Zastawa stołowa dla 12 osób – jak ją skompletować?Wszystkie naczynia i sztućce, które są używane podczas serwowania i spożywania posiłków – tak najprościej można określić, czym jest zastawa stołowa. Każdy, kto urządza mieszkanie, zastanawia się, jaka zastawa stołowa będzie odpowiednia. Na co dzień używamy kilku talerzy i szklanek, jednak gdy odwiedzą nas rodzina czy przyjaciele, niezbędna będzie zastawa stołowa dla 12 osób. Podpowiemy, z czego składa się zastawa stołowa i jaką wybrać, aby cieszyć się nią na lata.

Nie tylko talerze i sztućce, czyli z czego składa się zastawa stołowa?

Zanim przejdziemy do wyboru idealnej zastawy stołowej, trzeba określić, z czego tak naprawdę składa się zestaw obiadowy dla 12 osób. Oczywiście, podstawą jest, aby każdy z elementów zastawy mieć w ilości 12 sztuk. Warto kupić też kilka na zapas, na wypadek, gdyby jakaś część zestawu obiadowego dla 12 osób niechcący uległa zniszczeniu.

Zastawy stołowe dzielimy na porcelanowe, szklane i sztućce. Wśród porcelanowych oczywiście podstawą są talerze. Potrzebne będą dwa rozmiary – duże talerze obiadowe oraz mniejsze deserowe. Obowiązkowe są również miski, zarówno mniejsze, które będą służyć do serwowania zupy, jak i trochę większe, w których można eksponować żywność na stole. W skład zastawy stołowej powinien wchodzić pełen serwis kawowy, a w nim: filiżanki, kubki, talerzyki, cukierniczka, dzbanuszek na mleko oraz patera do ciasta.

Kompletując zestaw obiadowy dla 12 osób, należy pamiętać również o elementach szklanych, czyli dzbanku do wody lub soku, szklankach do napojów i kieliszkach do wina. Inne elementy zastawy stołowej to akcesoria takie jak: koszyk do pieczywa, naczynia do serwowania potraw, sosjerka czy kieliszek na jajko. Ostatnim ważnym elementem są sztućce, czyli widelce, noże, łyżki, łyżeczki, a także sztućce do nakładania ciasta (specjalny nóż i łopatka).

Zastawa stołowa – jaką wybrać?

Gdy mamy już listę obowiązkowych elementów zastawy stołowej dla 12 osób, warto zastanowić się, z jakiego materiału powinna być wykonana. Najlepszym wyborem będzie porcelana. Nie bez powodu to właśnie porcelanowe zastawy stołowe były największym skarbem w domach naszych babć. Prawdziwa porcelana ma wiele cech, które wyróżniają ją spośród innych materiałów. Przede wszystkim jest inwestycją na długie lata. Powierzchnia porcelanowych naczyń jest bardzo długo błyszcząca i odporna na wszelkie zarysowania (na przykład przez sztućce). Wysokiej jakości porcelana wytrzymuje bez problemu ściskanie i zgniatanie – talerze w szafce można ustawiać jeden na drugim, bez obawy o ich zniszczenia. Zastawa z porcelany jest odporna na temperatury, dzięki czemu zarówno można podgrzewać ją w mikrofalówce, jak i wkładać do lodówki i zamrażarki. Nie zafarbuje się od żywności, czyli można podawać w niej każdą potrawę. Co ważne przy zestawie obiadowym dla 12 osób - porcelanę bardzo łatwo wyczyścić – wystarczy bieżąca woda, aby zmyć tłuszcz, wszelkiego rodzaju sosy, zupy czy inne płyny. Zazwyczaj również można ją bez problemu myć w zmywarce. Wyjątkiem są produkty ze specjalnymi zdobieniami, na przykład z elementami złotymi lub malowane ręcznie (lepiej myć je w zmywarce w niskich temperaturach lub ręcznie).

Klasyczny zestaw obiadowy na 12 osób

Wybór idealnej zastawy stołowej zależy również od tego, jaki styl preferujemy. Dla miłośników klasyki idealnym wyborem będzie porcelana duńskiej marki Green Gate. Cechą charakterystyczną tej firmy jest precyzja ręcznego wykonania naczyń. W swojej ofercie posiada kilka kolekcji o tradycyjnym i delikatnym designie. Marie Pale Grey, Flora White czy Camille White to serie z misternymi kwiatowymi zdobieniami. Łączy je bardzo wysoka jakość wykonania i unikalny design.

Kolekcje Green Gate można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc piękną zastawę stołową dla 12 osób. Inna propozycja w stylu tradycyjnym to bardzo rozbudowana kolekcja Royal White od PiP Studio. Jej cechy charakterystyczne to wysokiej jakości porcelana, wyszukane kształty oraz złoto-niebieskie zdobienia. Dekory na naczyniach były nanoszone ręcznie, dzięki czemu każdy element jest unikalny. Royal White to nie tylko idealna klasyczna zastawa stołowa, ale także ozdoba stołu. Royal White można łączyć z innymi elementami serii Royal.

Kolorowa zastawa obiadowa dla 12 osób

Jeśli lubimy na stole bajeczne kolory i oryginalne wzory to marka PiP Studio będzie strzałem w dziesiątkę. Ich kolekcje Blushing Birds w różnych wariantach kolorystycznych to niezwykłe połączenie barw, misterne wykończenia i najwyższej jakości porcelana. Wszystkie elementy zastawy zawierają motyw egzotycznych ptaków i tropikalnych kwiatów. Do wyboru mamy Blushing Birds: Yellow, Blue, White lub Red. Każda z nich jest wyjątkowa, a ich naczynia można łączyć, tworząc niepowtarzalną zastawę stołową dla 12 osób. Przy wyborze szkła (szklanki, kieliszki) warto zwrócić uwagę na markę La Rochere.

Idealna zastawa stołowa

Podczas kompletowania zastawy stołowej trzeba pamiętać o tym, aby była wysokiej jakości. Wtedy posłuży nam na lata. Zestaw obiadowy dla 12 osób na pewno przyda nam się podczas niedzielnych obiadów, świąt, rodzinnych uroczystości czy kolacji z przyjaciółmi.

Polecane produkty