Świąteczna zastawa - gotowy zestaw czy własna kompozycja?Wiele osób z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia decyduje się na zakup eleganckiej zastawy stołowej, która będzie podkreślała wyjątkowy klimat uroczystości. Obecnie w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć liczne propozycje wyjątkowych naczyń. Tak szeroki wybór często jest przyczyną problemów z podjęciem decyzji.

Wiele osób nie jest przekonanych czy lepiej zdecydować się na zakup gotowego zestawu, czy może samodzielnie skomponować pojedyncze elementy, tworząc całość? Zastanówmy się, które tych dwóch rozwiązanie jest lepsze?

Ile osób będzie korzystało z porcelany?

Warto w pierwszej kolejności przemyśleć to, ile osób będzie korzystało ze świątecznej zastawy stołowej. Zazwyczaj gotowe pakiety przygotowywane są 4,6,12 czy 24 osoby. Dobrze jest jednak zdecydować się na posiadanie jednego „awaryjnego” kompletu naczyń, który będzie można wykorzystać, gdy odwiedzą nas w większej ilości niespodziewani goście lub gdy poszczególny element z zastawy na przykład się zbije. Jeśli dokładnie wiemy, ile osób będzie korzystało z zastawy i nie przeszkadza nam zakupienie większego kompletu, warto zdecydować się na przygotowany przez producenta pakiet. Często rozwiązanie to jest również bardziej ekonomiczne.

W sytuacji, gdy proponowane przez producentów pakiety nie odpowiadają nam pod kątem ilości pełnych nakryć, dobierzmy naczynia samodzielnie. W ten sposób możemy cieszyć się swobodą i zrezygnować z elementów, które uznajemy za zbędne. Zaletą dobierania osobnych naczyń jest również to, że w przypadku zniszczenia lub rozbicie konkretnego elementu z łatwością dokupimy dane naczynie. Jeśli taki wypadek zdarzyłby się z talerzem czy filiżanką należącym do kompletu, uzupełnienie braku może okazać się niekiedy problematyczne. Pamiętajmy o tym, wybierając świąteczną zastawę stołową!

Gotowy zestaw czy indywidualny wybór?

Decydując się na zakup zastawy stołowej, w formie gotowego pakietu dla określonej liczby gości, zazwyczaj możemy wybierać spośród klasycznych kompletów. Producenci dobierają naczynia tak, by były dopasowane do preferencji, jak największej liczby osób. Zazwyczaj naczynia proponowane w komplecie są minimalistyczne, białe, kremowe, niekiedy ozdobione motywami roślinnymi. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, z powodzeniem możemy zdecydować się na zakup gotowego pakietu.

Wiele osób jednak chce zakupić zastawę w bardziej odważnym, oryginalnym stylu. Jeśli marzymy o niecodziennym połączeniu kolorystycznym naczyń, a proponowane zestawy są dla nas nieciekawe, postarajmy się samodzielnie skomponować zastawę na stół. Wystarczy ruszyć swoją wyobraźnię i stworzyć komplet, który będzie wyrażał naszą osobowość. Osobiście skomponowana świąteczna zastawa stołowa z pewnością zachwyci wszystkich domowników i gości.

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy lepiej jest wybrać gotową świąteczną zastawę stołową, czy jednak samodzielnie skomponować całość z pojedynczych elementów. Decyzja powinna zastać przemyślana indywidualnie pod kątem wszelkich okoliczności. Szeroki asortyment porcelany dostępny w sklepie ułatwi zadania, niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy!