zastawa stołowa dla dzieciWarzywa wzbudzają płacz, każdy posiłek ciągnie się w nieskończoność, a Tobie już kończą się argumenty, którymi namawiasz dziecko do siedzenia przy stole? Jeśli te sceny brzmią znajomo, to znaczy, że masz w domu niejadka. Sprawdź, co zrobić, by posiłek stał się przyjemnością.

Naczynia kuchenne dla dzieci, czyli przez zabawę do żołądka

Sucha pszenna bułka, makaron bez sosu czy chrupki kukurydziane – to produkty uwielbiane przez większość maluchów, jednak posiadające znikome wartości odżywcze. Mimo to, dla wielu dzieci na pewnym etapie życia jest to jedyne akceptowane pożywienie, a każda próba wprowadzenia przez rodziców urozmaicenia menu, kończy się płaczem lub złością. Jest wiele sposobów, aby namówić niejadka do spróbowania nowej potrawy, warzyw czy owoców.

Jednym z lepszych jest po prostu zabawa. Idealnie przydadzą się tutaj talerze z przegródkami duńskiej marki Rice. W każdej przegródce układamy inne pokrojone warzywo lub owoc. Są dwa podstawowe warianty zabawy. W pierwszym najpierw rodzic ma zawiązane oczy, a dziecko karmi go po kolei kawałkami z talerza. Rodzic odgaduje, co właśnie je. Następnie następuje zamiana ról, zasłaniamy oczy dziecku, które ma zgadywać, co rodzic wkłada mu do ust. Zalet tej gry jest kilka – dziecko pozbywa się uprzedzeń związanych z wyglądem jedzenia, przez co przekonuje się do smaku. Uczy się łączyć nazwę z tym, jak smakuje warzywo czy owoc. Drugi wariant polega na tym, że wraz z dzieckiem próbujemy po kawałku z każdej przegródki talerza Rice i bawimy się w rankingi „co najbardziej chrupie?” „co jest najsłodsze?” itd.

Polecane do tej zabawy talerze marki Rice z przegródkami są dostępne w dwóch wariantach w chmurki – w kolorze różowym lub niebieskim. Są wykonane z melaminy, a więc bardzo trwałe i lekkie. Posiadają wszelkie atesty, są dopuszczone do kontaktu z żywnością. W tej samej serii dostępne są również inne elementy zastawy stołowej dla dzieci, które razem będą świetnie wyglądać na stole i na pewno przyciągną wzrok malucha.

By niejadek zjadł obiadek, czyli kolorowa porcelana obiadowa

Ważną zasadą przekonaniu niejadka do nowych smaków jest to, aby nie zmuszać go do jedzenia. Posiłek, który kojarzy się nieprzyjemnie, z przymusem i negatywnymi emocjami, automatycznie będzie wywoływał w maluchu niechęć. Jak dowodzą badania, zmuszanie do jedzenia powoduje również złe nawyki żywieniowe w późniejszym życiu. Ta forma radzenia sobie z niejadkiem obejmuje również wypowiadane przy stole kwestie takie jak: „Zjedz, bo nie urośniesz”, „Jak nie zjesz, to nie dostaniesz czekolady”, czy „Nie będzie bajki, dopóki nie zjesz warzywa”, a także powszechne „Za mamusię, za tatusia” przy każdym kolejnym kęsie.

Lepszym sposobem zachęcenia dziecka do posiłku jest wykorzystanie kolorowej porcelany obiadowej, która przyciągnie wzrok dziecka i zainteresuje także zawartością kolorowego talerza porcelanowego. Świetnie przyda się tutaj komplet śniadaniowy Kids we wzór zwierzątek od marki PPD. W skład zestawu śniadaniowego Kids wchodzą: kolorowy kubek porcelanowy o pojemności 350 ml, talerz deserowy oraz miseczka.

Zastawa kuchenna dla dzieci – jaką wybrać?

Przy wyborze naczyń kuchennych dla dzieci ważne jest także tworzywo, z którego są wykonane. Ciekawą propozycją są kolorowe talerze z melaminy od marki Rice. Mają one przyjemne kolory i wizerunki różnych zwierzątek. Melamina jest w pełni bezpiecznym materiałem i posiada wszystkie atesty potrzebne do kontaktu z żywnością. Jest bardzo lekka i wytrzymała, tak więc naczynia nie uszkodzą się, nawet gdy dziecko niechcący strąci je ze stołu. Innym materiałem idealnym do zastawy kuchennej dla dzieci jest włókno bambusowe. Takie naczynia kuchenne dla najmłodszych proponuje marka PPD. Naczynia wykonane z włókna bambusowego można myć w zmywarce.

Mleko na dobranoc, czyli kolorowe kubki porcelanowe

Każdy napój będzie przyjemnością, jeśli zaserwujemy go naszemu niejadkowi w kolorowym kubku porcelanowym. Tutaj wyróżnia się francuska marka Bandjo. Jej kubki (w kotki, w świnki lub z motywem Czerwonego Kapturka) są małe i masywne, a więc idealnie pasują do małych rączek. Wśród innych materiałów świetne są melaminowe kubki marki Rice z grafikami zwierzątek, które możemy dopasować do talerzy z tej serii lub też miksować różne wzory, tworząc domowe zoo. Duński producent oferuje również urocze kubki w kwiatki czy motylki. Rice proponuje także pakowane po 6 sztuk kubki o mniejszej pojemności (Rainbow, Monkey lub Rabbit). Są idealne na każdą okazję - przeznaczone zarówno do użytku w domu, jak i na zewnątrz.

Porcelana dziecięca – by jedzenie było przyjemnością

Wychowywanie niejadka nie jest łatwe. Na szczęście kilka pomysłów, takich jak kolorowa porcelana obiadowa, może sprawić, że śniadanie czy obiad przestaną być przykrym obowiązkiem, a staną się rodzinną przygodą. Warto kupić kolorowe kubki porcelanowe czy kolorowe talerze, aby przyciągały wzrok malucha i zachęcały do posiłku. Na rynku kilka marek, np. PPD, Rice czy Bandjo oferuje wysokiej jakości kolorową zastawę dla dzieci, która zadowoli gusta nawet największego niejadka.

Polecane produkty

Kubek porcelanowy w kotki

Kubek porcelanowy w Kotki

/ 1 szt.
59,00 zł
Zastawa stołowa dla dzieci

Kubek w chmurki różowy

/ 1 szt.
23,00 zł