesteśmy fanami bardziej mlecznej kawy, to zdecydowanie musimy zaopatrzyć się w inne filiżanki. Cappucino to włoski napój kawowy z dodatkiem spienionego mleka. Ma 140-160 mililitrów i wymaga zupełnie innych filiżanek. Niezależnie od tego, czy jesteśmy smakoszami cappuccino, czy tylko okazjonalnie serwujemy je gościom, warto zainwestować w eleganckie i praktyczne filiżanki typowo do cappuccino. Charakteryzują się one odpowiednim kształtem i objętością – są nieco większe od standardowych. Filiżanki typowo do cappucino oferują marki PiP Studio oraz Tokyo Design Studio.

Do caffe latte zamiast filiżanki warto wybrać wysoki kubek bez ucha, na przykład od Green Gate. Do klasycznej czarnej kawy (americano) lub z mlekiem (flat white) przydadzą się standardowe filiżanki o objętości około 230-250 mililitrów. Tradycyjnie filiżanka do kawy ma obwód obrzeża dość zbliżony do obwodu podstawy (to odróżnia je od filiżanek do herbaty). W dzisiejszych czasach jednak te drobne różnice między filiżankami typowo do kawy lub herbaty mocno się zacierają. Wybór wzorów i kolorów na rynku jest ogromny. Powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami i wystrojem naszego wnętrza.

Jaka filiżanka na herbatę?

Filiżanki do herbaty tradycyjnie mają trochę inny kształt niż klasyczne filiżanki do kawy. Wyróżnia je szerokie obrzeże, które zwęża się w dół do mniejszej podstawy. Uszko w filiżance do herbaty jest przeznaczone do "zaczepiania" jednego palca, a więc jest po prostu mniejsze. Klasyczne filiżanki do herbaty mogą sprawiać wrażenie mniejszych lub lżejszych w porównaniu z filiżankami dedykowanymi kawie. Obecnie wielu projektantów nie stosuje tego rozróżnienia, projektując bardziej uniwersalne filiżanki, w których zarówno kawa jak i herbata smakują doskonale.Jeśli chodzi o pojemność filiżanki do herbaty, to kierujmy się tym czy lubimy małą porcję aromatycznego napoju czy też gustujemy w dużej herbacie, która wystarczy na cały odcinek ulubionego serialu.

Podczas wyboru filiżanek do herbaty, warto zwrócić uwagę na tzw. dzbanki 2w1. Jest to połączenie dzbanka do zaparzania herbaty z filiżanką. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które na pewno będzie przydatne podczas popołudnia lub wieczoru z książką czy filmem, a także podczas spotkania z przyjaciółką. Takie dzbanki 2w1 oferują marki Green Gate oraz Duo.

Filiżanka na prezent

Filiżanki do kawy lub herbaty są zawsze dobrym pomysłem na prezent. Wiele marek oferuje filiżanki pakowane po kilka sztuk w ozdobne pudełka prezentowe. Warto zwrócić uwagę na markę PPD, która pakuje filiżanki w gift boxy z takim samym motywem, jaki widoczny jest na naczyniu. Inni producenci, którzy w swojej ofercie mają atrakcyjne filiżanki prezentowe to: Easy Life, Tokyo Design Studio czy PiP Studio.